Fantázianevek Kenedi János előtt

Az úgynevezett ügynökbizottság létrehozására vonatkozó kormányrendelet kétértelműen fogalmaz annak kapcsán, hogy a testület elnöke, Kenedi János betekinthet-e a nemzetbiztonsági szempontból „kiemelkedően fontos” állambiztonsági iratokba.

Török László
2007. 08. 02. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kérdéses, milyen érdemi munkát végezhet a Kenedi-bizottság, a testület létrehozásáról szóló kormányrendeletben ugyanis kétértelmű annak megfogalmazása, hogy az elnök betekinthet-e azokba a visszatartott iratokba, amelyek „nemzetbiztonsági érdek szempontjából kiemelkedően fontos” minősítésűek.
Ezekről a szupertitkos állambiztonsági dokumentumokról a nemzetbiztonsági szolgálat főigazgatója állított össze egy listát, az anyagokba más – leszámítva egy kijelölt bírót – nem tekinthetett bele. Korábban arról volt szó, hogy a miniszterelnök által felkért szakértői bizottság elnökének joga, hogy a kiemelkedően fontos nemzetbiztonsági iratok titkosságának fenntartására vagy törlésére javaslatot tegyen, ám ezt nehezen tudja megtenni, ha nem tanulmányozhatja azokat. A kormányrendelet szerint ugyanis az elnök áttekinti a jegyzéket, és az „azon” szereplő iratok kezelésére javaslatot tesz, ám a listán csak fantázianeveket talál majd. A Népszabadság megkereste Kenedi Jánost, aki hangsúlyozta: a problémát nem lehet a szőnyeg alá söpörni, a betekintési joggal kapcsolatos anomáliákat már a rendelet kidolgozása közben észlelte. Kifejtette, a kormánypártokkal megállapodott arról, hogy a bizottság elnöke speciális jogosítványt kap, és megismerheti a jegyzékben szereplő iratokat. – Végül nem ez történt – közölte.
Korábban a kormányrendelet egy másik hiányosságára is fény derült, mégpedig arra, hogy a bizottság mandátuma csak október 1-jéig szól, pár hónap alatt pedig nem tudnak érdemi munkát végezni a testület tagjai, akiknek C típusú nemzetbiztonsági átvilágítása még be sem fejeződött. Várhatóan új kormányrendeletet kell hozni tehát, amelyben a bizottság első jelentése alapján eldöntik, az év végéig vagy egy évig dolgozhat-e a hét történész az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárának még át nem adott iratok feltárásán. Kenedi bízik benne, hogy ez az új rendelet már egyértelművé teszi, elnökként joga van a szupertitkos iratok tanulmányozására, és csak véletlen volt a kormánypártok részéről az eredeti megállapodástól eltérő szöveg elfogadása.
Gulyás József, a szabad demokraták országos tanácsának elnöke szerint a „lehető legszélesebb körben” kell megvalósulnia az iratátadásnak. A kormánypárti politikus közölte, a rendelet tartalmazza a testület jogköre bővítésének lehetőségét. Úgy vélte, indokolt lehet a szakértői bizottság mandátumának meghosszabbítása is, hiszen – ahogy fogalmazott – „szeptember végéig nyilván nem lehet mindent lajstromba venni”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.