Nazarbajev közvetett válasza a Nyugatnak

Sorozatos támadások érik manapság a nyugati sajtóban Kazahsztánt amiatt, hogy Asztana az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) 2009-es soros elnöki tisztére pályázik. Egyfajta közvetett válaszként Nurszultan Nazarbajev elnök az ország politikai berendezkedésének megújítását kezdeményezte. E demokratizálási folyamat részeként került sor több ponton az alkotmány módosítására, és rendeznek augusztus 18-án előre hozott parlamenti választásokat.

2007. 08. 08. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ha így megy tovább, 2010-re Fehéroroszország jelenti be igényét az EBESZ soros elnöki tisztére! – méltatlankodik, maró gúnynyal latolgatva a kazah kandidálás esélyeit legutóbbi számainak egyikében a The Economist. A lap szerint a biztonság nevében tett szégyenteljes alkuk oltárán nem lehet beáldozni a helsinki folyamat lényegét, a szabadságért folytatott harcot. Az elemző ezzel kapcsolatban ostorozza a kazah terveket az európai energiabiztonság erősítésének reményében támogató német diplomácia reálpolitikáját, igazat adva a kérdésben az erkölcsi aggályait hangoztató Washingtonnak és Londonnak. Arról az írás nem tesz említést, hogy a Fehér Ház meglehetős sajátossággal vizsgálja a világban a demokrácia állapotát, s éppen a közép-ázsiai, kaukázusi térségben a hozzá teljes mértékben lojális országok esetében eltekint a bírálatoktól. Feltörekvő regionális hatalomként Kazahsztán azonban eltökélte, hogy az ország függetlenség óta megtett útját ennek nemzetközi elismertetéseként a 2009-es elnökséggel koronázza meg. Ennek érdekében a vezetés vita helyett a gyakorlati lépésekkel próbál választ adni a fenntartásokra, hangoztatva ugyanakkor, hogy a politikai berendezkedésnek összhangban kell lennie az ország hagyományaival, a társadalom mentalitásával. Mindez a diplomácia nyelvéről lefordítva annyit jelent, hogy nem az angolszász típusú az egyetlen és kizárólagosan üdvözítő demokráciamodell.
Ennek szellemében fogott hozzá Nazarbajev elnök az ország stabilizálása, a gazdasági fejlődés látványos állandósulása után rendszerének a nemzetközi normák felé közelítő, immár elengedhetetlen modernizálásához, elfogadva az alkotmánymódosítás előkészítésére két éve létrehozott állami bizottság ajánlásait. Az alaptörvény még májusban elfogadott reformjának fontos eleme a rendszer hatékonyságát és kiegyensúlyozottságát fokozandó a hatalmi ágak közötti viszony módosítása a parlament javára. Az elnök hatásköreinek egy része a képviselők kezébe kerül, így ezután a 116-ról 154 főre bővülő parlament kap lehetőséget a kormány megalakítására, az alkotmánybíróság, a választási bizottság vagy a számvevőszék kétharmadának kinevezésére. A miniszterelnököt ezután az államfő csak az alsóház egyetértésével nevezheti ki, amely egyszerű többséggel azt vissza is hívhatja, továbbra is hatáskörébe tartozik ugyanakkor a kül-, a bel-, a védelmi és az igazságügy-miniszterek kijelölése. Erősödnek a szenátus jogai is, miközben 2012-től az elnöki ciklus az eddigi hétről öt évre csökken. Ezzel egyidejűleg Nurszultan Nazarbajevnek az ország építésében a függetlenség óta végzett tevékenység elismeréseként lehetősége van a törvényben megszabott két cikluson túl is újrajelöltetnie magát. Mindezek a változások összességében azt jelentik, hogy Kazahsztán az eddigi elnöki rendszer felől az elnöki-parlamenti berendezkedés felé mozdult el.
Az alkotmányreform erősítette a politikai pártok szerepét is. E szellemben megújult a pártok finanszírozásának rendszere, s ennek egyik megnyilvánulási formája az is, hogy a kormányt a parlamenti többséggel rendelkező párt(ok) alakítják meg. A demokratikus intézményrendszert erősíti az önkormányzatok jogainak kiszélesítése is. Több alkotmányos lépés történt a bíróságok függetlenségének megerősítésére is.
Az emberi jogok védelme érdekében végrehajtott módosítások egyébként csak rendkívüli esetben – háborús időben és terrorcselekmények esetén – szabható ki ezután halálbüntetés. A közelgő voksolás is a modernizált választási törvények alapján zajlik majd. A parlament tagjait arányos rendszerben választják a pártlisták szerint, s nagyobb képviseletet kapnak az országban élő kisebbségek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.