Az e hónapban kezdődött, 120 napig tartó tárgyalási időszak végkimenetelére vonatkozó kérdésünkre a politikus hozzáfűzte, a nemzetközi trojka közvetítésével zajló tanácskozás ígéretes fejleményeket mutat, további találgatásokba azonban nem bocsátkozik a határidő lejártáig. Addig azonban Belgrádtól és Pristinától is új elképzeléseket vár, tette hozzá. Azt firtató érdeklődésünkre, hogy az Egyesült Államok ilyetén lépése esetén az Európai Uniónak is el kellene-e ismernie Koszovó függetlenségét, Ahtisaari arra figyelmeztette az érintett országokat, ne mérlegeljék az egyoldalú reakciók lehetőségét a kialakult helyzetben.
Kiemelte, az EU-nak egységes álláspontra kell jutnia Koszovó státusát illetően, és át kell vennie az ENSZ hanyatlóban lévő vezető szerepét a tartományi közigazgatásban is. Szerinte sem az albán többség számára elfogadhatatlan szerb fennhatóság, sem a jelenlegi status quo nemkívánatos állapot a tartományban.
Előző este, a fórum díszvacsoráján tartott előadásában a diplomata ugyanezt hangoztatta, és megjegyezte, az ENSZ Biztonsági Tanácsában azóta négy változtatást megért határozattervezetét annak tudatában nyújtotta be, hogy a további tárgyalások már nem vezetnek eredményre, ám reményét fejezte ki, hogy a tárgyalási időszak végeztével megoldás születik az ügyben. Mint mondta, a Koszovó körüli krízis veszélyt jelent az egész Nyugat-Balkánra.
A díszvacsorát diplomáciai pengeváltás színezte. Tiltakozásul, amiért a korábban megígértekkel ellentétben nem hagyták reagálni az ENSZ-megbízott előadására, Vuk Jeremics szerb külügyminiszter kivonult a vacsorának helyszínt adó teremből. Másnapi felszólalásában a diplomata konkrét csatlakozási határidőket kért az EU-tól minden balkáni állam számára, mondván, ennek fényében ezen országok prioritásai is változhatnak.
Bóka János: az Európai Bizottság költségvetési javaslata nem mutat utat a versenyképesség helyreállításához
