Magas marad az infláció

A jövő év végéig tartósan magas inflációra lehet számítani – állapítja meg legfrissebb jelentésében a jegybank, amely a májusi előrejelzéshez képest most jóval magasabb pénzromlási ütemmel és alacsonyabb gazdasági növekedéssel számol. A vártnál sokkal roszszabb adatok a konvergenciaprogramot is felboríthatják.

Szabó Eszter
2007. 08. 27. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Májusi inflációs jelentéséhez képest jóval pesszimistább előrejelzést tett közzé tegnap a Magyar Nemzeti Bank (MNB). A magyar gazdaságban végbemenő folyamatok alapján a jegybank szakemberei most úgy látják: idén és jövőre a korábban vártnál jóval magasabb pénzromlási ütem várható, s a gazdaság növekedési üteme is alacsonyabb lesz. A jelentés szerint számos jel mutat ugyan az infláció csökkenésének irányába, ám az élelmiszerek és az olaj drágulása, valamint a megszorítások ezzel ellentétes folyamatokra utalnak. Az előrejelzés szerint egészen jövő év végéig tartósan magas inflációra kell számítanunk: a májusban prognosztizált 7,3 százalék helyett idén 7,6 százalékos pénzromlás várható, jövőre pedig a korábban jelzett 3,6 százalékkal ellentétben 4,5 százalékos lesz a fogyasztói áremelkedés üteme.
A gazdasági növekedés kilátásai a kedvező nemzetközi konjunktúra ellenére szintén negatív irányba változtak. A jegybank mostani számításai azt mutatják, hogy az idei bővülés üteme – a májusban közölt 2,5 százalékkal szemben – mindössze 2 százalékos, a jövő évi pedig 2,7 százalékos lesz. A gazdaság második negyedévben mért lassulása az MNB szerint szélesebb körű lehet, és az állami szektor visszaesésén túlmenően számos egyéb piaci területet is érinthet. Az ipari termelés növekedése a tavalyi év közepe óta folyamatosan lassul, s javulásra az idei évben sem lehet számítani. Az ipari termelés bővülése lényegesen elmarad a térség többi országának ütemétől, ennek hátterében a jegybanki szakemberek szerint elsősorban a megszorítások állnak. A szigorító intézkedések magyarázzák azt is, hogy idén a lakosság fogyasztása visszaesett. Nem várható előrelépés az uniós viszonylatban igen alacsony magyar foglalkoztatottságban sem. Minthogy az eddigi adatok arra utalnak, hogy a versenyszféra profitcsökkenése elbocsátásokhoz vezetett, a jegybank idén a foglalkoztatásban stagnálást jósol. A jelenlegi folyamatok az MNB szerint a magyar gazdaság hosszabb távú növekedését is veszélyeztethetik, akadályozva ezzel felzárkózásunk gyorsulását.
Amennyiben a jegybank jelentésében foglaltak szerint alakul a magyar gazdaság, úgy a konvergenciaprogram idei céljai teljesítetlenek maradnak, a program ugyanis 2,2 százalékos gazdasági növekedést és 6,2 százalékos inflációt határozott meg erre az évre. Nagy valószínűséggel nem teljesül
a jövő évi inflációs cél sem, miután a kormány mindössze 3,3 százalékos pénzromlási ütemet ígért az
EU felé.
Mindeközben döntés született tegnap a jegybanki alapkamatról: az MNB monetáris tanácsa változatlanul hagyta a jegybanki alapkamat 7,75 százalékos szintjét. Közleményében a testület azzal magyarázta a lépést, hogy jövőre a korábban vártnál lassabban mérséklődik az infláció, s hogy az amerikai jelzálogpiacról kiinduló pénzpiaci változások bizonytalanabbá tették a befektetői környezetet. A tanács továbbra is lehetőséget lát az alapkamat csökkentésére, ám a külső környezet jelenlegi nagyfokú bizonytalansága a testület szerint fokozott óvatosságot indokol.
Elemzők szerint az MNB tegnap a várakozásoknak megfelelően döntött. Török Zoltán, a Raiffeisen Bank elemzője lapunknak elmondta: a piac változatlanul 7 százalékos alapkamatra számít az idei év végére. Török szerint a kamat csökkentését akkor tudja megkezdeni a jegybank, ha a nemzetközi pénzpiacokon lenyugszanak a kedélyek, és a befektetői környezet a jelenleginél stabilabbá válik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.