Az Anna és a Bence volt a favorit

Pilári Darinka
2007. 08. 01. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Anna, Boglárka, Réka, Zsófia, Lili – közel hatezer újszülött kislány kapta e nevek egyikét tavaly. Az első öt legkedveltebb keresztnév közül három magyar eredetű, ami a mai anyák és nagymamák születésekor nem volt jellemző választás. A jelenlegi magyar társadalomban a leggyakoribb női utónév ugyanis a Mária (összesen több mint négyszázezer hölgyet neveznek így). Ezzel szemben Máriának 2006-ban mindössze 145 újszülött kislányt kereszteltek, így az a toplista 90. helyére csúszott vissza. A legnépszerűbb ugyanis az évek óta kedvelt Anna volt, 1528-an kapták ezt a nevet.
A fiúk esetében konzervatívabbak a szülők, és nem tartják idejétmúlt névnek – a lányos apákkal és anyákkal szemben – a László és az István utónevet sem, ezeket viseli ma a legtöbb férfi, az újszülöttek tavalyi listáján is az első harminc leggyakoribb név között szerepelnek. A hazai férfi társadalom tagjai közül közel 350 ezren viselik a László nevet, így ez a leggyakoribb az erősebb nem képviselői között. A tavaly született gyermekeket leggyakrabban viszont Bencének, Máténak és Leventének keresztelték a szüleik. Hazánkban 2710 keresztnév választható, ám annak ellenére, hogy egyre növekszik az utónevek száma, a megszokottakat nem dobjuk el egykönnyen.
A családnevek gyakorisági listáját nem a Szabó és nem is a Tóth tulajdonnevek vezetik. Manapság az anyakönyvekben legtöbbször használt vezetéknév a Nagy. A Belügyminisztérium adatai szerint csaknem negyedmillió személyt hívnak így. A legtöbb ma használatos vezetéknév iparosnevekből, mesterségekből alakult ki, így a lista második helyét bérlő Kovács is. A legelterjedtebb száz családnév között sok a népnévből kialakult, így a Horváth, a Németh, a Török, az Oláh, de akad Székely, Kun, Orosz is a listán. A Magyar vezetéknév általában igen ritka a határokon belül, mivel az embereket régebben a hazájukon kívül hívták csak népük nevén. Nálunk mégis a lista 33. helyén szerepel ez a tulajdonnév. Évszázadok óta elterjedt volt idehaza a helynevekből keletkezett családnév (a tulajdonnevek egyharmadát tették ki állítólag), azonban a mai százas listán szereplő nevek csak egytizede vezethető vissza földrajzi fogalomra: Somogyi, Szilágyi, Váradi, Pataki. A családnevek használatát egyébként 220 éve II. József tette kötelezővé és megváltoztathatatlanná.

Kevesebb katolikus, több református keresztelő. A katolikusoknál csökkent, a reformátusoknál viszont nőtt a keresztelők száma 2006-ban. A legnagyobb hazai egyházba, a katolikusba – ide értve a római és a görög katolikusokat is – közel ezer fővel kevesebben kértek bebocsátást, mint egy évvel korábban. A tizenkét egyházmegye közül elsősorban a budapest–esztergomi és a pécsi püspökség területén tartottak kevesebb keresztelőt. Az előbbi esetén közel ezerrel, míg az utóbbinál ötszázzal csökkent azoknak a száma, akiket a keresztvíz alá tartottak. A keresztelők száma egyébként az elmúlt három évben folyamatosan csökkent, míg a katolikus egyházmegyékben 2004-ben 46 883 keresztelőt tartottak, addig 2006-ban csupán 45425-öt.
Ez idő alatt a Magyarországi Református Egyháznál emelkedett a felekezetbe befogadottak száma, 14 881-ről 15 360-ra.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.