Kifogyóban az éléskamra

Kipukkanás előtt álló lufihoz hasonlítható leginkább a hazai agrár- és élelmiszer-ipari kereskedelem. Az utóbbi évek zuhanása után meglepően jó adatokat mutat az idei, első öt hónapi statisztika. Mindez azonban látszólagos: ha elfogy a tavalyi gabona, exportunk visszaesik majd.

Nánási Tamás
2007. 08. 01. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nyilvánosságra hozta tegnap a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) a legfrissebb – 2007 első öt hónapját összegző – export- és importadatokat, amelyekből kitűnik: az agrár- és élelmiszer-ipari termékek kereskedelmi mérlege időszakosan kedvező képet mutat. A behozatal és a kivitel egyenlegében 544,7 millió eurós többlet jelentkezik, ami durván két és félszerese a tavaly májusban mért 221,1 millió eurónak. Az import is nőtt valamelyest, de az export igencsak megugrott. Az Európai Unió régebbi tagállamaiba szállított hazai áruk értéke 143,9 százaléka a tavalyi év első öt hónapjában kimutatott adatnak. Az új tagországoknál ennél is nagyobb, 165 százalékos ez az arány. A kivitelnél összességében 39,4 százalékos emelkedés tapasztalható 2006 azonos időszakához képest, míg a behozatalnál ennél kisebb, 15 százalékos a növekedés.
A fenti számok meglepetésnek mondhatók, mert tavaly egyáltalán nem így állt a helyzet. A KSH szintén a napokban kiadott, a magyar mezőgazdaság 2006-os adatait öszszefoglaló kiadványában kiemelten szól arról, hogy a külkereskedelmünkben jelentős szerepet betöltő, folyamatosan pozitív élelmiszergazdasági egyenlegünk az utóbbi években csökken. Különösen figyelemreméltó, hogy az unió 25 tagországát tekintve – amiben nincs benne Románia és Bulgária – fordult a kocka. Lassan mínuszba megy át az élelmiszerkereskedelem, ami azt jelenti, hogy az EU tagországaiból érkező import értéke meghaladja a magyar exportét, miközben évszázadokig mi voltunk a kontinens éléskamrája.
Mindez a számok nyelvén: míg az élelmiszer-gazdaság külkereskedelmi egyenlege 2001-ben még 234,4 milliárd forint volt a mi javunkra a KSH szerint, 2004-ben már csak plusz 82,6 milliárd forint volt az éves mérleg, ami tavalyra mindössze 0,1 milliárd forintra csökkent. A drámai zuhanás okai között szerepel, hogy a három éve velünk együtt csatlakozó államok közül több is – például Szlovákia, Lengyelország – jelentős növelte a hazánkba szállított élelmiszerek mennyiségét. Ugyanakkor a statisztika megváltozott módszertana is belevisz az adatokba némi torzítást: például azt az ide érkező brazil csirkét, ami eddig tengerentúli importnak számított, most már az uniós behozatalhoz sorolják, mert a szerint a kikötő szerint tartják nyilván, ahol a kontinensre az áru megérkezett. A trend ettől még trend – vélik a szakemberek. Halmai Péter, a Szent István Egyetem professzora lapunknak kifejtette: a külkereskedelmi adatok tükrözik, hogy sokként érte a mezőgazdaságot az uniós csatlakozás. A kül- és belpiacon sorra adjuk fel pozícióinkat, és ebben az idei első félévi adatok sem jelentenek fordulatot. S csakugyan: az első öt havi adatok részleteiből kiderül, hogy kiváló egyenlegünk csak látszólagos, az összes kivitel közel felét ugyanis a gabona teszi ki. Mégpedig az az áru, ami a tavalyi rekordtermés után az intervenciós raktárakba került, s az utóbbi hónapokban javarészt kiszállították az országból. – A tavalyi gabona nemsokára elfogy, idén pedig kétséges, hogy az új termésből jut-e egyáltalán exportra – vélekedik Pótsa Zsófia, a Magyar Gabonaszövetség főtitkára. A szakember szerint a rendkívül magas termelői árak is kétségessé teszik a kiszállításokat. Tonnánként 45-50 ezer forintért már Olaszországban sem kell a magyar búza, a napokban álltak le a szállítások. – A gabonaszállítások nem mentik meg a versenyképességi problémáktól a magyar mezőgazdaságot – vélekedett Halmai Péter, aki szerint agrár-külkereskedelmi mérlegünkön is meglátszik majd, ha kifut a palettáról a tavalyi búza és kukorica.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.