Frank-Walter Steinmeier a Handelsblatt napilapnak adott nyilatkozatában hangsúlyozta, hogy a Közel-Keleten kialakult feszültség enyhítése érdekében a politikai párbeszéd hatékonyabb eszköz mindenfajta fegyverszállításnál. A szociáldemokrata politikus berlini megfigyelők szerint Angela Merkel kancellárnál jóval határozottabban határolódott el az amerikai fegyverkezési tervektől. A kancellár asszony ugyanis szóvivője útján meglehetősen visszafogottan nyilatkozott, hangoztatva egyebek között, hogy Berlin további információkra vár.
Steinmeierhez hasonlóan több magas rangú német tisztviselő is bírálta az elmúlt napokban Washington programját, köztük Ruprecht Polenz, a Bundestag külügyi bizottságának elnöke és Karsten Voigt, a német–amerikai együttműködésért felelős német kormányzati tisztviselő. Mint mondta, az Egyesült Államok jelenlegi külpolitikája ellentmondásos, hiszen míg a demokrácia előmozdítására törekszik a Közel-Keleten, addig olyan nem demokratikus rezsimeket támogat, mint amilyen Szaúd-Arábia.
Washingtonban a múlt hét végén vált ismertté, hogy az amerikai kormányzat a következő időszakban mintegy húszmilliárd dollár értékben kíván fegyvereket szállítani Szaúd-Arábiának, valamint több más térségbeli országnak. Az Egyesült Államok az iráni befolyás csökkentésének szándékával indokolta a tervezett lépést. A Bush-adminisztráció továbbá 25 százalékkal, tíz év időtartamot tekintve harmincmilliárd dollárra növeli az Izraelnek szánt katonai támogatást. Izrael az idén 2,4 milliárd dolláros amerikai katonai támogatásban részesült, amelynek háromnegyedéből amerikai cégektől vásároltak fegyvert, egynegyedéből pedig izraeli katonai felszerelések vásárlását finanszírozták.
Amint azt az MTI is hírül adta, Frank-Walter Steinmeier nyomatékosan hangsúlyozta, hogy Németország előnyben részesíti a politikai párbeszédet a régió valamennyi érintett országával. Steinmeier úgy vélekedett, az elmúlt fél évben jelentős előrelépés történt ebben a tekintetben. Példaként hozta fel, hogy felújította közvetítői tevékenységét az Egyesült Államokat, Oroszországot, az Európai Uniót és az ENSZ-t tömörítő, úgynevezett közel-keleti kvartett, és kijelentette, szerinte „ez a helyes út.” A külügyminiszter hozzátette: csak növekedtek a párbeszéden alapuló külpolitika sikerének esélyei azáltal, hogy Tony Blairt, Nagy-Britannia volt miniszterelnökét kinevezték a közel-keleti kvartett megbízottjává. Steinmeier korábban bírálta az Egyesült Államok azon tervét is, hogy rakétavédelmi rendszerének elemeit Csehországba és Lengyelországba kívánja telepíteni.
A horvát kormányfő óva intett a vámháborútól
