Megmentik a bükkábrányi ősfatörzseket

Munkatársunktól
2007. 08. 03. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A jövő héten megkezdik a bükkábrányi lignitbányában nemrégiben felfedezett, nyolcmillió éves ciprusfatörzsek elszállítását – tudatta lapunkkal közleményében a környezetvédelmi tárca. Ha ez sikeres lesz, akkor a törzseket Ipolytarnócra, a Bükki Nemzeti Park Igazgatóságának a napokban elkészülő látogatóközpontjába szállítják. Itt gondoskodnak a páratlan leletek állagának megőrzéséről is, hogy a közönség megtekinthesse őket. A törzsek kiemelésének és elszállításának költsége várhatóan több millió forint lesz, amelyet a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium igyekszik előteremteni. A szállításkor először a két kisebb, már erősen leromlott állapotban lévő famaradványt próbálják meg kiemelni és teherautóra helyezni. Ha sikerül a művelet, akkor valamennyi törzset átszállítják Ipolytarnócra, ahol a – szintén világszenzációt jelentő – kihalt állatok lábnyomai is megtekinthetők. A látogatóközpontot szeptember elején avatják fel.
A világon egyedülálló, nyolcmillió éves mocsárcipruserdő fái eredetileg 30-40 méter magasak lehettek. A tizenhat törzsből álló erdőrészlet jelentőségét az adja, hogy az igen nedves, homokos, iszapos környezetben rendkívül jó állapotban maradt meg, ezért a fák ág-, kéreg-, gyökér- és évgyűrűszerkezete szinte alig változott. A leleteket méretük és állapotuk teszi világviszonylatban is ritkasággá.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.