Megkezdődött a fúziók és vállalatfelvásárlások számának csökkenése – ezt állapítja meg legalábbis felmérésében a KPMG. A távirati iroda összefoglalója szerint a jelentés komoly különbséget tárt fel 2007 első felében: az üzletkötések értéke növekedett, az üzletkötések száma viszont csökkent a tavalyi év hasonló időszakához képest. A piac ilyen mértékű elmozdulást legutoljára 2000-ben, azt internetes cégek felfutásakor, az úgynevezett dotkomrobbanás csúcspontján tapasztalt. A fúziós és felvásárlási kedv csökkenésének jele 2006 második fél évében vált érzékelhetővé, amikor az üzletkötések száma 2003 óta először csökkenésnek indult, nyolc százalékkal mérséklődve 2006 első fél évéhez képest.
A KPMG elemzése arra is rávilágít, hogy bár jelentős készpénzállomány és hitelfelvevő képesség marad a vállalatoknál, az üzletkötési kedv és a bizalom csekély mértékű visszaesése lesz tapasztalható a következő hónapokban. Az aránylag biztos piaci alapok és az általában jó vállalati mérlegek miatt a KPMG azon a véleményen van, hogy a dotkompiac hirtelen összeomlásával ellentétben a cégek összeolvadásának globális lassulása nem robbanásszerűen, hanem fokozatosan megy majd végbe. Stephen Barrett, a KPMG Corporate Finance részlegének nemzetközi elnöke szerint a fúziókat végző cégek továbbra is nyitva tartják szemüket a kedvező lehetőségek megszerzésére, ám várhatóan jóval óvatosabban járnak majd el.
A KPMG szerint a nagyobb globális régiók közül Európa tűnik a cégfúziók legkedvezőbb terepének. Szektoronkénti bontásban a legkedvezőbbek a kilátások Európában a közművek, az ipar és a fogyasztói szolgáltatások területén, Észak-Amerikában a nyersanyagok, az olaj- és a gáziparban, míg a leggyengébbek a csendes-óceáni régióban a fogyasztói szolgáltatások és a fogyasztási cikkek piacán. Simonyi Tamás, a KPMG tranzakciókért felelős vezetője szerint az elmúlt fél évben Kelet-Európában is némileg alábbhagyott a fúziós aktivitás, viszont feltűnő, hogy Oroszország egyre intenzívebben veszi ki a részét ebből a piacból. – Semmi nem szent – erre példa az OMV kísérlete a Mollal kapcsolatban. Ugyanakkor az oroszországi cégek is megindultak nyugat felé, ám ez még inkább csak az energetikai vállalatokra jellemző – vélekedik. A szakember szerint még a tavaly rendkívül élénk pénzintézeti aktivitás is egyre keletebbre tolódik.
Antiszemita tartalmak miatt törölt bejegyzéseket a Grok, Elon Musk chatbotja
