Erre van elég pénz

A zsűri döntése már vasárnap megszületett, de csak tegnap jelentették be: egy magyar és egy japán építész vezeti azt a tervező- csapatot, amelyik a kormányzati negyed tervpályázatán elnyerte az első díjat.

Bodacz Balázs
2007. 08. 02. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Nyugati pályaudvar mögött, a Ferdinánd hídig elnyúló területre elképzelt komplexumot a kormány szándékai szerint 2009 közepéig fel kell húzni. A Janisch Péter és Kengo Kuma által vezetett szakmai csoport „zöld” épületet tervezett. A színe is az lesz, de a beleépítendő technikai megoldások még inkább. Az épületegyüttes alig használ majd fosszilis energiát, a hűtés-fűtés alapvetően geotermikus energiával működik majd, de a berendezések a keringtetett levegőből kinyerhető hőmennyiséget is újra fogják hasznosítani.
Az óriási ingatlanberuházás mögött újra ismerős nevek bukkannak fel: Gyurcsány Ferenc és Szilvásy György KISZ-es és üzleti múltjából többen is igen közel vannak a húsosfazékhoz. Szijjártó Péter, a Fidesz szóvivője úgy vélekedett, hogy a tervezett 146 milliárd forintos költségek akár elérhetik majd a 170 milliárd forintot is; az ellenzéki politikus szerint ez annyi pénz, mint amennyit az emberek négy-öt év alatt vizitdíjként, kórházi napidíjként és tandíjként fizetnek majd ki.
*
– Elképesztő arcátlanságnak gondoljuk, hogy míg a kormány napról napra hoz újabb és újabb megszorító intézkedéseket, amíg napról napra válik nehezebbé emberek és családok élete, vállalkozások működése, addig a kormány számára a legfontosabb kérdés, hol, kinek a tervei alapján, hogyan épüljön fel több mint 150 milliárdból az új kormányzati negyed – ismételte meg pártja álláspontját a Fidesz szóvivője, Szijjártó Péter.
A politikus arra hívta fel a figyelmet, hogy „furcsa körülmények, botránygyanú” merül fel a kormányzati negyed építésekor, hiszen „világossá vált, hogy minden olyan testületben, amely döntést hozhat a kormányzati negyeddel kapcsolatban, ott ülnek Gyurcsány Ferenc és Szilvásy György emberei”. Szijjártó hozzátette: ők üzletileg, barátilag, KISZ-múltjukat illetően szorosan összekapcsolódnak, vagy függenek tőlük.
A tervpályázat bírálóbizottságának elnöke, Görözdi György, a Kommunista Ifjúsági Mozgalom és a Szocialisták a Gyermekekért Alapítvány főalakja volt; ő – amellett, hogy a beruházással kapcsolatos minden létező testületet elnököl (ő vezényelte le a Nyugati környékének kiválasztását és az építészeti tervpályázatot, s az úgynevezett projektmonitoring bizottság vezetőjeként lényegében önmagát felügyeli) – miniszterelnöki megbízott is lett.
Egy másik bizottsági tag, Hajdu Endre 1972-től a KISZ beruházásainak műszaki irányítója volt. Jogi szakértőként az a Poczkodi Balázs tevékenykedik a beruházás körül, aki az OVB szabad demokrata delegáltja. Az ügyvéd az önkormányzati tárca sport- szakállamtitkársága PPP-irodájának is dolgozik, ahol Antalóczi Zoltán, a kormányfői Altus Zrt. felügyelőbizottsági tagja az irodavezető.
Szintén állandó részese a kormányzatinegyed-döntéseknek Tunyogi László, aki még az MSZMP KB munkatársaként indult.
Az épületegyüttes PPP-konstrukcióban épül fel. A tervezés 1,6 milliárd forintos költségéből nyolcszázmillió forintot a kormány vállal át.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.