Horst Seehofer szövetségi földművelésügyi miniszter magánéletének pikáns részlete azzal
a szokatlan jelenséggel párosul, hogy a jobboldali párt vezető pozíciójára első alkalommal jelentette be igényét női politikus: Gabriele Pauli, aki elsőrangú szerepet játszott Stoiber meghátrálásának előkészítésében.
Két héttel ezelőtt a CSU elnöksége elfogadta a párt jövőjére vonatkozó alapértékprogramot, és azzal a meggyőződéssel vágott neki a nyári szünetnek, hogy az abban lefektetett konzervatív elemek nyugodt kortesidőszakról gondoskodnak majd. Reményeik nem teljesültek be. A legdélibb német tartomány választópolgárai a nyaralási időszakban is az ellenkező vélemények latolgatására kényszerülnek.
A nyitányról a vörös hajával és elegáns megjelenésével rendre feltűnést keltő Pauli gondoskodott, amikor bejelentette, hogy ő is indul az elnöki tisztért. E lépéssel újabb borsot tört a búcsúzó Stoiber orra alá, aki nem csinál titkot abból, hogy Erwin Huber eddigi tartományi gazdasági minisztert szeretné felsegíteni a párt élére. A Nürnberg környékéről származó hölgy bátorsága már eddig is komoly gondokat okozott a párt vezetőinek. A gyengébb nem a múltban jelentéktelen kisebbséget alkotott a CSU hangadó testületeiben, ezúttal viszont nemcsak olyan lavinát indított el, amely az előzőleg megdönthetetlennek vélt Stoiber bukásához vezetett, de folytatásként most attól sem rettent vissza, hogy felvegye a harcot a domináns férfi konkurenciával az utódlás kérdésében is.
A CSU-hatalmasok első reakciója lebecsülést jelző kézlegyintés volt, meggyőződve a jelölt teljes esélytelenségéről. Az első közvélemény-kutatások eredménye kijózanító hatást hozott, a megkérdezettek huszonnégy százaléka állt ki Gabriele Pauli mögött, a harcra kész hölgy népszerűsége alig marad el az eddigi alelnök, Seehofer huszonnyolc százaléka mögött. A Merkel-kabinet tagja maga gondoskodott arról, hogy a bázis kritikus szemmel nézi. A háromgyermekes apa az utóbbi hetek során nem miniszteri tevékenységével, hanem immár négy esztendőre visszanyúló szerelmi afférjával került a hazai sajtótermékek címlapjaira. Berlini barátnője június elején gyereket szült, és ezzel kényszerhelyzetbe hozta a CSU-politikust, akinek döntenie kellett. Seehofer hosszas gondolkodás után úgy határozott, hogy családja mellett marad. E döntését azonban csak telefonon közölte barátnőjével. A „mindenkinek joga van saját életének alakítására” meggyőződést osztó társadalom ezt a megoldást kommentálja elutasító kritikával. A bajor tartomány választópolgárainak már csak huszonnyolc százaléka tartja Seehofert alkalmasnak az elnöki pozíció betöltésére. Ennek ellenére a népszerűségi listát vezető Erwin Huber nem érezheti biztonságban magát, az érzelmek hullámain haladó kortesidőszak magában rejti a meglepetések lehetőségeit, még azon a párton belül is, amely abszolút többséggel irányítja a sikerekben gazdag tartományt.
Menczer Tamás: A Tisza mögött nincs valódi politikai közösség
