Meglehetősen jó pozícióban várja az Európai Unió borreformjának elfogadását Magyarország, hiszen számos olyan intézkedés történt, ami hazánk számára elfogadható – hangoztatta a szakma minap megtartott tolcsvai tanácskozásán előadásában Ficsor Ádám, a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium szakállamtitkára. Mint mondta, számtalan problémával kell még szembesülnünk, azonban Gráf József földművelésügyi miniszter képes helytállni az uniós miniszterek borreformmal kapcsolatos tanácskozásain. Az államtitkár szerint a magyarországi borvidékek megítélése nemzetközi szinten egyre kedvezőbb, azonban beárnyékolja a fejlesztési lehetőségeket az a tény, hogy még mindig nem rendeződött teljes mértékben a tokaji név használata. Olaszország például tovább „makacskodik”, az ottani szakminiszterrel rendszeresen kell egyeztetni a névhasználatot illetően, mert a déli állam bürokratikus rendszere meglehetősen lelassítja az ügy rendezését.
Ficsor Ádám a készülő európai borreformmal kapcsolatban megjegyezte, hogy a nyugati államok jelentős összegeket kapnak a borlepárlásra, ezen a téren mi kissé hátrányos helyzetűnek mondhatjuk magunkat. Ugyanakkor előnyös lehet számunkra a területalapú támogatás kiszélesítése a szőlőültetvényekre, amit a szaktárca szorgalmaz a közösség berkein belül, hazánk ugyanis elismert bortermelő ország kiváló adottságokkal, szakértelemmel. Ficsor Ádám szerint jó pozíciót foglal el Magyarország a huszonhét tagállam szakminiszteri tanácsában, mert a nagy bortermelő országok is elismerik termékeink világszínvonalú minőségét, viszont a lobbimunkát erősíteni kell. Ha képesek vagyunk érvényesíteni a magyar érdekeket, a borreform törvényerőre emelkedése után eredményes termelők lehetünk Franciaország és a dél-európai államok mellett. Kérdés az, hogy vajon a szőlőtermelésben nem jeleskedő tagállamok megértik-e a területi, mennyiségi és minőségi célú magyar fejlesztés fontosságát. Itt emelendő ki Lengyelország szerepe, hiszen náluk nincs nagy jelentősége a bortermelésnek, szavazatuk azonban nagyon sokat nyom a latban. Az államtitkár azt is nyomatékosította, hogy az Európai Unió borreformjának 2008 közepén várható elfogadásától kezdve különösen fontos feladattá válik a hazai bormarketing fejlesztése.
A Tokaj-hegyaljai borfesztivál alkalmából Tolcsván járt Gráf József szakminiszter is, aki felavatta a Bormúzeum és Borászati Kultúra Háza elnevezésű épületet és intézményt. A látottak alapján a tárca vezetője azt a következtetést vonta le, hogy a tokaj-hegyaljai gazdák képesek megfelelni az uniós elvárásoknak, miközben úgy fogalmazott: az uniós szakminiszterek tanácskozásán nem enged a magyar érdekekből. Kemény csatára számít, ugyanis a hosszúnak ígérkező egyeztető tárgyalások sikerén múlik a magyar nedű pozíciójának, piaci szerepének erősítése az uniós borreform elfogadásakor.
Elképesztő videón az ukrajnai kényszersorozás
