Nem vizsgálja az ORTT, hogy teljesítette-e közszolgálati feladatait a köztelevízió a székházának tavaly őszi ostromakor – mondta el lapunknak Gyurta Tibor ügyvéd, a Nemzeti Jogvédő Alapítvány munkatársa. Mint ismeretes, az MTV nem tette közzé a tüntetők petícióját, majd az események ideje alatt megszakította adását, és rajzfilmeket sugárzott. Az alapítvány beadványában kiemelte: a közszolgálati televízió ezzel megszegte a működését szabályozó törvény előírásait. Ugyanis a rádiózásról és televíziózásról szóló 1996. évi I. törvény 23. paragrafusának második bekezdésében foglaltak szerint a közszolgálati műsorszolgáltató „köteles rendszeresen, átfogóan, elfogulatlanul, hitelesen és pontosan” tájékoztatni a közérdeklődésre számot tartó hazai és külföldi eseményekről, valamint a vételkörzetében élők életét jelentősen befolyásoló eseményekről, összefüggésekről, vitatott kérdésekről, az eseményekről alkotott jellemző véleményekről, az eltérő véleményeket is beleértve – mutatott rá Gyurta Tibor, hozzátéve azt is: a törvény e feladatok ellátása során gondoskodik a 137. paragrafusban nem említett közérdekű közlemények nyilvánosságra hozataláról is. Ennek értelmében a petíciót be kellett volna olvasni, vagy legalább tájékoztatást kellett volna róla adni.
Az ORTT írásban válaszolt beadványukra: megtagadta az ügy kivizsgálását, arra való hivatkozással, hogy már tavaly sem tartotta azt szükségesnek. Az eseményeket követően egyébként a testület számos televíziós műsorszolgáltató és a Magyar Rádió tudósítási tevékenységének vizsgálatát is elrendelte. Az egyetlen csatornát, a Hír TV-t, amely mindvégig tudósított az eseményekről, a vizsgálatot követően pénzbírságra ítélték.
Gyurta Tibor arra hívta fel a figyelmet: mindezek fényében megkérdőjelezhető, hogy valóban pártatlan döntést hozott-e a testület.
Az alapítvány felteszi a kérdést: vajon mi indokolhatja azt, hogy a tavaly szeptemberi rendkívüli helyzetben a médiatörvényt súlyosan sértő módon eljáró, és ezáltal az események eszkalációjához nem kis részben hozzájáruló köztelevízió eljárását nem látta vizsgálandónak az ORTT, ellenben az MTV A hét című, egyes 2001-ben sugárzott, korábbi kormányt támogatónak minősített műsorszámainak elemzését fontosnak tartotta. Az elemzés ma is látható a testület honlapján. A Nemzeti Jogvédő Alapítvány álláspontja szerint csak egy pártatlan közigazgatási eljárásban lehetett volna feltárni, hogy az MTV a székház ostromakor teljes egészében betartotta-e a közszolgálati műsorszolgáltatókra vonatkozó speciális kötelezettségeket. Ezért a legfőbb ügyészhez fordult, hogy az ORTT törvénysértő mulasztásának megszüntetése érdekében lépjen fel. Az alapítvány indítványozta, hogy az illetékes ügyész a törvényben adott lehetőségei alapján éljen a felszólalás jogával.
Az őzek párzási időszaka miatt van veszély az utakon
