Hazugságok Benesről

A szlovák politikusok a polgárok tájékozatlanságával élnek vissza, amikor hazug módon azt állítják, hogy a benesi dekrétumok alapján meghurcolt magyarok kárpótlását magára vállalta a magyar állam.

Neszméri Sándor
2007. 08. 08. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

(Pozsony)
Az Aktualne.sk hírportál szerint Ján Slota, a Szlovák Nemzeti Párt elnöke „dührohamot” kapott, amikor meghallotta, hogy a Magyar Koalíció Pártja (MKP) a parlament szeptemberi ülésére határozati javaslatot terjeszt elő a kollektív bűnösség elvére épülő benesi dekrétumok semmissé nyilvánítása céljából, egyszersmind a meghurcolt magyarok erkölcsi és anyagi kárpótlását szeretné elérni.
A „dühroham” eredménye végül egy nyilatkozat lett, amelyet a szlovák sajtóiroda adott ki, miszerint a „Magyar Koalíció Pártjának kezdeményezése nem más, mint provokáció”, de veszélyes. Slota szerint ugyanis a benesi dekrétumok megszüntetésére tett kísérlet az „MKP régóta dédelgetett vágyának a megvalósítását célozza, vagyis a dél-szlovákiai területi autonómia kialakítását”. A szélsőséges politikus ugyanakkor arra is „figyelmeztet”, hogy a benesi dekrétumok alapján meghurcolt magyarokat Magyarországnak kellene kárpótolnia, merthogy „a kárpótlás terhét a magyar állam magára vállalta a Csehszlovákiával 1948-ban kötött államközi szerződésben”.
A politikusokkal szemben a szlovák történészeket nem lepi meg, hogy az MKP napirenden tartja a kérdést. Robert Letz, a Komensky Egyetem Tanárképző Karának tanszékvezető tanára szerint a kollektív bűnösség elvére épülő benesi dekrétumok „alaptalanul diszkriminálták a magyarokat”, s különösen azok számára jelentett „szenvedést, akiket kényszermunkára Csehországba deportáltak, mintegy negyvenezer embert”.
– Csakhogy minderről a szlovák közvélemény vajmi keveset tud, ezért vált ki elutasítást a benesi dekrétumok eltörlésének felvetése – véli Simon Attila történész, a révkomáromi Selye János Egyetem tanára. Ez az oka annak is, hogy a közvélemény „könnyen áldozatául esik a hazug politikai demagógiának”. Simon szerint Slota szavai semmilyen szempontból nem állják meg a helyüket, hiszen például a Csehszlovákia és Magyarország között 1948-ban megkötött, úgynevezett Csorba-tói egyezmény alapján Csehszlovákia elengedte Magyarországnak a háborús jóvátétel addig le nem rótt részét, ennek fejében viszont Magyarország lemondott arról, hogy visszakövetelje az áttelepítettek hátrahagyott vagyonát, illetve hogy kárpótlást kérjen ezen vagyon értékének mértékében. – A szlovákiai magyarok kárpótlásához tehát Magyarországnak semmi köze nincs – állítja a történész.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.