Az olasz kormánypárti Liga képviselői Ursula Von der Leyent vonják felelőségre, amiért nem tudott megfelelőképpen tárgyalni az amerikai vámok megszüntetéséről.

Donald Trump augusztus 1-jétől 30 százalékos vámot vet ki az Európai Unióból érkező árukra, mely hurrikánt indít el az olasz gazdaságban.
A kiemelkedő minőségű élelmiszeripartól kezdve a gép- és autóiparon, valamint a szemüveggyártáson át egészen a gyógyszeriparig és az elektronikáig számos ágazatot érintenek a vámok.
A Liga politikusa szerint mindez az egységes valuta, az euró hibája, amely kezdettől fogva a német áruknak kedvezett. Úgy véli, Olaszországnak önállóan kellene tárgyalnia Donald Trumppal, mivel az amerikai elnöknek semmi oka arra, hogy konfliktusba keveredjen Olaszországgal.
A kialakult helyzet ismét a hagyományos német dominancia következménye
– fogalmaztak.
Claudio Borghi, a Liga parlamenti képviselője szerint a bizottság elnöke hibát követett el, amikor ellenvámokkal fenyegetőzött ahelyett, hogy az uniós piacot bénító bürokrácián enyhített volna. Állítása szerint Von der Leyen politikáját elsősorban Németország érdekei határozták meg, és több területen is kudarcot vallott.
A Liga úgy véli, az Európai Uniónak a jelenlegi helyzetben nagyobb mozgásteret kellene biztosítania a tagállamok számára, hogy közvetítsenek, illetve közvetlen tárgyalásokat folytathassanak az Egyesült Államokkal.
Claudio Borghi érvelésének középpontjában a bizottsági elnök áll, aki szerinte a német piac érdekeit tartotta szem előtt. Egy videóban a Liga politikusa részletesen elemzi a Trump által kivetett vámok okait, és teljes mértékben az eurót hibáztatja, amely szerinte a német árukat részesítette előnyben, miközben súlyos kereskedelmi egyensúlyhiányt idézett elő Európában.
Borghi úgy véli, a megoldás az lenne, ha az Egyesült Államok és Olaszország kétoldalú tárgyalások keretében egyeztetne a vámok enyhítéséről ahelyett, hogy az EU ellenvámokkal fenyegetőzne.
A Liga második számú vezetője, Claudio Durigon munkaügyi államtitkár-helyettes szintén Ursula von der Leyen felelősségét emelte ki a vámok miatt kialakult helyzetben. Szerinte az Európai Unió teljes mértékben német irányítás alatt áll, és Von der Leyen politikája az elmúlt években kudarcot vallott. Kiemelte, hogy az autóiparban különösen súlyos következményeket okozott: ezrek veszítették el miatta a munkahelyüket. Durigon hangsúlyozta, hogy pártja elutasítja Von der Leyen keményvonalas álláspontját, amely az Amerikával szembeni ellenvámok kivetésével fenyeget.
A kérdésben megszólalt Matteo Salvini, a Liga elnöke is, aki hangsúlyozta: pártja egyetért a kormány álláspontjával, amely haszontalannak és károsnak tartja a kereskedelmi háborút.
A vámok helytelenek és károsak, de pragmatikusnak kell lennünk, és el kell ismernünk, hogy Brüsszel bürokráciája és korlátozásai ugyanolyan katasztrofálisak
– fogalmazott Salvini az európai politika kapcsán.
Az amerikai vámok bevezetésével nemcsak az Illy kávé, a parmezán sajt és a Prosecco, hanem számos más ágazat túlélése is veszélybe került. Az olasz gazdaság számára – a pandémia és az ukrajnai háború után – ez már a harmadik nagy csapás lehet – figyelmeztetett nemrégiben a helyi sajtónak nyilatkozva Luca Zaia, Veneto tartomány kormányzója.
Borítókép: Ursula von der Leyen (Fotó: AFP)