(Kolozsvár)
Miközben a nyugat-európai országokból különféle bűncselekmények elkövetése miatt hetente toloncolnak haza román állampolgárokat, keleti szomszédunk a vajdasági roma menekültek célpontjává vált. A július végétől eltelt időszakban szerb állampolgárok tucatjai lépték át illegálisan a román–szerb határt a bánsági Temes megyében, és valamennyien politikai menedékjogért folyamodtak a román hatóságokhoz. A Temes megyei határőrség szerint a Vajdaságból érkező menekültek kisebb – nőkből, férfiakból és gyermekekből álló – csoportokba verődve érkeznek Romániába a zöldhatáron át, ahol minden ellenkezés nélkül megadják magukat a járőröző határőröknek. Mivel mindegyikük politikai menedékjogot kért, ügyüket a határőrség a bukaresti bevándorlási hivatalhoz továbbította, amelynek harminc nap áll rendelkezésére, hogy elbírálja a beadványokat.
A román–magyar–szerb hármas határ mentén fekvő Temes megyei határőrség illetékeseitől megtudtuk, jelenleg több mint 150-re rúg a Romániába átszökött, és menedéket igényelt szerb állampolgárok száma. A főként cigány származású emberek azt állítják, hogy az őket ért támadások miatt menekültek el a szomszédos országból. A bukaresti Gandul napilapnak egyesek arról számoltak be, hogy a balkáni háború befejezése után Boszniából a Vajdaságba áttelepített szerbek ütlegelték őket, mások házaikra dobált Molotov-koktélokat emlegettek. A menekültszállásokon elhelyezett szerbiaiak azt is közölték: példájukat hamarosan számos honfitársuk követi majd. Egyébként a bukaresti hatóságok számára egyértelmű, hogy a menekültek „új hazaként” tekintenek Romániára, mivel a határőrök beszámolója szerint a határon átkelve ősi szokás szerint belemarkolnak a földbe, jelezve: hosszú távra kívánnak berendezkedni.
Eközben Petar Ladevics, a belgrádi ember- és kisebbségjogi hivatal igazgatója meggyőződésének adott hangot, amely szerint a menekültek többségét hazatoloncolják, mivel semmi okuk nem volt elhagyni Szerbiát. Az illetékes úgy nyilatkozott, a Romániában menedékjogot kért romák közül néhányat már számos uniós tagállamból hazatelepítettek a külföldön elkövetett törvénytelenségek miatt. Honfitársai tulajdonképpen csak tranzitországként vették célba a fél éve az Európai Unió teljes jogú tagjává vált Romániát, ahonnan később továbbállnának nyugatra – jegyezte meg Ladevics. Romániában egyébként azok kaphatnak menekültstátust, akiket szülőföldjükön vallási, etnikai hovatartozásuk, politikai nézeteik miatt üldöznek, vagy akiket hazatoloncolásuk esetén komoly veszély fenyeget.
Megfosztották mandátumától Fekete-Győr Andrást