Európa különös járványa

Nánási Tamás
2007. 08. 02. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Büszkék lehetünk arra, hogy ismét nagyot és egyedülállót alkotott a magyar kormány: lassan hungaricummá válik Európában a szervezett népnyúzás. A legfrissebb adatok azt mutatják, hogy szinte robbanásszerűen terjed a kontinensen az adócsökkentési hullám. Legújabban Bulgária jelentette be, hogy tíz százalékra mérsékli a személyi jövedelemadó kulcsát, de a tagállamok jó része is hasonló lépéseket fontolgat, vagy már végrehajtotta azokat az intézkedéseket, amelyek a közterhek mérséklődésével jártak. Csak egyes-egyedül mi állunk ellent a legújabb divatnak. Közgazdászaink legyintenek a hazai megszorításokkal ellentétes utat mutató hírekre, kormányunk pedig hetente kétszer ülésezik, és folyton keresi a lehetőséget, miként lehetne tovább tekerni a polgárokat és vállalkozásokat szorító présen. Az új ötleteknek pedig se szeri, se száma. Most arról hallani, hogy az adóemelések, újabb elvonások után hamarosan elönt minket a revizorok hada.
Közgazdasági nonszensz. Általában ezzel a két szóval minősíti a hazai szakemberek többsége azt a felvetést, hogy az adók csökkentésével nőhet a költségvetés bevétele. A terhek mérséklése mellett érvelők viszont arra hivatkoznak, hogy az ésszerűbb mértékű elvonásokat szívesebben fizetik be az emberek, önszántukból is eleget tesznek állampolgári kötelezettségeiknek. S ezzel hatékonyabban csökkenthető a feketegazdaság is. Eredményesebben annál, mint amit most tervez a kabinet, hogy minden bolti automata mellé éles szemű ellenőrt állít, amelyik még az utcasarkon is elkapja a vevőket, és netán megbünteti azokat, akik elmulasztották zsebre vágni a nyugtát.
Az adócsökkentést szorgalmazókat erősítik a nemzetközi példák is. Csodák csodája, Bulgáriában már megvalósult a közgazdasági nonszensz: a társasági adó ötszázalékos mérséklésével nem kis összegű, 1,3 milliárd dolláros többletbevételhez jutott a szófiai büdzsé. S a példa meglehetősen ragadós. Nemcsak a bolgárok bolondultak meg, hanem a balti államok, Románia, Szlovákia is a közgazdasági nonszensz eszközéhez folyamodtak. Adócsökkentést terveznek a csehek, a németek, az olaszok, a franciák, nemrégiben mérsékelték az elvonásokat a britek. Úgy látszik tehát, Európa-szerte lassan mindenkit magára hagy a józan ész. Csak mi állunk hideg fejjel a vártán. A vég nélküli fiskális szigort szorgalmazó nemzetközi hitelintézetek, a kölcsönző befektetők elvárásai ugyanis többet nyomnak a latban, mint holmi trendváltás az Európai Unióban.
Pedig ügyelnünk kellene a körülöttünk zajló folyamatokra is, mert a végén pont az a működő tőke hagy itt minket, amelynek befizetései nagyban hozzájárulnak ahhoz, hogy a megszorításokat sulykolóknak törleszthessük azt a végeláthatatlan adósságot, aminek nyomorát köszönheti az ország. Figyelemre méltó, hogy nem csak mi estünk vissza három helyet az Ernst & Young legutóbbi listáján, ahol a befektetők számára vonzó vagy kevésbé izgalmas országok rangsorát állították fel. Velünk együtt süllyed – Románia kivételével – az egész kelet-közép-európai térség, mert a nagyvállalatokat ma már jobban érdekli India vagy Kína, mint Magyarország vagy Bulgária. Az cselekszik okosan, aki gyorsan reagál erre a változásra, és például vonzóbb adókulcsokat kínál az elpártolni látszó tőke számára. Szófiában, Bukarestben, Pozsonyban, Varsóban és Tallinnban ezt teszik, részint ez a magyarázata nyugaton is az adólefaragási hullámnak. Ezzel szemben Budapesten a konvergenciaprogramon túl más szempont nem létezik. Az ebben szereplő, 2009-ig végrehajtandó, 1,5 százalékos adóteher-csökkentés pedig olyan, mint a légypiszok. Senki nem lát majd belőle semmit.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.