Mintegy harminc százalékkal kevesebb gabonát takarítottak be az idén, s várhatóan a kukoricatermés is legalább a felére esik vissza az előző évek átlagához képest az aszály miatt – derült ki az agrártárca tegnapi tájékoztatóján, ahol az agrárium helyzete volt a téma. Gráf József földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter szerint a termelők anyagi értelemben nem szenvedtek kárt, mivel egy év alatt százszázalékos drágulás következett be a gabonánál. Komolyabb gondok csak ott fordulhatnak elő, ahol a termés is katasztrofálisra sikerült.
A legnagyobb problémát – tette hozzá a miniszter – a takarmányhiány jelenti. Gráf József arról is beszámolt, hogy az agrárkormányzat – az állattenyésztők érdekében – szeretné az országban tartani azt a mintegy 1,2 millió tonnányi uniós intervenciós kukoricakészletet, amely még a magyar raktárakban van, ám erre kevés az esélyt. A kormány egy hónappal ezelőtt megkezdte az ezzel kapcsolatos tárgyalásokat Brüsszelben, ahol teljesen elzárkóztak a magyar kérés teljesítésétől. Fontos megjegyezni, hogy időközben mintegy 600 ezer tonna intervenciós kukoricát már megpályáztattak, amiből a hazai állattartók becslések szerint csak alig 20-25 ezer tonnához jutottak hozzá, az átlagárak pedig elérték a tonnánkénti 50 ezer forintot. – Mivel az uniós szakmai tárgyalások nem vezettek eredményre, politikai segítséget kértünk – közölte a tárcavezető. Ez azt jelenti, hogy Gyurcsány Ferenc miniszterelnök levélben vázolta a helyzetet az Európai Bizottság elnökének, míg Gráf József az unió agrárbiztosának írt levelet, engedélyt kérve az intervenciós készletek Magyarországon tartására. – Magam is haragszom azért, hogy ilyen nehezen tudjuk megoldani a készletek itthon tartását – érzékeltette az ügy érdekében tett erőfeszítéseit Gráf József, hangsúlyozva, hogy minden tőlük telhetőt megtettek.
A tárcavezető szerint a búza- és kukoricaárak drasztikus növekedése miatt elkerülhetetlen a hazai élelmiszerárak 15-20 százalék körüli emelkedése. Az élelmiszerek az év első felében összességében már 12 százalékkal drágultak. Gráf József kijelentette: ha az élelmiszerek 20 százaléknál nagyobb mértékben drágulnak, akkor valószínűleg a kormány is lép, például a 20 százalékos áfát öt százalékra csökkenti a tőkehús esetében.
Font Sándor, az Országgyűlés mezőgazdasági bizottságának fideszes elnöke örömét fejezte ki amiatt, hogy a tárca végre hajlandó volt belátni: elengedhetetlen a hazai uniós raktárakban még fellelhető kukoricakészlet itthon tartása. A politikus ugyanakkor sajnálatát fejezte ki azért, hogy a kormányzat nem volt képes egyetlen érdemi döntést sem hozni a legalább fél éve előre látható, most bekövetkezett helyzet elkerülésére. Font reményét fejezte ki, hogy a tárca elfogadja a Fidesz másik javaslatát is, s beteszi a kárenyhítési alapba a gazdák területalapú támogatásából elvett 25 milliárd forintot is, s a mezőgazdasági bizottság hétfői ülésén a kormány a szakmai szervezetek javaslatait is megfontolja majd.
A horvát kormányfő óva intett a vámháborútól
