Migrációs megállapodást kötött Starmer és Emmanuel Macron

Keir Starmer brit miniszterelnök és Emmanuel Macron francia elnök bejelentették, hogy szigorítják az illegális migráció elleni fellépést, és megerősítik a védelmi és nukleáris együttműködést. Az új migrációs egyezmény szerint Nagy-Britannia visszaküldhet Franciaországba illegálisan érkező bevándorlókat. Keir Starmer és Emmanuel Macron régóta tárgyalt a migráció kérdéséről.

2025. 07. 11. 4:55
Keir Starmer brit miniszterelnök és Emmanuel Macron francia elnök Forrás: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Új szintre emelte együttműködését a brit és a francia kormány. Keir Starmer és Emmanuel Macron Londonban jelentette be, hogy „egy be, egy ki” elv alapján migrációs egyezményt kötnek. A megállapodás értelmében az Egyesült Királyság évente több ezer illegális bevándorlót küldhet vissza Franciaországba, cserébe legális, családi kapcsolattal rendelkező menedékkérőket fogad be. Az egyezmény célja az embercsempészbandák üzleti modelljének megtörése, közölték.

Keir Starmer és Emmanuel Macron megegyezett
Keir Starmer és Emmanuel Macron megegyezett
Fotó: AFP

Keir Starmer és Emmanuel Macron megegyezett

A találkozón Starmer úgy fogalmazott: 

Mindannyian egyetértünk abban, hogy a [La Manche] csatornán kialakult helyzet nem maradhat fenn.

Hangsúlyozta, hogy új módszereket vetnek be, „új szintű elszántsággal” küzdenek az illegális migráció ellen. Emmanuel Macron hozzátette, hogy Franciaország és az Egyesült Királyság ugyanazzal az elszántsággal küzd a bűnszervezetek ellen, és a koordináció más uniós tagállamokkal is erősödni fog. A brit kormány szerint a most aláírt egyezmény kezdetben korlátozott hatókörű lesz, de bővíthető. Sajtóinformációk szerint évente körülbelül 2600 illegálisan érkezőt küldhet vissza London Franciaországba. 

Ez a szám jóval kevesebb, mint a tavaly regisztrált több mint 35 ezer csónakos átkelő.

A francia elnök szerint a migráció kezeléséhez az Egyesült Királyságnak belső reformokra is szüksége van. Úgy fogalmazott, Londonnak csökkentenie kell azokat a „vonzó tényezőket”, amelyek miatt a migránsok az Egyesült Királyságot választják. Starmer hivatala közölte, hogy a brit hatóságok fokozottan lépnek fel az illegálisan dolgozó bevándorlókkal szemben.

Új fejezet nyílik a brit–francia védelempolitikában

A találkozón született másik kulcsfontosságú megállapodás a védelmi együttműködés mélyítése volt. A két ország több Storm Shadow manőverező robotrepülőgép beszerzéséről döntött, ezek jelenleg Ukrajnában is szolgálatban vannak. Emellett történelmi jelentőségű nukleáris együttműködési egyezményt is aláírtak, amely először rögzíti hivatalosan, hogy London és Párizs nukleáris elrettentő képességei „összehangolhatók”.

Mint közeli partnerek és NATO-szövetségesek, az Egyesült Királyság és Franciaország hosszú múltra visszatekintő védelmi együttműködéssel rendelkezik, és a mai megállapodások ezt a partnerséget új szintre emelik

– közölte Starmer.

Ukrajna támogatása továbbra is közös cél

A brit–francia kapcsolatok elmélyítésére a háttérben az Ukrajna melletti elköteleződés is hatással van. London és Párizs egyaránt tagja annak a „hajlandók koalíciónak”, amely – egy esetleges tűzszünet után – támogatást nyújtana Kijevnek. A két vezető csütörtökön egy közös videóhívásban is részt vesz a koalíció többi tagállamával együtt.

Az elmúlt hetek háborúi, a kereskedelem destabilizálódása és a gazdaságainkra nehezedő nyomás mind azt mutatja, hogy csak együtt tudunk sikeresek lenni

– jelentette ki Macron.

Borítókép: Keir Starmer brit miniszterelnök és Emmanuel Macron francia elnök (Fotó: AFP)

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.