Ezreket érint az oktatási rendszer átszervezése. Sokkal több utazó gyerek lesz, akinek olyan iskolába kell járnia, ahol hiányzik a fejlődését nagyban befolyásoló családias környezet – fejezte ki aggodalmát Hoffmann Rózsa. A KDNP szakpolitikusa úgy látja, a legnagyobb problémát a tanévkezdésnél az iskola-összevonások és -megszűnések okozzák majd. Szerinte a tankönyvek, a tanszerek árának növekedése is a nagycsaládosok pénztárcáját terheli leginkább. – Azok a gyerekek látják kárát ennek a zűrzavaros helyzetnek, akiknek a legnagyobb szükségük lenne a jó minőségű iskolai oktatásra – mondta a politikus.
A közoktatásban több mint 1 millió 381 ezer diák ül be szeptember 3-án az iskolapadba, ami háromezres csökkenést jelent tavalyhoz képest. Az általános iskolások száma a 2007/2008-as tanévben 100 420 lesz. Az oktatási tárca közlése szerint a közoktatásban „mindössze” 5,4 százalékkal emelkedtek tavalyhoz képest a tankönyvárak. Idén majdnem 6,5 milliárd forintot juttat a központi költségvetés a rászoruló nebulók tankönyvellátására, de ez az öszszeg tavaly is ennyi volt, vagyis nem követte az inflációt.
– Már tavaly csökkentették a támogatásokat – emlékeztetett Szombathy Márta, a Nagycsaládosok Országos Egyesületének elnökségi tagja. – Minden támogatást bevontak a havi családi pótlék összegébe, amivel a családok roszszabbul jártak, mert így megszűnt az adókedvezmény, az augusztusi dupla családi pótlék, ami eddig segítette az iskolakezdést. Bújtatott többletköltség például, hogy lassan nem felvételizhet a felsőoktatásba az, akinek nincs nyelvvizsgája: ennek költsége meghaladja a 17 ezer forintot. – Egy kétgyermekes családban a tanévkezdés költsége megközelíti az 50–60 ezer forintot, ami függ ugyan az iskolától, a pedagógustól, de a kiegészítő eszközök (festék, nyelvkönyvek, tornafelszerelés stb.) terén szélsőségek is előfordulnak – mondta Szombathy Márta.
A teljes őszi iskolai körképhez az is hozzátartozik, hogy az előttünk álló tanév lesz az első olyan, amikor a gyermekeiket egyedül nevelő szülőknek ilyen jogcímen nem jár ingyentankönyv. Azért pedig az adott iskola igazgatója felel, hogy többek között a három- vagy többgyermekes családban élő, a családi pótlékban és rendszeres gyermekvédelmi kedvezményben részesülő tanulóknak, illetve a szüleiknek ne kelljen fizetniük a tankönyvekért.
Pálinkás József, a Fidesz oktatási politikusa úgy látja, a megszorítások olyan mértékű terheket róttak a családokra, hogy azok sem tudnak könnyen boldogulni, akik mindent megtesznek gyermekeik iskoláztatásáért. – A középosztály sem várhatja úgy a szeptembert, hogy az ne terhelje meg a családi kasszát – állapította meg Pálinkás József. Hozzátette: könnyen elérheti a költségek öszszege a százezer forintos nagyságrendet is. A tanévkezdésnél még azok a szülők sem lélegezhetnek fel, akik munkáltatójuktól utalványt kapnak segítségképpen, mivel ezt a legtöbb iskola nem fogadja el. Az iskolakezdés a nyári átszervezések miatt is tartogat kellemetlen meglepetést az ősszel. Vannak olyan kistelepülések, ahol az iskolát alapítványi kézbe adták át, mert az önkormányzat nem tudta fenntartani az intézményt, és van, ahol végleg megszűnik az oktatás. Ezek egy részére csak szeptemberhez közeledve derül fény, így bőven lesz, amire sem a szülők, sem a diákok nem készülhetnek fel időben.
Conchita Wurst kiborult a Bundestag döntése miatt
