Németország és az Egyesült Királyság védelmi paktumot kötött
Londonban írta alá új, történelmi jelentőségű védelmi megállapodását Németország és az Egyesült Királyság. A kétoldalú szerződés nemcsak katonai segítségnyújtásról szól, hanem az energretika, a gazdaság és a migráció területén is mélyíti az együttműködést. Németország és az Egyesült Királyság az orosz fenyegetéssel indokolta a lépést.
Friedrich Merz német kancellár és Keir Starmer brit miniszterelnök Forrás: AFP
Jobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.
A londoni találkozón Keir Starmer brit miniszterelnök és Friedrich Merz német kancellár arról állapodott meg, hogy országaik a jövőben kölcsönösen katonai segítséget nyújtanak egymásnak egy esetleges fegyveres támadás esetén. A megállapodás emellett kiterjed az energiapolitikai, gazdasági és migrációs együttműködésre is Németország és az Egyesült Királyság között.
Németország és az Egyesült Királyság megegyeztek a kölcsönös védelemről Fotó: AFP
Németország és az Egyesült Királyság megegyeztek a kölcsönös védelemről
A megállapodás kulcseleme, hogy egy fegyveres támadást az egyik ország ellen a másik is sajátjaként kezel, és ennek megfelelően jár el, akár katonai eszközökkel is. Ez a nyilatkozat nyelvezetében visszhangozza a brit–francia nukleáris koordinációs egyezséget, amelyet nemrég írtak alá. A két ország az új szerződés értelmében közös hadgyakorlatokat tart és fegyverrendszerek fejlesztésében is együttműködik. A német kancellár a harmadik legnagyobb katonai támogatója Ukrajnának, és vállalta, hogy 2029-ig a GDP 3,5 százalékára növelik a védelmi kiadásokat.
Ez a legambiciózusabb fegyverkezési célkitűzés a hidegháború óta.
A szerződés nemcsak katonai jellegű. A brit–német együttműködés tudományos kutatásokra, vasúti fejlesztésekre és kereskedelmi kapcsolatokra is kiterjed. Külön fejezet foglalkozik a migrációval, beleértve az embercsempészet elleni fellépést és az utazások megkönnyítését a brexit utáni új helyzetben. Például egyszerűsítik a brit utasok németországi reptéri beléptetését, valamint támogatják a német diákok londoni látogatásait. Német hivatalos források „barátsági szerződésként” utalnak a megállapodásra, amelynek célja, hogy a brexit okozta töréseket orvosolja és szorosabbra fűzze az együttműködést.
Keir Starmer és Friedrich Merz szerint történelmi jelentőségű a megállapodás
A szerződés aláírását követő közös sajtótájékoztatón Keir Starmer brit miniszterelnök és Friedrich Merz német kancellár egyaránt történelmi jelentőségűnek nevezték az egyezményt. Starmer szerint ez az első ilyen léptékű kétoldalú szerződés az Egyesült Királyság és Németország között, két nagy modern európai nemzet között, amely közös célokat és értékeket fejez ki, és 17 konkrét projektet tartalmaz, amelyek valódi eredményeket hoznak majd.
A brit kormányfő hozzátette, hogy a megállapodás több mint 200 millió fontos új beruházást hoz az Egyesült Királyságba, és javítja a két ország közötti infrastrukturális kapcsolatokat is, például az Északi-tenger energiahálózatában és egy új vasúti összeköttetés révén.
Starmer emellett megköszönte Merz határozott fellépését az illegális migrációval szemben, és kiemelte, hogy „egyértelmű jelzést adunk, hogy komolyan vesszük a problémát”. Az ukrajnai háború kapcsán közölte, hogy „szorosan együttműködünk az Egyesült Államokkal és szövetségeseinkkel, hogy növeljük Kijev katonai támogatását”. Arra a kérdésre, hogy az Egyesült Királyság részt vesz-e a Trump által bejelentett új fegyverszállítási mechanizmusban, úgy felelt:
Egyeztetünk és intenzíven dolgozunk együtt az amerikai kormánnyal.
Merz hasonlóképpen támogatta a kezdeményezést, hangsúlyozva, hogy Európa és az Egyesült Államok itt egy irányba húz, és ez növeli a nyomást Vlagyimir Putyinon, hogy végre béketárgyalásra kényszerüljön. A kancellár szerint a szerződés alapmotívuma a biztonság, amely „átszövi az egész dokumentumot”, és amely révén megerősítik a NATO keleti szárnyán zajló együttműködést, valamint az Északi-tenger védelmét. Zárásként úgy fogalmazott, hogy „valóban egy új fejezet kezdetén állunk”, és a most aláírt megállapodás „népeink szabadságát, biztonságát és jólétét szolgálja”.
Borítókép: Friedrich Merz német kancellár és Keir Starmer brit miniszterelnök (Fotó: AFP)
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.