A különös kormányfői állásfoglalást megelőző tárgyaláson Merkel – aki Gyurcsány mellett Sólyom László államfővel, Orbán Viktor Fidesz-elnökkel is találkozott – úgy fogalmazott, hogy Németország és az EU is profitálhat Magyarország tapasztalataiból Koszovó helyzete kapcsán. A koszovói rendezésre vonatkozó határidőről azt mondta, a cél az, hogy a jelenlegi tárgyalócsoport még száz napig szóló közvetítői megbízatása alatt megoldódjék az ügy. Gyurcsány szerint egyszerre kezelendő a koszovói függetlenség, a szerb stabilitás és az európai perspektíva kérdése.
Angela Merkel jó és megbízható partnerként méltatta Magyarországot, amely „szomszédpolitikájában nemcsak a saját, hanem az Európai Unió érdekeit is szem előtt tartja”. Emlékezetes, hogy az EU-alapszerződésről folyó tárgyalásokon Gyurcsány Ferenc szokatlanul éles hangon támadta az unió szavazateloszlási rendszerével kapcsolatos lengyel álláspontot. Vélemények szerint a kancellár asszony mostani látogatásával ezért a támogatásért mondott köszönetet, amely hozzájárult ahhoz, hogy nem fulladjon látványos kudarcba az EU német elnökségének időszaka.
*
Közös sajtótájékoztatójukon ezen- kívül szó esett a Magyarországra szállított német szemét ügyéről, valamint a német–magyar munkaerő-piaci együttműködés fejlesztéséről is. Egyetértettek abban, hogy az Oroszországgal meglévő gazdasági kapcsolatokat és szerződéseket nem befolyásolják a Moszkvával fennálló politikai természetű viták.
A magyar miniszterelnökkel folytatott megbeszélései után a kancellár asszony Orbán Viktorral, a Fidesz elnökével is találkozott. Az ezt követő sajtóértekezleten a két politikus bejelentette, hogy hosszú idő óta együttműködő pártjuk, a CDU és a Fidesz kölcsönösen részt vesznek egymás jelenleg zajló programalkotási folyamatában. Orbán Viktor kijelentette, a Fidesz a megújult szociális piacgazdaság jegyében egységesülő Európa híve, a neoliberális gazdaságpolitika Európa számára csak károkat és veszteségeket hozhat a jövőben. Eközben a magyar kormány megszorító intézkedéseiről közölt cikket a Handelsblatt német gazdasági lap tegnapi száma. Az újság felidézi, hogy a magyar GDP 2007-ben mindöszsze 2-3 százalékos növekedést érhet el, amivel messze elmarad az ennek többszörösét felmutató szomszéd államok mögött.
Utolsó magyarországi programpontja során az Andrássy Gyula Német Nyelvű Egyetemen tartott előadásában Merkel a felsőoktatási intézményt az intenzív kapcsolatok kiemelkedő példájaként említette.
Lépett a Fővárosi Kormányhivatal, bajban Puzsér Róbert kávézója
