Véget érhet a cégfúziók kora

Hírösszefoglaló
2007. 07. 23. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Megkezdődött a fúziók és vállalatfelvásárlások számának csökkenése – ezt állapítja meg legalábbis felmérésében a KPMG. A távirati iroda összefoglalója szerint a jelentés komoly különbséget tárt fel 2007 első felében: az üzletkötések értéke növekedett, az üzletkötések száma viszont csökkent a tavalyi év hasonló időszakához képest. A piac ilyen mértékű elmozdulást legutoljára 2000-ben, azt internetes cégek felfutásakor, az úgynevezett dotkomrobbanás csúcspontján tapasztalt. A fúziós és felvásárlási kedv csökkenésének jele 2006 második fél évében vált érzékelhetővé, amikor az üzletkötések száma 2003 óta először csökkenésnek indult, nyolc százalékkal mérséklődve 2006 első fél évéhez képest.
A KPMG elemzése arra is rávilágít, hogy bár jelentős készpénzállomány és hitelfelvevő képesség marad a vállalatoknál, az üzletkötési kedv és a bizalom csekély mértékű visszaesése lesz tapasztalható a következő hónapokban. Az aránylag biztos piaci alapok és az általában jó vállalati mérlegek miatt a KPMG azon a véleményen van, hogy a dotkompiac hirtelen összeomlásával ellentétben a cégek összeolvadásának globális lassulása nem robbanásszerűen, hanem fokozatosan megy majd végbe. Stephen Barrett, a KPMG Corporate Finance részlegének nemzetközi elnöke szerint a fúziókat végző cégek továbbra is nyitva tartják szemüket a kedvező lehetőségek megszerzésére, ám várhatóan jóval óvatosabban járnak majd el.
A KPMG szerint a nagyobb globális régiók közül Európa tűnik a cégfúziók legkedvezőbb terepének. Szektoronkénti bontásban a legkedvezőbbek a kilátások Európában a közművek, az ipar és a fogyasztói szolgáltatások területén, Észak-Amerikában a nyersanyagok, az olaj- és a gáziparban, míg a leggyengébbek a csendes-óceáni régióban a fogyasztói szolgáltatások és a fogyasztási cikkek piacán. Simonyi Tamás, a KPMG tranzakciókért felelős vezetője szerint az elmúlt fél évben Kelet-Európában is némileg alábbhagyott a fúziós aktivitás, viszont feltűnő, hogy Oroszország egyre intenzívebben veszi ki a részét ebből a piacból. – Semmi nem szent – erre példa az OMV kísérlete a Mollal kapcsolatban. Ugyanakkor az oroszországi cégek is megindultak nyugat felé, ám ez még inkább csak az energetikai vállalatokra jellemző – vélekedik. A szakember szerint még a tavaly rendkívül élénk pénzintézeti aktivitás is egyre keletebbre tolódik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.