Két éve van hivatalában Sólyom László, a „zöldelnök”

Két éve foglalta el hivatalát Sólyom László köztársasági elnök. Az államfőt június 7-én az ellenzék támogatásával választotta meg az Országgyűlés, ennek ellenére a pártoktól független személyiségnek tartja magát, ami megmutatkozik többek között abban is, hogy elődeitől eltérően az ombudsmanok, illetve a legfőbb ügyész jelölésekor nem egyeztetett előzetesen a parlamenti frakciókkal. Többször is a kormánypártok támadásának kereszttüzébe került döntései és megnyilvánulásai miatt, kiemelt figyelmet fordít a környezetvédelem és a határon túli magyarság ügyére.

Munkatársunktól
2007. 08. 05. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Talán még soha nem volt a Magyar Köztársaságnak annyira aktív elnöke, mint Sólyom László. Az Alkotmánybíróság volt elnöke a függetlenség és az alkotmányosság alapelveit hangoztatva vállalja a konfliktusokat; megnyilatkozásai, döntései nyomán éppen ezért többször is politikai támadások érték.
A Védegylet nevű civil szervezet javasolta az államfői posztra, majd a Fidesz és az MDF hivatalos jelöltje lett, kétszeri sikertelen parlamenti szavazás után végül 2005. június 7-én Szili Katalinnal, az MSZP jelöltjével szemben választotta meg az Országgyűlés (a döntő harmadik fordulóban 185:182-es szavazataránnyal), ezen a napon letette esküjét is, hivatalát két éve augusztus 5-én foglalta el.
Egyik első államfői nyilatkozatában az Egyesült Államokban bevezetett rendkívüli intézkedéseket, ahogy ő fogalmazott, „jogkorlátozásokat” bírálta, kifejtette, „addig nem megyek, tudósként sem mentem az Egyesült Államokba, amíg ujjlenyomatot kell adnom”. Sólyom László később ENSZ-vízummal utazott a szervezet New York-i közgyűlésére.
NATO-tagságunkkal járó kötelezettség egy radarállomás megépítése, amelyet eredetileg a Mecsekben lévő Zengő csúcsára terveztek, ám Sólyom László, a „zöldelnök” tiltakozása nyomán a Honvédelmi Minisztérium más helyszínt keresett az objektumnak. Azt végül a Tubesen fogják megépíteni. Kiemelt figyelemmel kíséri az államfő a határon túli magyarok ügyét is, érdekükben a köztársasági elnök konferenciasorozatot hirdetett.
Az államfő esetenként a jobboldallal is konfliktusba került, például 2005. december 31-én, amikor újévi köszöntője közben a dolgozószobájában nem tette ki a nemzeti lobogót. Ezzel szintén eltért a hagyományoktól, az indoklás szerint azért, mert így kívánta demonstrálni, hogy az újév nem egyenrangú nemzeti ünnepeinkkel.
Elmaradt kézfogások
Komolyabb politikai viharnak volt az előszele, amikor 2006. március 13-án alkotmányértelmezést kért az Alkotmánybíróságtól, hogy az állami kitüntetések adományozása során az államfő milyen mértékben érvényesítheti saját meggyőződése alapján az alkotmány értékrendjét. Gyurcsány Ferenc miniszterelnök ugyanis Fekete Jánost, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) nyugalmazott alelnökét, Marjai József volt kormányfőhelyettest és Mosonyi Emilt, a bősi vízlépcső egyik tervezőjét is kitüntetésre javasolta, amivel Sólyom László nem értett egyet. Az ünnepi ceremónia során a köztársasági elnök és Fekete kézfogása el is maradt. Az AB az idén, augusztus 20. előtt döntött a kérdésben, Sólyom erre hivatkozva tagadta meg a 75 éves Horn Gyula kitüntetését.
Az alkotmány szerint a legfőbb ügyészt a köztársasági elnök javaslatára választja meg az Országgyűlés – az alaptörvényre hivatkozva Sólyom nem egyeztetett előzetesen Horányi Miklós jelöléséről, a Szegedi Fellebbviteli Főügyészség főügyészét az Országgyűlés nem is választotta meg. Újabb jelöltjét, Kovács Tamás katonai főügyészt azonban igen, s az államfő kiemelte, döntése előtt egyeztetett az Ügyészek Országos Egyesületével, amely fenntartás nélkül támogatta a jelölést.
A Gyurcsány-kormány által beindított „reformok” kapcsán az államfő nem írta alá a felsőoktatási törvény módosítására vonatkozó javaslatot, mert szerinte az sérti az intézmények autonómiáját, az AB ebben az ügyben is helyt adott Sólyom álláspontjának, mert sérti a felsőoktatási intézmények autonómiáját a jogszabálytervezet azon rendelkezése, amely szerint a felsőoktatási intézmény rektora csak az intézményben működő gazdasági tanács egyetértésével nyújthatna be a szenátusnak az intézmény autonómiáját alapvetően érintő döntések meghozatalára vonatkozó előterjesztéseket.
