Az amerikai pénzügyminiszter, Henry Paulson megpróbált tegnap rózsás képet festeni az Egyesült Államok gazdaságáról, ám a befektetők inkább azt hallották ki szavaiból, hogy át kell értékelni a kockázatokat a hitelpiacokon. Ennek hatására a kezdeti erősödés után negatívba fordultak a tőzsdék Nyugat-Európában. A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX még nyitás előtt 26 ezer pont fölé emelkedett, de a pozitív hangulat gyorsan letört, az előző napi záróértékhez közel, 25 500 pont körül folyt a kereskedés. Zárásnál a mutató 25 633,44 ponton állt meg, ami 75,28 pontos növekedésnek felel meg, amelyhez 40 milliárd forint feletti forgalom társult.
A pesti index emelkedése nagyban betudható a gyógyszerpapírok erősödésének. Míg a Richter 1,3, addig az Egis 2,4 százalékkal értékelődött fel. Az OTP viszont 0,6 százalékos csökkenéssel és 21 milliárd forintos forgalommal zárta a napot. Közben a Citigroup vételről tartásra módosította a bankpapírok besorolását, célárfolyamukat pedig az eddigi 10 500 forintról 10 000 forintra változtatta. A Mol szintén gyengült, igaz, csak 0,1 százalékkal, az olajpapírokat 12,5 milliárd forint értékben adták-vették. A Magyar Telekom viszont szárnyalt, így 2,1 százalékot erősödött. A kisebbek közül a Synergon sikere szintén a Telekomhoz köthető, a cég ugyanis bejelentette: új szoftvermegoldást vezet be a távközlési szolgáltatónál. A hír hallatára a befektetők 1,5 százalékkal emelték a társaság részvényeinek árfolyamát.
A forint tovább gyengült az euróhoz képest. Míg a múlt hét végén még 259-260 forint körül mozgott az euró, addig tegnap késő délután 261,10–261,45 forintot ért az európai közös valuta. A dollárhoz viszonyítva is csökkent a hazai fizetőeszköz értéke. Bár reggel még 192,5 forintot ért az amerikai pénz, késő délután már 194 forint közelében mozgott az árfolyam.
Megszólalt az felgyújtott kárpátaljai templom plébánosa
