Ismét külföldre készülnek a mohácsi cigányok

Egy mohácsi roma fiatalember szerint fél órán keresztül ütlegelték szolgálaton kívüli rendőrök, akik azonban tagadják a vádakat. A múlt héten történt eset bejárta a sajtót, azóta a pécsi ügyészség nyomoz az ügyben. A helyi kisebbségi önkormányzat vezetője szerint csak véletlen, hogy cigányokkal történt az eset – mégis újra szóba került, hogy a korábban Svédországot is megjárt mohácsi romák külföldön próbálnának szerencsét.

Bóka Máté Ciprián
2007. 08. 14. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ismét elindulna szerencsét próbálni külföldre a húszezer lakosú Mohács háromezer-ötszáz fős cigány kisebbségének egy része ; a célország ezúttal Anglia. Ismert, néhány hónapja Svédországba mentek, ám mivel nem kaptak menekültstátust, haza kellett utazniuk. A múlt heti konfliktust követően szárnyra keltek olyan híresztelések, hogy a Duna-parti városkában kiéleződhetnek az etnikai villongások.
A mohácsi Cigány Kisebbségi Önkormányzat vezetője hetente néhány estét Villányban tölt. Kovács István ugyanis hobbizenész, most azonban Mohácson, a sárga téglájú, fugázott ház, a kisebbségi önkormányzat kapujában vár. A vezető állítása szerint sohasem tapasztalta, hogy valakit azért vertek volna meg, mert cigány származású, bár biztos abban, hogy a fiúval ezúttal ez történt. Megjegyzi, ezt még bizonyítania is kell, s ha tévedne, elnézést kér majd a rendőröktől. Mint mondja, tárgyalt a megyei rendőrfőkapitánnyal, aki nagyon pozitívan állt ahhoz, hogy az ügyet rendezzék: ígérete szerint amennyiben a rendőrök hibáztak, felfüggesztik őket. Azt pedig nemcsak az elnök, hanem a polgármester is cáfolja, hogy a növekvő méreteket öltő kivándorlási kedv összefüggésben lenne a megvert Kubatov fiú esetével.
– Ez egyáltalán nem romakérdés, hiszen mások is mennének, sajnos, már az orvosaink is Svédországba tartanak – mondja Szekó József, a város fideszes polgármestere. – Ez gazdasági és társadalmi probléma, s van ugyan közmunkaprogram, de ez nem elég ahhoz, hogy változás történjen. Baranyában is ki kellene épülnie az infrastruktúrának, az autópályának, a kikötőnek, a repülőtérnek, akkor talán lenne miért maradniuk az embereknek.
A város első emberének keserűsége érthető: ez az egyetlen régió, amelynek központjába, Pécsre nem vezet gyorsforgalmú út, Mohácson pedig tizenkilenc százalék körül mozog a munkanélküliség, azzal szemben, hogy öt éve még csak kilencet mértek. A cigányok – alig minden tizediknek van munkája – tehát elindulnának, ám szinte egyik családnak sincs elegendő pénze az utazásra. Lapunk úgy tudja, hogy egyesek – ellenszolgáltatás fejében – segítik is az ország elhagyásában őket, a feltételezések szerint ráadásul e körben a kisebbségi önkormányzat elnöke is benne van. Kovács István ezt határozottan elutasította, ennek ellenére maga is értesült arról, hogy vannak, akik nyerészkedésre használják az elkeseredett romákat: előre kérnek pénzt azért, hogy kinti letelepedésükben segítsenek, majd végül semmit sem adnak a pénzükért nekik.
Az elnök állítása szerint ettől óva intette a távozni szándékozókat, de egy Angliában tartózkodó cigány ismerősét már megkérte, ha tényleg elindulnak a mohácsiak, segítse őket ügyeik intézésben, az albérletkeresésben, az elhelyezkedésben. Mindezért a kint élő férfi napi négy-ötezer forintot kapna összességében a romáktól. Kovács állítja, a távozni szándékozókat csak szavaival támogatja, azzal biztatja őket, akinek van elég pénze az elinduláshoz, van kitartása, az keressen odakint munkát, de ott sem kolbászból van a kerítés.
A csöndes baranyai kisvárosban egyébként nincs különösebb visszhangja a cigány fiúval történteknek. Az egyik kocsmában a felszolgálótól megtudom, a soknemzetiségű Mohácson soha nem érzékelte, hogy a cigányokkal szemben erőszakosan lépnének fel, de azért hozzáteszi, egy kicsit eltolják maguktól őket az itt élők. – Arra esküdtem, hogy mindig a cigányok érdekeit nézzem, ezért állok ki a fiú mellett, és segítek neki a menekültstátus megszerzésében – mondja az esettel kapcsolatban Kovács István. A napokban ugyanis Kubatov Zoltán bejelentette, az őt ért sérelmek miatt kérelmezni fogja a menekültjogi státust valamelyik országban. Döntését – mint mondja – megelőzte az az atrocitás, amely a mohácsi benzinkúton történt közte és három szolgálaton kívüli rendőr között. A tizenkilenc éves fiatalember az ominózus nap délutánján a lakótelepi albérletük előtt található parkolóban az egyik rendőr apjával egy koccanás miatt szóváltásba keveredett. Ezt követően este a fiú cigarettáért ment a helyi benzinkútra, ahol összefutott a három rendőrrel, az egyik közülük az említett férfi fia volt. Kubatov állítja, kiszedték az autóból, s kérdőre vonták a délután történtek miatt. Elmondása szerint közel fél órán át ütötték, rugdosták, lecigányozták, és tízezer forintos csekkel fenyegették meg; a védelmére induló barátnője szintén kapott a rúgásokból. A fiatalember az eset után hívta a rendőrséget, majd elindult a kórházba látleletet vetetni sérüléseiről. Később a család négy tagja felment az egyik rendőr lakására – a fiúék melletti szomszéd házba –, hogy tisztázzák az esetet. Az édesapa, idősebb Kubatov Zoltán most azt mondja, ha elnézést kértek volna akkor a fiától, elképzelhető, hogy nem tesznek feljelentést, s talán máshogyan végződik a nézeteltérés.
A tizenkilenc éves fiú a történtek után a szülőkhöz költözött a várostól néhány kilométerre fekvő Kölkedre. Azt mondja, azért, mert egyszerűen fél attól, hogy újra „megtalálják”, s bár szeretnek Mohácson élni, úgy gondolja, immár nem lesz nyugalmuk, bármi legyen is az ügy kimenetele. Hozzáteszi: a menekültstátust sem azért kéri, mert idehaza nem boldogulnának. A rendőrök érvelése amúgy szerintük nem életszerű.
– Miért támadtam volna meg három embert, ha kettőjükről tudtam, hogy rendőrök, s a verekedés után miért hívtam volna segítséget, majd tettem volna feljelentést, ha én vagyok a ludas? – teszi fel a kérdéseket Zoltán.
Az egyenruhások ezzel szemben azt állítják, nem volt sem verés, sem verekedés. A mohácsi rendőrkapitányság vezetője, Gál Vilmos csak annyit közölt, mivel „szabadidős rendőrök” is érintettek az ügyben, ezért elküldte az anyagokat a pécsi nyomozó ügyészségnek, de amíg a vizsgálat eredményét nem ismeri, rendőreit nem függeszti fel. Úgy véli, egyébként sem rendőr–roma konfliktusról, hanem egyedi esetről van szó, amelyet nem lehet öszszemosni a cigányság megélhetési problémáival.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.