Aggályos a BKV buszsofőrtoborzása

Míg szakértők szerint jogilag aggályos és inkorrekt, hogy a BKV buszsofőröket toboroz a szeptember 4-én esedékes sztrájkra, a társaság állítja: az alkalmi munkavállalók felvétele megfelel a törvényeknek. A cég „cinikus” eljárását elítélte az Autonómok és a Liga Szakszervezetek.

Munkatársunktól
2007. 08. 27. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jogi útvesztőbe került annak megítélése, hogy újsághirdetéseken keresztül, kiemelt bérezést ígérve a Budapesti Közlekedési Vállalat (BKV) buszsofőröket toboroz a szeptember 4-re meghirdetett sztrájk idejére. Egy biztos: az úgynevezett sztrájktörés ellentétes a sztrájkhoz való joggal, kérdés azonban, hogy milyen magatartás minősül ennek. A törvény szerint a sztrájkolók helyettesítése más munkavállalókkal csak akkor jogszerű, ha a munkabeszüntetésre alapvető szolgáltatást nyújtó munkáltatónál kerül sor olyan tevékenységi körben, amelynél a jog tiltja a sztrájkot, valamint ha a sztrájk akut nemzeti krízist vált ki.
A Legfelsőbb Bíróság szerint a sztrájktörvény rendelkezései nem korlátozzák a munkáltatót abban, hogy veszteségeinek csökkentésére nem sztrájkoló munkavállalóit olyan feladatok ellátására utasítsa, amelyek egyébként a sztrájkban részt vevő munkavállalók munkakörébe tartoznak. Ennek keretében nem kizárt az sem, hogy a nem sztrájkoló munkavállalók részére rendkívüli munkavégzést rendeljen el. Ugyanakkor a sztrájktörés megakadályozását célozza a munka törvénykönyvének azon rendelkezése, amely szerint a munkabeszüntetést megelőző egyeztetés kezdeményezésétől a sztrájk befejezéséig tilos kölcsönzött munkavállaló foglalkoztatása a kölcsönvevő olyan munka-, illetve telephelyén, ahol a munkabeszüntetés van.
– Aggályos a közlekedési társaság lépése – erősítette meg az MTI-nek Fodróczy Géza. A munkajogász hangsúlyozta, ha jogszerű a sztrájk, akkor nem lehet kényszerítő eszközzel fellépni az abban részt vevő munkavállalók ellen. Szerinte kérdéses, hogy a sztrájk miatt toborzott munkavállalókkal milyen munkajogi viszonyt létesítenek, mi lesz velük később, és vajon a sztrájkolók helyett őket tartják-e meg a vállalatnál a jövőben. (A BKV hirdetése szerint a társaság „a további együttműködéstől sem zárkózik el”.) A már említett legfelsőbb bírósági határozatra utalva nem tartotta jogellenesnek a BKV „válaszát” Vincze Kornélia, aki mindemellett hangsúlyozta: a cég ezzel együtt „rendeltetésellenesen”, inkorrektül áll a vállalat sztrájkra készülő munkatársaihoz. Úgy vélte, egy bíróságnak is nehéz lenne döntenie abban: a vállalat módszere korrekt, avagy sem. A BKV célja mindenesetre az – emelte ki a jogász –, hogy a munkabeszüntetés értelmét és erejét veszítse, vagyis ezzel ellehetetleníti munkavállalóinak sztrájkjogát.
A BKV közleményben arra hívta fel a figyelmet, hogy a nyilatkozó munkaügyi jogászok egyetlen törvényi hivatkozást sem tudtak megnevezni, amit eljárása sértene. – Az alkalmi munkavállalók felvétele és munkába állítása mindenben megfelel a törvényeknek, a társaság felelőssége pedig az, hogy szolgáltatást biztosítson napi négymillió utasa részére – hangsúlyozza a cég.
A társaság „cinikus” eljárását elítélte, a sztrájkolókat támogatásáról biztosította az Autonómok és a Liga Szakszervezetek. Szerintük a BKV veszélyezteti az utasok, a járművezetők és a főváros felszíni közlekedésének biztonságát, amiért minden felelősség a társaság vezérigazgatóját terheli. A menedzsment és a szakszervezetek közötti tegnapi tárgyaláson sem az elégséges szolgáltatások, sem a bérek ügyében nem történt előrelépés.
Vezércikk a 7. oldalon

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.