Elmaradt a köztelevízió vizsgálata

A legfőbb ügyészhez fordult a Nemzeti Jogvédő Alapítvány, mivel az Országos Rádió és Televízió Testület (ORTT) megtagadta, hogy vizsgálja, teljesítette-e közszolgálati kötelezettségeit a Magyar Televízió a székháza ostromakor. A testület egyébként az események közvetítése kapcsán számos más csatornát megvizsgált, a Hír TV-re bírságot szabott ki.

Szarka Ágota
2007. 08. 28. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem vizsgálja az ORTT, hogy teljesítette-e közszolgálati feladatait a köztelevízió a székházának tavaly őszi ostromakor – mondta el lapunknak Gyurta Tibor ügyvéd, a Nemzeti Jogvédő Alapítvány munkatársa. Mint ismeretes, az MTV nem tette közzé a tüntetők petícióját, majd az események ideje alatt megszakította adását, és rajzfilmeket sugárzott. Az alapítvány beadványában kiemelte: a közszolgálati televízió ezzel megszegte a működését szabályozó törvény előírásait. Ugyanis a rádiózásról és televíziózásról szóló 1996. évi I. törvény 23. paragrafusának második bekezdésében foglaltak szerint a közszolgálati műsorszolgáltató „köteles rendszeresen, átfogóan, elfogulatlanul, hitelesen és pontosan” tájékoztatni a közérdeklődésre számot tartó hazai és külföldi eseményekről, valamint a vételkörzetében élők életét jelentősen befolyásoló eseményekről, összefüggésekről, vitatott kérdésekről, az eseményekről alkotott jellemző véleményekről, az eltérő véleményeket is beleértve – mutatott rá Gyurta Tibor, hozzátéve azt is: a törvény e feladatok ellátása során gondoskodik a 137. paragrafusban nem említett közérdekű közlemények nyilvánosságra hozataláról is. Ennek értelmében a petíciót be kellett volna olvasni, vagy legalább tájékoztatást kellett volna róla adni.
Az ORTT írásban válaszolt beadványukra: megtagadta az ügy kivizsgálását, arra való hivatkozással, hogy már tavaly sem tartotta azt szükségesnek. Az eseményeket követően egyébként a testület számos televíziós műsorszolgáltató és a Magyar Rádió tudósítási tevékenységének vizsgálatát is elrendelte. Az egyetlen csatornát, a Hír TV-t, amely mindvégig tudósított az eseményekről, a vizsgálatot követően pénzbírságra ítélték.
Gyurta Tibor arra hívta fel a figyelmet: mindezek fényében megkérdőjelezhető, hogy valóban pártatlan döntést hozott-e a testület.
Az alapítvány felteszi a kérdést: vajon mi indokolhatja azt, hogy a tavaly szeptemberi rendkívüli helyzetben a médiatörvényt súlyosan sértő módon eljáró, és ezáltal az események eszkalációjához nem kis részben hozzájáruló köztelevízió eljárását nem látta vizsgálandónak az ORTT, ellenben az MTV A hét című, egyes 2001-ben sugárzott, korábbi kormányt támogatónak minősített műsorszámainak elemzését fontosnak tartotta. Az elemzés ma is látható a testület honlapján. A Nemzeti Jogvédő Alapítvány álláspontja szerint csak egy pártatlan közigazgatási eljárásban lehetett volna feltárni, hogy az MTV a székház ostromakor teljes egészében betartotta-e a közszolgálati műsorszolgáltatókra vonatkozó speciális kötelezettségeket. Ezért a legfőbb ügyészhez fordult, hogy az ORTT törvénysértő mulasztásának megszüntetése érdekében lépjen fel. Az alapítvány indítványozta, hogy az illetékes ügyész a törvényben adott lehetőségei alapján éljen a felszólalás jogával.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.