Éveket az életnek

Jóval a hivatalos nyugdíjkorhatár előtt fejezik be a munkát az Európai Unió legtöbb országában – derül ki az Eurostat legfrissebb jelentéséből, amely az EU tagállamaiban hasonlítja össze a nyugdíj-, illetve a szociális ellátórendszereket. Az adatsor szerint a legtovább az észtek, a ciprusiak, az írek, a portugálok és a svédek dolgoznak, míg a leghamarabb Lengyelországban, Belgiumban és Olaszországban vonulnak vissza az emberek. A szociális kiadások terén a legbőkezűbb Luxemburg és Svédország, míg hazánk az utolsók közt kullog a sorban: az EU átlagának a felét sem érjük el.

2007. 08. 12. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Olaszországban, Ausztriában és Luxemburgban a legédesebb az élet. Ezekben az államokban lehet a leghamarabb befejezni a munkáséveket, ugyanakkor az egy főre eső szociális kiadások is jóval az uniós átlag felett járnak – derül ki az Eurostat tanulmányából. A legdolgosabbak, de a legtöbbet költik szociális célokra a svédek, a dánok és a hollandok, míg a legkevesebb jóléti juttatás – az újonnan csatlakozott Románia és Bulgária mellett – a három balti államban és a visegrádi országokban jár.
A nyugdíjba vonulás átlagéletkora a nők esetében közel 59,4 év, a férfiaknál 60,7 esztendő volt 2005-ben, annak ellenére, hogy a hivatalos korhatárok ennél három-öt évvel is magasabbak. A legnagyobb eltérést Olaszországban, Lengyelországban, Belgiumban és Luxemburgban mérték – itt a férfiak a hivatalosan megszabott korhatárnál akár nyolc évvel hamarabb hagynak fel a munkával. 1998 és 2005 között majdnem mindegyik tagállamban nőtt a nyugdíjkorhatár: a legtöbbet a három balti államban, hazánkban, Szlovéniában és Finnországban. A két kivétel Lengyelország és Portugália, ahol csekély mértékben ugyan, de csökkent az aktív munkától visszavonulók átlagos életkora.
A születések számának visszaesése és a korai nyugdíjazás problémája leginkább az olaszokat érinti: miközben az európai szinthez képest is nagyon alacsony a születések száma, addig a nyugdíjkorhatár felemelése itt ütközik a legnagyobb ellenállásba. A bruttó nemzeti termék 107 százalékáig, rekordszinten eladósodott államban utoljára Silvio Berlusconi kormánya emelte 57-ről 60 esztendőre a férfiak esetében a korhatárt. Azóta a kérdést rendre szőnyeg alá söprik a politikusok, bár jól tudják, hogy időzített bombán ülnek. Romano Prodi kabinetje szintén nem képes megoldani a kérdést, sőt, még a nyugdíjcsökkentés két éve esedékes dátumát is folyamatosan halasztgatják.
A szintén alacsony születésszámmal küszködő spanyoloknál és portugáloknál – a kiegyensúlyozottabb jövő érdekében – a nyugdíjkorhatárt sikerült feljebb tornászni. Az utóbbi országban a férfiak majdnem 65 éves korukig dolgoznak, míg a nők is az uniós átlagnál később vonulnak vissza. A legtovább – érdekes módon – Romániában lehet hivatalosan dolgozni: itt akár 75 éves korukig is aktívak maradhatnak a munkavállaló nők és férfiak egyaránt. A jóléti kiadásokat elemző Eurostat közleményében kiemeli: az időskori ellátás egyre nagyobb részt, immár 40 százalékot emészt fel a jóléti kiadásokból. Összehasonlításképpen: az összes szociális kiadás 27 százalékát fordítják egészségügyre, közel 8-8 százalékot a családok támogatására és a mozgáskorlátozottak segélyezésére, míg a munkanélkülieknek kifizetett összegek hat százalékot tesznek ki. A vásárlóerő alapján összeállított listán a leggálánsabbak között szerepelnek a Benelux államok, Svédország, Dánia, Ausztria, Franciaország és Olaszország.

Fenntarthatatlan magyar nyugdíjrendszer. A szociális kiadások tekintetében az uniós lista alsó fertályán helyezkedik el hazánk. A nyugdíjba vonulás tényleges ideje azonban – a rokkantnyugdíjasok tömege miatt – annyira alacsony, hogy hosszú távon már finanszírozhatatlan a rendszer. A férfiak hazánkban átlagosan 59,6, a nők 57,2 éves korukig dolgoznak, amely az EU27 átlagánál alacsonyabb. – Ha a jelenlegi foglalkoztatottsági ráta nem változik, akkor 15 éven belül súlyos problémákkal kell szembenéznie a hazai nyugdíjrendszernek – fogalmazott Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője, aki hangsúlyozta: közel 800 ezer rokkantnyugdíjast regisztrálnak ma hazánkban, akiknek jó része nem lenne ténylegesen jogosult az ellátásra. A minimálbérre bejelentett több mint 1,2 millió munkavállaló problémája is megoldatlan, mivel a mostani helyzetben hozzávetőlegesen 25 ezer forint nyugdíjra számíthatnak – mondta a szakember. További gond, hogy az uniós szinten kimagaslóan alacsony foglalkoztatottság és az alacsony születési arányok mellett nem látható, ki és miből finanszírozza majd a később megöregedők havi ellátását.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.