Kiírták a pályázatot az állam tulajdonában és az Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézet (OPNI) kezelésében lévő Völgy utcai telekre és a mintegy 11 ezer négyzetméter területű kórházi ingatlan eladására. Szeptember 6-ig várják az ajánlatokat. A Világgazdaság információi szerint meghirdették a szintén állami tulajdonú svábhegyi gyermekkórház öt ingatlanjának eladását is, erre szeptember 5-ig lehet licitálni. A Központi Vagyoni Igazgatóság nem adott tájékoztatást arról, mekkora bevételre számít az értékesítésekből. Csak annyit tudni, hogy a vételár az államkasszába kerül, de kérdés, pontosan mire használják majd fel.
Eközben a Baranya megyei önkormányzat is eladná egyik legértékesebb egészségügyi ingatlanját, a Mecsek-oldalban fekvő tüdőszanatóriumot. Többek között ebből próbálják rendezni a megyei önkormányzat kórházának közel másfél milliárd forintos kinnlevőségét. Ezzel az adósságállománnyal egyébként az intézmény az ország második legeladósodottabb gyógyítóhelye, s az ágazat kormányzati átalakítása következtében a tartozása folyamatosan nő. Mint a közgyűlés alelnöke, Horváth Zoltán lapunknak elmondta, szeptember közepére készül el az az előterjesztés, amelyben a kórház adósságállományának rendezésére vonatkozó javaslataikat fogalmazzák meg. Ezek között szerepel a tüdőszanatórium értékesítése is, közel másfél milliárd forintért.
Az alelnök szerint a tüdőszanatóriumban jelenleg olyan állapotok vannak, hogy azt az ÁNTSZ bármikor bezárhatná. – A becslések szerint a felújítás három és fél milliárdba kerülne, amire a megyének nincs pénze – tette hozzá Horváth Zoltán. Az értékesítéskor az eladó várhatóan feltételül szabja, hogy az új tulajdonos az ott dolgozó mind a 146 egészségügyist átvegye, s azt is, hogy legalább tíz évig működtesse az intézményt. A vevőnek azonban lehetősége lesz arra, hogy az épületben szociális vagy más, egészségüggyel kapcsolatos beruházást hajtson végre.
Baranya megye – kórházi kinnlevőségein túl – mintegy hárommilliárdos hiányt könyvelhet el az év végére. Horváth Zoltán azt mondja, ebből közel hatszázmillió az előző ciklus öröksége, ugyanennyit tesz ki a személyi jövedelemadóból származó bevételek megfelezése miatti kiesés, az alulfinanszírozott közintézmények pedig háromszázmilliót visznek el.
Ezrek mozdultak meg szegeden. Csaknem nyolcezren írták alá a Fidesz szegedi szervezetének népi kezdeményezését, amelyet annak érdekében indítottak, hogy az önkormányzat továbbra is önmaga gondoskodjon az egészségügyi szakellátási kötelezettségéről, és ne adja át az egyetemnek a városi kórház és a rendelőintézet működtetését – jelentette be Haraszti Gábor, a Magyar Orvosok Szövetségének helyi vezetője, mielőtt átadta az aláírásgyűjtő íveket az önkormányzat jegyzői irodájában. Hűvös László fideszes önkormányzati képviselő kifejtette, a népi kezdeményezést támogató nyolcezer aláírás bizonyítja, nemcsak az ellenzék politikusai, hanem a város lakóinak jelentős része is előkészítetlen és felelőtlen döntésnek tartja a szegedi egészségügyi integrációt. A szegedi közgyűlés februárban döntött arról, hogy pályázatot ír ki a városi fekvő- és járóbeteg-szakellátással kapcsolatban. A május 24-i határidőig csak a Szegedi Tudományegyetem nyújtott be érvényes pályázatot. Az egyetem szenátusa július 2-án azonban nem fogadta el a feladatátadásról szóló szerződés tervezetét, később pedig úgy határozott, az ügyben augusztus 27-én hoznak végleges döntést. (MN)
Von der Leyen felelős az amerikai vámok kivetéséért a Liga politikusai szerint
