Borítékba zárt gyökerek

Lára Aliz
2007. 08. 01. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mintegy 400 ezer ember él úgy Franciaországban, hogy nem tudja, kitől származik. Nem ismeri sem édesanyja, sem édesapja nevét, és abban sem biztos, hogy valóban akkor született, amikor a születésnapját tartja. A törvény engedélyezi ugyanis – Luxemburggal együtt egyedülálló módon Európában –, hogy a szülni készülő anya ne fedje fel kilétét a szülőosztályon, és gyermekét azonnal az államra bízza. Manapság évente mintegy 400 csecsemő születik „X. név alatt”, ám ez a szám a tízezret is elérte mintegy húsz évvel ezelőtt, és még nagyobb lehetett 1975 előtt, amikor tiltva volt az abortusz.
Az anonim szülés úgy zajlik le, mint minden más esetben. A kórház ugyanis köteles ugyanabban az ellátásban részesíteni a kismamát, mint a többi leendő anyát. Annak a kérésnek is meg kell felelnie, ha a várandós nő már a szülés utolsó néhány hónapját állami intézményben szeretné tölteni, hogy környezete ne tudja meg, hogy babát vár. Arra az esetre, ha komplikációk lépnének fel, az anya egy borítékban leadja nevét és egy közeli hozzátartozója telefonszámát, akit adott esetben értesíteni tud a kórház. A kórházból, ha fenntartja döntését, egyedül távozik, hiszen a gyermek a születés után azonnal állami gyámság alá kerül. Az anya még két hónapig meggondolhatja magát, és elviheti gyermekét.
A csecsemő három keresztnevet kap, melyekből az egyik a vezetékneve lesz. Az anya egy zárt borítékban hátrahagyhat akármilyen információt. Van, aki leírja, hogy milyen a haja és a szeme színe, van, aki egy fényképet tesz be magáról. Ritkább esetben az anya megadja a nevét is, hogy a gyermek később megtalálja őt, de sokan nem hagynak semmilyen jelet. A zárt borítékot nagykorúságának elértével a gyermek kapja meg, ha erre igényt tart.
A háborús időkből hátramaradt törvény a Vichy-rendszer alatt a német katonáktól teherbe esett nőket volt hivatott védeni. Vitathatatlan előnye, hogy védi a csecsemő és az anya egészségét. Ha a nő el akarja rejteni a világ elől gyermekét, akkor nem kell titokban, egyedül és rossz higiéniai körülmények között szülnie, és utána a babát magára hagynia, azzal a szándékkal, hogy valaki megtalálja és felnevelje. Egy esetleges csecsemőgyilkosságot is megelőzhet.
Ugyanakkor a névtelen gyermekek számára komoly problémát jelenthet, hogy nem tudják, honnét származnak, miért hagyta el őket anyjuk, apjuk vajon tud-e létezésükről? Ezeket a kérdéseket sokan akkor is felteszik, hogyha jó kapcsolatban vannak örökbefogadó szüleikkel. Szeretnék ugyanis ismerni valódi családi hátterüket, ismerni testvérüket, ha van, és saját gyermekeiknek továbbadni gyökereiket.
A név nélkül született személyeket e célból különböző egyesületek segítik, akik az anonim szülés eltörléséért is kiállnak. A származás könnyebb kiderítésére 2002-ben létrejött a „személyes gyökerekhez való hozzájutást segítő nemzeti hatóság”. A hatóság abban az esetben segíti a családtagok közötti kapcsolatfelvételt, ha ahhoz az érintett felek egyértelműen hozzájárulnak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.