Leginkább a tanárok és az orvosok élvezik Európa, így Magyarország bizalmát is. A politikusok és a vállalati felső vezetők megítélése továbbra sem javult. A magyarok az átlagosnál nagyobb arányban bíznak a jogászokban és az ügyvédekben. Az egyház képviselőinek a lakosság fele szavaz bizalmat – derült ki a GfK-csoport idei bizalomindex-felméréséből. A GfK Custom Research Worldwide 2003 óta készíti el a GfK bizalomindexet, amellyel azt igyekszik meghatározni, mennyire bíznak a megkérdezettek az egyes szakmák képviselőiben, így az orvosokban, újságírókban, ügyvédekben, felső vezetőkben, papságban, fegyveres erőkben, rendőrségben és tanárokban. Az idei felmérés a 2007. március–május időszakban 17 európai országban és az Egyesült Államokban összesen 16 481 fő megkérdezésével készült.
Az 1-től 4-ig terjedő skálán az orvosok (3,2) és a tanárok (3,1) kapták a legmagasabb bizalomindex-pontszámot. A vizsgált országokban a megkérdezettek összesen 83 százaléka gondolja úgy, hogy az orvosok megbízhatóak, 82 százalék pedig ugyanígy vélekedik a pedagógusokról.
Az oktatói szakma tekintetében a Magyarországon és Csehországban mért arány megegyezik a régióban mért 87 százalékos átlaggal, és Lengyelország is csupán egy százalékkal marad el ettől.
A tanárokat és orvosokat – egyaránt 2,9 átlaggal – a hadsereg és a rendőrség követi a listán. Nyugat-Európában és az Egyesült Államokban a megkérdezettek háromnegyede bízik a rendőrségben. Közép- és Kelet-Európában ez az arány lényegesen alacsonyabb, mindösszesen 58 százalékot ér el. A felmérés értelmében a magyarok a rendőrségben a kelet- és közép-európai régiós átlagnál kicsit nagyobb arányban bíznak, hiszen a megkérdezettek 63 százaléka nyilatkozott pozitívan a rendfenntartó erőkről.
Orbán Viktort kérdezi Bayer Zsolt és Ambrózy Áron
