Lisszabon követi Berlin uniós terveit

Épp egy hónapja, hogy Portugália átvette az Európai Unió soros elnöki tisztét. A Németország által átadott, sok esetben nehéznek tűnő feladatok akár megoldhatatlannak is bizonyulhatnak a kis mediterrán ország számára, vezetői azonban mindent megtesznek, hogy méltó utódai lehessenek Európa első számú gazdasági és politikai nagyhatalmának.

Görömbölyi Dávid
2007. 08. 02. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az új elnökség egyik fő célkitűzése, hogy a német vonalat követve az egykor még alkotmányként emlegetett uniós reformszerződés ügyében konszenzust hozzon létre a huszonhetek sokszor széthúzó kormányai között. A politikai uborkaszezon közepén is a legmagasabb szinteken folynak az egyeztetések a „rebellisnek” tűnő országokkal. Brit vezetőkkel a múlt héten, Anna Fotyga lengyel külügyminiszterrel épp a napokban találkozott Luís Amado, a portugál diplomácia első embere. Úgy tűnik, a még fennálló formai véleménykülönbségeken túljutva az elnökségi ciklus végére összeállhat a jelenleg 27 kormány jogászainak gondozásában lévő dokumentum.
José Sócrates miniszterelnök mindazonáltal nagy jelentőséget tulajdonít a portugál elnökség önálló célkitűzéseinek is. Az egyik ilyen programpont a régóta halogatott s csak jókora késéssel megvalósuló schengeni folyamat előmozdítása, amelyre a miniszterelnök saját költségvetési forrásait sem sajnálja. A schengeni rendszerhez várhatóan már decembertől csatlakozó új országok informatikai rendszereinek összehangolásához Portugália saját erőből, francia segédlettel fejleszti ki a szükséges technológiákat, amelyek megléte elengedhetetlen többek között hazánk uniós határainak megnyitásához is.
A másik fő prioritás a hét évvel ezelőtt megszületett, azóta akadozó Lisszaboni stratégia lendületbe hozása. Az Európa versenyképességét, a tudásalapú társadalom megteremtését célzó programcsomag tartalmi elemeiben már a kezdetektől egyetértenek a tagállamok, a végrehajtásra szánt források azonban a kelleténél jóval lassabban állnak össze. E folyamat egyik állomása lesz a közeljövőben egy európai kutatási és fejlesztési ügynökség létrehozása is, amelynek székhelye – hatékony lobbitevékenység esetén – akár Budapesten is lehet.
Sócratesnek tárgyalásai során támogatást jelent majd, hogy az Európai Bizottságot honfitársa, José Manuel Barroso vezeti. A szocialista kormányfő és a konzervatív bizottsági elnök eddigi együttműködése jó példát mutathat a néppárti többségű Európai Parlamentnek is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.