A Nyugati pályaudvar mögött, a Ferdinánd hídig elnyúló területre elképzelt komplexumot a kormány szándékai szerint 2009 közepéig fel kell húzni. A Janisch Péter és Kengo Kuma által vezetett szakmai csoport „zöld” épületet tervezett. A színe is az lesz, de a beleépítendő technikai megoldások még inkább. Az épületegyüttes alig használ majd fosszilis energiát, a hűtés-fűtés alapvetően geotermikus energiával működik majd, de a berendezések a keringtetett levegőből kinyerhető hőmennyiséget is újra fogják hasznosítani.
Az óriási ingatlanberuházás mögött újra ismerős nevek bukkannak fel: Gyurcsány Ferenc és Szilvásy György KISZ-es és üzleti múltjából többen is igen közel vannak a húsosfazékhoz. Szijjártó Péter, a Fidesz szóvivője úgy vélekedett, hogy a tervezett 146 milliárd forintos költségek akár elérhetik majd a 170 milliárd forintot is; az ellenzéki politikus szerint ez annyi pénz, mint amennyit az emberek négy-öt év alatt vizitdíjként, kórházi napidíjként és tandíjként fizetnek majd ki.
*
– Elképesztő arcátlanságnak gondoljuk, hogy míg a kormány napról napra hoz újabb és újabb megszorító intézkedéseket, amíg napról napra válik nehezebbé emberek és családok élete, vállalkozások működése, addig a kormány számára a legfontosabb kérdés, hol, kinek a tervei alapján, hogyan épüljön fel több mint 150 milliárdból az új kormányzati negyed – ismételte meg pártja álláspontját a Fidesz szóvivője, Szijjártó Péter.
A politikus arra hívta fel a figyelmet, hogy „furcsa körülmények, botránygyanú” merül fel a kormányzati negyed építésekor, hiszen „világossá vált, hogy minden olyan testületben, amely döntést hozhat a kormányzati negyeddel kapcsolatban, ott ülnek Gyurcsány Ferenc és Szilvásy György emberei”. Szijjártó hozzátette: ők üzletileg, barátilag, KISZ-múltjukat illetően szorosan összekapcsolódnak, vagy függenek tőlük.
A tervpályázat bírálóbizottságának elnöke, Görözdi György, a Kommunista Ifjúsági Mozgalom és a Szocialisták a Gyermekekért Alapítvány főalakja volt; ő – amellett, hogy a beruházással kapcsolatos minden létező testületet elnököl (ő vezényelte le a Nyugati környékének kiválasztását és az építészeti tervpályázatot, s az úgynevezett projektmonitoring bizottság vezetőjeként lényegében önmagát felügyeli) – miniszterelnöki megbízott is lett.
Egy másik bizottsági tag, Hajdu Endre 1972-től a KISZ beruházásainak műszaki irányítója volt. Jogi szakértőként az a Poczkodi Balázs tevékenykedik a beruházás körül, aki az OVB szabad demokrata delegáltja. Az ügyvéd az önkormányzati tárca sport- szakállamtitkársága PPP-irodájának is dolgozik, ahol Antalóczi Zoltán, a kormányfői Altus Zrt. felügyelőbizottsági tagja az irodavezető.
Szintén állandó részese a kormányzatinegyed-döntéseknek Tunyogi László, aki még az MSZMP KB munkatársaként indult.
Az épületegyüttes PPP-konstrukcióban épül fel. A tervezés 1,6 milliárd forintos költségéből nyolcszázmillió forintot a kormány vállal át.
Az ötvenhez közeledve visszatér a pályára a 23-szoros Grand Slam-bajnok teniszező