Konfliktus a kormányfővel
A miniszterelnök őszödi beszédének nyilvánosságra kerülése után a köztársasági elnök bocsánatkérésre szólította fel Gyurcsány Ferencet. Sólyom László kifejtette, hogy „a választási kampány és az utána meghozott kormányzati intézkedések közötti ellentmondásról már augusztus elején kijelentettem: az alapkérdés az, hogy milyen eszközök engedhetők meg a politikai célok eléréséhez. Ha polgárjogot nyer, hogy a jó cél bármilyen módszert szentesít – így például a választási ígéretek semmire nem köteleznek –, akkor a demokrácia hitelvesztése fenyeget”. – Az őszödi beszéd morális válságot okozott Magyarországon. A miniszterelnök reakciói ezt a válságot fokozták, mert személyes felelősségét összemosta az utóbbi tizenhat év politikájának értékelésével. Semmilyen cél nem igazolhatja, hogy bárki a demokráciába vetett bizalmat kockáztassa, még kevésbé, hogy ezt tudatosan, sőt büszkén tegye. Ennek nyilvános elismerését várom a kormányfőtől – közölte az államfő.
Ezt a véleményét az egy hónappal ezelőtti televíziós interjújában is fenntartotta, megerősítette azt is: Horn Gyulát azért nem tüntette ki, mert a volt miniszterelnök „fenntartja, hogy ’56 ellenforradalom volt”.
A Gyurcsány-beszéd miatt kitört utcai rendzavarásokat is elítélte az államfő, köztörvényes bűncselekménynek minősítve az MTV ostromát, amit semmi nem igazolhat, és ami ellen a legszigorúbban fel kell lépni. – A politikai erők számára legyen tanulság, hogy elfogadhatatlan a cinikus kitérés alapvető morális kérdések elől, és ugyanilyen elfogadhatatlan az alkotmányos határokat áttörő cselekmények akár burkolt igazolása is – jegyezte meg ugyanakkor Sólyom László.
Miután Gyurcsány Ferenc az országban kialakult helyzet miatt bizalmi szavazást kért önmagával és kormányával szemben, a köztársasági elnök így nyilatkozott: „A bizalmi kérdés felvetése helyes, azonban az indítvány továbbra is megkerüli az alapkérdést. Felhívom a frakciók figyelmét arra, hogy az Országgyűlés a bizalmi szavazással arról is dönteni fog, hogy a miniszterelnök megengedhető eszközöket használt-e az országgyűlési választások megnyerése érdekében.”
A parlament kormánypárti többsége megmentette a kabinetet, de az államfő későbbi megnyilatkozásai során is kritizálta a koalíciót és a miniszterelnököt. Egy tavaly októberi televíziós interjúja miatt a szocialisták támadták Sólyom Lászlót, Szili Katalin, a parlament elnöke a köztársasági elnöki pozícióhoz méltatlannak nevezte az államfő beszédét.
Bírálat az ellenzéknek
Olyan vádak is érték az elnököt, hogy a kormány érdekeit képviselte a Gyurcsány-csomag aláírásakor, ezt Sólyom ugyancsak visszautasította, sőt később arról beszélt, hogy ennek a sok „szenvedésnek”, amit a megszorítások hoznak, értelme legyen, ahhoz az szükséges, hogy legyen egy világos, hosszú távú terv, de ez is a „levegőben lóg”. – Aláírtam hozomra a Gyurcsány-csomagot, hogy induljon meg valami. Ehhez képest ami megindult, az elszomorító – fogalmazott az államfő, aki nem látja, hogy a „sok rombolás” helyén, amivel a reform kezdődött, mi épül. Az ellenzékről szólva megjegyezte: a másik oldalon azt látjuk, hogy az intézményrendszer hitelét vonják kétségbe. Sólyom László szerint a magyar alkotmányos rendszerrel egy nagyon kitűnő demokratikus államot lehetne működtetni. Ez a szereplőkön múlik, nem az alkotmányon – tette hozzá.
Sólyom László az ombudsmanjelölések alkalmával sem egyeztetett a pártokkal, ezzel kapcsolatban hangsúlyozta, azért nem konzultál velük, mert azt szeretné, hogy ezek a független pozíciók ne váljanak pártalkuk martalékává. A közelmúltban a köztársasági elnök visszaküldte az Országgyűlésnek a többcélú kistérségi társulásokról és az állami vagyonról szóló törvényt is. A kistérségek kapcsán az államfő azt kifogásolta, hogy a parlament anélkül módosította több település besorolását, hogy azt az érintettek kezdeményezték volna. A vagyongazdálkodási törvénnyel kapcsolatban azt sérelmezte, hogy a kormányfő hat évre nevezhetné ki a Nemzeti Vagyongazdálkodási Tanács gyakorlatilag elmozdíthatatlan tagjait.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.