Cser-Palkovics András néhány napja fordult a Kóka János vezette gazdasági tárcához azzal a kéréssel, hogy engedjenek neki betekintést a minisztérium által ötmillió forintnál olcsóbban megrendelt tanulmányokba. A hét elején lapunk tényfeltáró írásából derült ki, hogy a GKM számos olyan dokumentumért fizetett, amelyeket más kormányszervek ingyen is elkészítettek volna.
A politikus a szaktárca épülete előtt tartott sajtótájékoztatóján értesült arról, hogy két hét múlva tekintheti meg az iratokat. Cser-Palkovics szerint nem kizárt, hogy meg sincsenek a baráti körnek juttatott pénzből készült tanulmányok, hanem ezeket gyorsan elő kell állítani; erre kell a két hét. Úgy látja, ha ezek a dokumentumok léteznek, semmiből nem tartana leemelni őket a polcról. – Baján vannak a dokumentumok? – kérdezte a képviselő arra utalva, hogy egy bajai cégre bízta a tárca az iratkezelés áttekintését.
Lapunk az említett, ötmillió forintnál kevesebbért megrendelt tanulmányok sorában egyebek mellett ismertette, hogy Ádám Zoltán, a Kopint-Tárki elemzője például több mint négymillió forintért adott gazdaságpolitikai tanácsokat a gazdasági minisztériumnak; kérdés, hogy a tárca munkatársai mivel foglalkoztak, ha négymillióért külső tanácsokra volt szükségük.
Az egyik legfigyelemreméltóbb megbízást egy olyan cég – a Zólyomi Fővállalkozó Kft. – kapta, amelynek a profiljába tartoznak például faipari tevékenységek is. A kormány, különösképpen pedig SZDSZ-hez köthető értelmiségi baráti kör sem maradt ki az osztásból. Az Élet és Irodalomban is publikáló Ószabó Attila mellett a függetlenségét folyamatosan hangoztató Political Capital olyan komoly feladatokat látott el csaknem hárommillió forintért, mint a tárca vezetőinek részére beszédek megírása. Szintén érdekes az a nyolc megbízás, amelyet a Top-Innov Bt. nyert el. A szerződésekben NATO-képviselők és -szakértők részére szervezett gyakorlat, német–magyar–cseh–szlovák szükséghelyzeti határátlépés felmérése, valamint NATO-képviselők részére szervezett kommunikációs gyakorlat is szerepel. Kérdés, hogy ezeket a tanulmányokat miért nem a témákhoz hivatalból értő honvédelmi minisztériumhoz fordult a gazdasági tárca, és miért fizetett ezek feldolgozásáért összesen több mint húszmillió forintot.
A horvát kormányfő óva intett a vámháborútól
