Gyurcsány elődje nyomdokain?

Minden oka megvan az idegeskedésre a jelenlegi kormányfőnek, ha felidézzük az éppen három évvel ezelőtti történéseket, s egybevetjük a mostaniakkal. 2004 nyarán a masszív sikertelenségen és az akkori sportminiszter ambícióin kívül ugyanis semmi jel nem mutatott arra, hogy Medgyessy Péternek veszélyben lenne a pozíciója. Az akkori periódushoz képest most sokkal több a koalíció számára negatív fejlemény, s az MSZP-n belül is felerősödött az elégedetlenség. Gyurcsány Ferenc tudhatja a legjobban, hogy ilyenkor van aggódnivalója egy szocialista kormányfőnek.

2007. 08. 12. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Három éve, a csúfosan elbukott európai parlamenti választások után még csak nyalogatták a szocialisták a sebeiket, s a gazdasági-pénzügyi adatok egyre vészjóslóbbak lettek, ám a nyilatkozatok szintjén töretlen volt a bizalom a volt D–209-es tiszt iránt. Akkori megpuccsolója, a jelenlegi miniszterelnök hozzá képest már jóval több nyílt színi konfliktust, bírálatot kénytelen elviselni, így kevésbé lehetnek nyugodtak az éjszakái még a szabadságán is. A helyzet ráadásul annál is inkább „fokozódhat”, hiszen a közvélemény-kutatási adatok fényében immár nem időlegesen esik az MSZP népszerűsége. A koalíciós zuhanórepülés, illetve a minden eddiginél komolyabb elutasítottság tartóssá vált. A költségvetési és makrogazdasági adatok most sem biztatóbbak, mint Medgyessy megbuktatása idején, sőt.

A mutatók ma rosszabbul állnak

A lakossági életszínvonal minden képzeletet alulmúló tendenciákat mutat. Ha összehasonlítjuk a három esztendővel ezelőtti mutatókat, a reálbéreket a mostaniakkal, kis túlzással nosztalgiázhatnak nem csupán a kisnyugdíjasok, a nagycsaládosok és más hátrányos helyzetű rétegek, de a felszámolásra ítélt középosztály is az akkori lehetőségein. Azt láthatjuk, hogy a társadalom nagy többségét a végleges leszakadás, a deklasszálódás közvetlen veszélye fenyegeti. Egyes szociológiai elemzések szerint nem írhatók a véletlen számlájára az álbaloldali kurzus ebbéli erőfeszítései. Ha ugyanis megfelelő létszámú „emberanyag” kerül egzisztenciálisan kiszolgáltatott helyzetbe, a létbizonytalanság peremére, úgy a munkaerőpiacon is kedvükre tallózhatnak a nagy befektetők a kínálatban. A kizárólag a megélhetési problémákkal küszködő társadalmi rétegek egyúttal sokkal könnyebben manipulálhatók, már csak szélsőségesen függő helyzetük miatt is.
A jelenlegi helyzetet tehát sokkal inkább vihar előtti csendként lehet leírni a társadalomban és a nagyobbik kormánypárton belül egyaránt. Ilyen szempontból a kisebbik koalíciós partner, az SZDSZ számít csak egyelőre igazán a multi-miniszterelnök stabil támogatójának, ám az ő pártfogásuk fénysebességgel megváltozhat, ha érdekeik úgy kívánják. Rossz ómen a milliárdos szocialista számára, hogy mágnástársa, Kóka János a kormányban már cserbenhagyta. A Magyar Szocialista Párton belül már megindult a kilépési hullám, s egyre több helyi vezető szabotálja a központtal az együttműködést. Az ok: a milliárdos által uralt pártvezetés semmit nem hajlandó betartani választási ígéretei közül, még saját pártján belül sem. Még ha szőnyeg alá lettek is söpörve a problémák, mindenki előtt nyilvánvaló, hogy komoly érdekellentét és felfogásbeli különbség van Gyurcsány Ferenc és a párton belüli erőviszonyok miatt kényszerűen kinevezett helyettese, a kancelláriaminiszter Kiss Péter között. A Szili Katalin házelnök szavakban legalábbis következetesen baloldali értékrendje és a pártelnök-kormányfő populista, álpragmatikus, cikcakkos vonalvezetése közötti szakadék áthidalhatatlansága mind kevésbé palástolható mozgalmár ízű kommunikációs szólamokkal.

