Enyhe visszakapaszkodás

Bár az amerikai pénzügyminiszter tegnap megpróbálta megnyugtatni a piacokat, mondatai fordítva sültek el: a nyugat-európai tőzsdék a kezdeti emelkedés után esésnek indultak, a napot pedig enyhe mínuszban zárták. Kelet-Európa egyes részein szintén a csökkenés volt jellemző, kivétel volt ez alól Prága és Budapest.

Munkatársunktól
2007. 08. 21. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az amerikai pénzügyminiszter, Henry Paulson megpróbált tegnap rózsás képet festeni az Egyesült Államok gazdaságáról, ám a befektetők inkább azt hallották ki szavaiból, hogy át kell értékelni a kockázatokat a hitelpiacokon. Ennek hatására a kezdeti erősödés után negatívba fordultak a tőzsdék Nyugat-Európában. A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX még nyitás előtt 26 ezer pont fölé emelkedett, de a pozitív hangulat gyorsan letört, az előző napi záróértékhez közel, 25 500 pont körül folyt a kereskedés. Zárásnál a mutató 25 633,44 ponton állt meg, ami 75,28 pontos növekedésnek felel meg, amelyhez 40 milliárd forint feletti forgalom társult.
A pesti index emelkedése nagyban betudható a gyógyszerpapírok erősödésének. Míg a Richter 1,3, addig az Egis 2,4 százalékkal értékelődött fel. Az OTP viszont 0,6 százalékos csökkenéssel és 21 milliárd forintos forgalommal zárta a napot. Közben a Citigroup vételről tartásra módosította a bankpapírok besorolását, célárfolyamukat pedig az eddigi 10 500 forintról 10 000 forintra változtatta. A Mol szintén gyengült, igaz, csak 0,1 százalékkal, az olajpapírokat 12,5 milliárd forint értékben adták-vették. A Magyar Telekom viszont szárnyalt, így 2,1 százalékot erősödött. A kisebbek közül a Synergon sikere szintén a Telekomhoz köthető, a cég ugyanis bejelentette: új szoftvermegoldást vezet be a távközlési szolgáltatónál. A hír hallatára a befektetők 1,5 százalékkal emelték a társaság részvényeinek árfolyamát.
A forint tovább gyengült az euróhoz képest. Míg a múlt hét végén még 259-260 forint körül mozgott az euró, addig tegnap késő délután 261,10–261,45 forintot ért az európai közös valuta. A dollárhoz viszonyítva is csökkent a hazai fizetőeszköz értéke. Bár reggel még 192,5 forintot ért az amerikai pénz, késő délután már 194 forint közelében mozgott az árfolyam.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.