Elkerülhetetlen a drágulás

Elkerülhetetlennek nevezte az élelmiszerek 15-20 százalékos drágulását tegnapi sajtótájékoztatóján Gráf József agrárminiszter, aki arról számolt be, hogy a kormány csak efeletti árnövekedés esetében hozna árcsökkentő intézkedéseket. Veres János pénzügyminiszter viszont korábban azt mondta: nem lesz hatással az inflációra a magas kukoricaár. Gráf szerint tárcája visszatartaná a még hazánkban fellelhető kukoricakészleteket, ám erre kevés esélyt lát.

Dénes Zoltán
2007. 08. 02. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mintegy harminc százalékkal kevesebb gabonát takarítottak be az idén, s várhatóan a kukoricatermés is legalább a felére esik vissza az előző évek átlagához képest az aszály miatt – derült ki az agrártárca tegnapi tájékoztatóján, ahol az agrárium helyzete volt a téma. Gráf József földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter szerint a termelők anyagi értelemben nem szenvedtek kárt, mivel egy év alatt százszázalékos drágulás következett be a gabonánál. Komolyabb gondok csak ott fordulhatnak elő, ahol a termés is katasztrofálisra sikerült.
A legnagyobb problémát – tette hozzá a miniszter – a takarmányhiány jelenti. Gráf József arról is beszámolt, hogy az agrárkormányzat – az állattenyésztők érdekében – szeretné az országban tartani azt a mintegy 1,2 millió tonnányi uniós intervenciós kukoricakészletet, amely még a magyar raktárakban van, ám erre kevés az esélyt. A kormány egy hónappal ezelőtt megkezdte az ezzel kapcsolatos tárgyalásokat Brüsszelben, ahol teljesen elzárkóztak a magyar kérés teljesítésétől. Fontos megjegyezni, hogy időközben mintegy 600 ezer tonna intervenciós kukoricát már megpályáztattak, amiből a hazai állattartók becslések szerint csak alig 20-25 ezer tonnához jutottak hozzá, az átlagárak pedig elérték a tonnánkénti 50 ezer forintot. – Mivel az uniós szakmai tárgyalások nem vezettek eredményre, politikai segítséget kértünk – közölte a tárcavezető. Ez azt jelenti, hogy Gyurcsány Ferenc miniszterelnök levélben vázolta a helyzetet az Európai Bizottság elnökének, míg Gráf József az unió agrárbiztosának írt levelet, engedélyt kérve az intervenciós készletek Magyarországon tartására. – Magam is haragszom azért, hogy ilyen nehezen tudjuk megoldani a készletek itthon tartását – érzékeltette az ügy érdekében tett erőfeszítéseit Gráf József, hangsúlyozva, hogy minden tőlük telhetőt megtettek.
A tárcavezető szerint a búza- és kukoricaárak drasztikus növekedése miatt elkerülhetetlen a hazai élelmiszerárak 15-20 százalék körüli emelkedése. Az élelmiszerek az év első felében összességében már 12 százalékkal drágultak. Gráf József kijelentette: ha az élelmiszerek 20 százaléknál nagyobb mértékben drágulnak, akkor valószínűleg a kormány is lép, például a 20 százalékos áfát öt százalékra csökkenti a tőkehús esetében.
Font Sándor, az Országgyűlés mezőgazdasági bizottságának fideszes elnöke örömét fejezte ki amiatt, hogy a tárca végre hajlandó volt belátni: elengedhetetlen a hazai uniós raktárakban még fellelhető kukoricakészlet itthon tartása. A politikus ugyanakkor sajnálatát fejezte ki azért, hogy a kormányzat nem volt képes egyetlen érdemi döntést sem hozni a legalább fél éve előre látható, most bekövetkezett helyzet elkerülésére. Font reményét fejezte ki, hogy a tárca elfogadja a Fidesz másik javaslatát is, s beteszi a kárenyhítési alapba a gazdák területalapú támogatásából elvett 25 milliárd forintot is, s a mezőgazdasági bizottság hétfői ülésén a kormány a szakmai szervezetek javaslatait is megfontolja majd.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.