Gyurcsányi manipulációk

Nem tudni, mennyire gyanútlan Gyurcsány, az viszont érdekes és feltűnő párhuzamosság: Medgyessy leváltása előtt éppolyan meglepően, indokolatlanul nagy volt a csend ahhoz képest a médiában, hogy mekkora pofonok érték a koalíciót. Ugyanígy a jelenlegi kormányfő immár krónikus sikertelenségének gombamód szaporodó bizonyítékairól sem esik a holdudvar médiában annyi szó, mint az egy szabad sajtójú, nyugati típusú demokráciában természetes lenne.
Helyesbítenünk kell: három esztendeje nyáron a baloldali kiszolgáló médiában csak a sikertelenségekről és a rengeteg negatív adatról nem volt szó, Gyurcsány Ferenc akkori sportminiszterről viszont már annál inkább. Valójában kizárólag a szakmailag alkalmatlannak bizonyult tárcavezető gerjesztette a skandalumot, nélküle szélcsend honolt volna. Előbb azt az álhírt dobta be a köztudatba az egyik kormánylap, hogy Medgyessy le akarja váltani őt. Miután lelepleződött a hír hamissága, cáfolta, hogy ő maga állt volna a „kiszivárogtatás” hátterében. Aztán augusztus elején felajánlotta lemondását a „megrendült bizalomra” való hivatkozással. Az utolsó heteit a bársonyszékben töltő kormányfő csak kapkodta a fejét az álhírek és gyanúsítások össztüzében, hogy aztán tényleg megorroljon volt főtanácsadójára.
Eközben Gyurcsány minden létező alkalmat megragadott, hogy szerepeljen, a mesztegnyői rétesfesztiváltól a Sziget-fesztiválig – természetesen gondos és szervilis médiajelenlét mellett. Ergo: az ex-KISZ-es milliárdos agresszív mesterkedésein kívül az égadta világon semmi nem háborgatta az MSZP hagyományosan álló vizeit. Olyannyira fel sem vetődhetett komolyan a miniszterelnök lecserélése, hogy még a fő kormánylap számottevő titkosszolgálati tapasztalattal rendelkező publicistája is nonszensznek tartotta a miniszterelnök leváltását. „Medgyessy megdönthetetlen. Hiányoznak hozzá az instrumentumok” – írta egy augusztus elejei vezércikkében Aczél Endre, aki még a tényleges puccs, az SZDSZ bizalommegvonása napján, az augusztus 18-án megjelenő számban is úgy vélekedett: „Medgyessynek több beleszólása van az MSZP ügyeibe, mint bármikor korábban.” Nos, hogy mennyi beleszólása lett a miniszterelnöknek, az kiderült rögvest, miután megváltak tőle ugyanazok, akik még napokkal előtte is fölényes kacajjal, méltatlankodva fogadták, ha valaki földi halandó a kormányfő esetleges távozását akár csak meg is pendítette. Ugyanígy szélsőségességgel vádolták meg azt is, aki kétségbe merészelte vonni, hogy Medgyessy végigviszi a négyéves ciklust. Lendvai Ildikó ennek ellenére már a menesztés utáni napokban azt fejtegette a televízióban, hogy Medgyessy valójában nem megbukott, hanem az egyetlen pozitív utat választotta.
Egy szó, mint száz, Gyurcsány Ferencnek már csak saját érdekében is igen komolyan kell vennie azt a beszédes, túl gyanús félcsöndet, ami a kormánypárti berkeket uralja, hisz a mélyben forrnak az indulatok. Akkor ő keltette mesterségesen a hullámokat, most pedig őmiatta háborog a tenger. Figyelmeztető lehet számára az is, hogy Medgyessy a furcsa kormányátalakításba bukott bele, amikor egy SZDSZ-es minisztert váltott le, Csillag Istvánt. Gyurcsány is kényszerűségből, a belső elégedetlenség miatt variálta át kabinetjét, amit a parlamentben nem is indokolt. A jelenlegi zűrzavaros kormányzati helyzet csak még nagyobb ellenérzést indukál. Ahogy a mondás tartja, mindenki magából indul ki, így Gyurcsány különösen joggal félhet attól, hogy a pozíciójára törhetnek a háta mögött. Nem véletlen, hogy helyettesét, Kiss Pétert csak saját magával egy időben engedte szabadságra menni.

Becsődölt offenzíva

Hiába kérlelte az MSZP-frakció vezetése kétségbeesetten a médiát a szezonzáró júniusi svédasztalos sajtótájékoztatóján, hogy segítsenek álláspontjuk megismertetésében, a kudarcok özönét nem lehet már rózsaszínűre festeni. Különösen fájdalmas lehet nekik, hogy a tervezett kormányzati offenzíva a totális csőd felé halad. A figyelemelterelő hadműveletek (lásd ügynökbizottság, az államfő, valamint ellenzéki képviselők elleni támadások) nem jöttek be, a lakosság viszont igen érzékenyen, elutasítóan reagál a kormányzat panamagyanús ügyeire és a társadalmat kizsigerelő akcióira. Nem sikerült a népszavazás ellen hangulatot kelteni, viszont össznépi ellenállást vált ki a több-biztosítós rendszer, a tizenkétmilliárdos forráskivonás az oktatásból, az ingatlanadó, a vizitdíj, a közlekedés ellehetetlenítése, az egészségügyi ingatlanok elkótyavetyélése, valamint az energiaár-emelés. Nyílt provokációnak fogják fel az emberek a kormányzati luxusnegyedet, amelynek már a terveire legkevesebb 1,6 milliárdot szórtak el. Sokasodnak tehát a viharfelhők, s a villámok Gyurcsányt is elérhetik. Azt a személyt, aki nemhogy a lendülettel maradt adós, de szóról szóra ugyanazokat a frázisokat pufogtatja, mint hatalomra kerülése idején. Holott éppen a változás ígéretével szédítette meg a szocialistákat. Mind kevésbé tetszik az MSZP-n belül is a „Mindhalálig Gyurcsány” abszurd szlogen. Minden ellenkező beállítás ellenére alternatíva pedig – miként három éve, Medgyessy megfúrásakor – most is van.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.