Börtönnel fenyeget a közlekedési vállalat

Börtönbüntetéssel fenyegeti a BKV mindazokat, akik megakadályoznák a munkafelvételt a szeptember 4-én esedékes sztrájk alatt. A társaság teszi mindezt úgy, hogy sztrájktörőket alkalmazna a munkabeszüntetés idején, felhívására eddig százötven alkalmi buszsofőr jelentkezett. A Munkástanácsok az Országos Érdekegyeztető Tanács (OÉT) rendkívüli összehívását sürgeti.

Bákonyi Ádám
2007. 08. 28. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Törvényes a sztrájktörés a BKV menedzsmentje szerint, sőt a társaság arra figyelmeztet, aki szeptember negyedikén akadályozza a munkafelvételt, az a közúti közlekedés biztonságát veszélyezteti, és ezért három évig terjedő büntetés vár rá. Ismert, a szakszervezetek nullaszázalékos teljesítményt adnának le, a városvezetés viszont nyolcvanszázalékos szolgáltatást szeretne megtartani, hogy Budapest működőképességét fenn tudják tartani. A jog szerint a szakszervezeteknek lehetőségük van sztrájkőrséget felállítani, ha az őrség a nem sztrájkoló dolgozókat nem erőszakkal vagy kényszerítéssel akadályozza meg abban, hogy a munkavégzéshez fűződő jogokat gyakorolják. Mindeközben százötvenen jelentkeztek a BKV azon hirdetésére, amelyben a társaság alkalmi autóbusz-vezetőket toboroz a sztrájk idejére. A lépést, ha nem is egyértelműen törvénysértőnek, de mindenképpen aggályosnak és etikátlannak tartják munkajogászok. Szerintük a BKV célja az, hogy a munkabeszüntetés értelmét és erejét veszítse, vagyis ezzel ellehetetlenítse dolgozói sztrájkjogát.
Az ügyben kialakult kaotikus helyzet tisztázására az OÉT rendkívüli összehívását kezdeményezi a Munkástanácsok. A keresztény konzervatív szakszervezeti konföderáció emlékeztet Gyurcsány Ferenc miniszterelnök ígéretére, miszerint baloldaliként a kormány minden esetben a gyengébb fél, azaz a munkavállalók oldalán áll. A Munkástanácsok szerint azzal, hogy a BKV más munkahelyekről csábít sofőröket a munkabeszüntetés idejére, elveszi a munkavállalók törvényben biztosított, sztrájkhoz való jogát, így a jövőben az ellehetetlenítő gazdasági és bérpolitikával szemben semmilyen tiltakozási lehetőségük nem lesz a dolgozóknak. – Eljött az ideje, hogy amikor veszélybe kerül a főváros tömegközlekedése, az utazóközönség biztonsága, mindenki tisztázza magát politikailag, szakmailag és erkölcsileg – hangsúlyozza a konföderáció. A menedzsment és a szakszervezetek közötti tegnapi tárgyaláson lapzártáig nem történt előrelépés.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.