Súlyos gondjai lehetnek Magyarországnak az amerikai hitelezési válság miatt. Gyenge makrogazdasági mutatói és hitelességi problémái miatt ugyanis a közép- és kelet-európai új uniós tagállamok közül hazánk a legsérülékenyebb pont – mutatott rá tegnap több elemzés. A tekintélyes brit elemzőközpont, az Economist Intelligence Unit (EIU) Magyarország a tűzvonalban címmel tett közzé tegnap összefoglalót. A kutatók szerint a térség országai nagyobb megrázkódtatás nélkül vészelhetik át az Egyesült Államokból kiindult hitelezési válságot, hazánk azonban kivételnek számít ez alól. Az EIU úgy látja, az egyik veszélyforrás a hatalmas magyar államadósság, amely immár a GDP 66 százalékára rúg, s amelynek finanszírozása a hitelek drágulása esetén az egész költségvetést felboríthatja. A pénzügyi tárca az idei évre a tavalyinál is több, összesen 995 milliárd forintos kamatteherrel számol. További probléma, hogy a forint gyengülése a tervezettnél magasabb inflációt okozhat, ez pedig akadályt gördít az alapkamat mérséklése elé. A jelentés emlékeztet arra, hogy a magyar gazdaság növekedéséről szóló legutóbbi adat – a megszorítócsomag hatása miatt – riasztóan alacsony volt. A magyar gazdaságpolitikával szemben fennálló bizalmatlanság az államháztartási hiány csökkenése ellenére is fennmaradt: az EIU szerint az újjáépülőben lévő hitelesség továbbra is igen törékenynek számít.
A hitelezési válság begyűrűzését valószínűsíti emellett, hogy a Magyarországon komoly érdekeltségekkel rendelkező osztrák, német és holland bankok jelen vannak az amerikai jelzálog-hitelezési piacon is – írják az elemzők, akik szerint amennyiben ezeknek a pénzintézeteknek gondjai származnak a krízisből, akkor az hazánkban is érezteti majd hatását. Hasonló aggodalmakról számolt be jelentésében a Central European Credit Ingatlanhitel Zrt. A pénzintézet szerint egy magyar jelzálogpiaci csőd esetleges bekövetkezése mellett szól a lakosság magas összegű és arányú devizahitel-tartozása. A magyar valuta drasztikus leértékelődése esetén a forintbevételekkel rendelkező adósok törlesztőrészletei olyan mértékben emelkedhetnek meg, ami tömegesen okozhat fizetésképtelenséget – mutat rá a jelentés, amely szerint a gazdasági recesszió nyomán a jövedelméhez képest eladósodottnak tekinthető lakosság szabad forrásai nem nyújtanak megfelelő fedezetet a hitelek törlesztésére.
A válság magyarországi kialakulása ellen szólhat ugyanakkor a bankok hitelezési gyakorlata a jelentés szerint. A hazai pénzintézeteknél a jövedelemvizsgálat nélkül nyújtott jelzáloghitelek aránya jelenleg nem haladja meg az ingatlanok értékének 60-70 százalékát, az USA-ban ezzel szemben 90-100 százalék ez az arány. A begyűrűzéstől való félelmeket próbálja eloszlatni a Moody’s befektetőház tegnap kiadott jelentése is, amely megállapítja: a globális bankrendszer megfelelően tűri a piaci sokkot, a bankrendszer összeomlásával kapcsolatos félelmek eltúlzottnak tekinthetők. Az amerikai Gallup legfrissebb felmérése szerint azonban a hitelminősítőknél pesszimistábbak az amerikai fogyasztók, akiknek 72 százaléka ítéli meg borúlátóan az USA gazdaságának jövőjét. A Gallup szerint a válaszadók mindöszsze 20 százaléka vár enyhe javulást, ami még a júliusi adatokhoz képest is lesújtó visszaesést jelent. A Financial Times brit gazdasági napilapnak nyilatkozó pénzügyi elemzők szerint az amerikai szövetségi központi bank, a Fed pénteki kamatcsökkentő lépését követő eufória hamar elszállt, és a befektetőket továbbra is a bizalmatlanság és az idegesség jellemzi. A szakértők többsége szerint azonban a válság fékeződését jelentősen elősegítette, hogy a piac felismerte: a bizonytalan fedezetű, évente 10–40 százalékkal gyarapodó ingatlanhitelek árazása nem tükrözi a magas kockázatot, aminek nyomán drasztikus piaci korrekció ment végbe. A válság reálgazdasági következményei egyelőre beláthatatlanok, és az utóbbi két hét eseményei egyértelműen rávilágítottak arra, hogy a világpiac mennyire függ az amerikai fogyasztóktól – mutat rá a BBC elemzése. Egy biztos: a bizonytalanság és a piacok ingadozása továbbra is fennmarad az előttünk álló hetekben.
Megszólalt az felgyújtott kárpátaljai templom plébánosa
