Nem vírus, de kezelhetetlen

Hároméves élő szerződését felbontva lemondott Róth Kálmán, a Győri Audi ETO női kézilabdacsapatának vezetőedzője. Méghozzá három napon belül másodszor és hivatalosan, mert szóban ezt már szombaton megtette; mint utóbb kiderült, ezért nem volt jelen Dunaújvárosban a Kulcsár Anita-emléktorna Dunaferr elleni döntőjén. Az ETO vezetői ekkor még vírusfertőzéssel magyarázták a tréner távolmaradását, abban bízva, hogy meggondolja magát. Ám a „betegség”, illetve a helyzet kezelhetetlennek bizonyult.

2007. 08. 27. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Róth Kálmán, aki addig a győri utánpótlást dirigálta, 2003 januárjában vette át Vura Józseftől az ETO vezetőedzői posztját. Péntek este pedig a Vura vezette Cornexi verte 31-28-ra a Győrt a dunaújvárosi torna első mérkőzésén, és ez a nyitány egyben a zárást is jelentette. A csapatával 2005-ben és 2006-ban is bajnoki aranyat nyert, 2007-ben viszont az FTC mögött másodikként zárt tréner ugyanis még aznap este keményen leteremtette játékosait, aztán másnap reggel már el sem utazott a helyosztóra – a sors fintora, hogy a körbeveréseknek köszönhetően az ETO mégis döntőbe jutott, és ott simán nyert 29-23-ra a Dunaferr ellen –, majd tegnap hivatalosan is lemondott.
Négy és fél év közös munkája nyilvánvalóan nem egy rosszul sikerült felkészülési mérkőzés miatt ért véget ilyen hirtelen, egy héttel a bajnoki rajt előtt, de amikor a részletekről érdeklődtünk, Róth Kálmán csupán annyit mondott: „A mai napon felbontottam az ETO-val kötött hároméves megállapodásomat. Ennyi a tény, és ehhez semmit nem kívánok hozzáfűzni.” Miért nem, betyárbecsületből? – tettünk újabb kísérletet, amire ismét szűkszavú válasz érkezett: „Igen, kizárólag betyárbecsületből.”
Vanyus Attila klubelnök már közlékenyebb volt: „Nem szokásom hazudni, szombaton is csak azért találtuk ki a vírusfertőzést, mert Kálmán korábban már többször is felvetette, hogy lemond, de mindig sikerült erről lebeszélni. Bíztunk benne, hogy ezúttal is így lesz. Hétfőn viszont bejött hozzám, közölte, hogy felbontja a szerződését, és én ezt kénytelen voltam elfogadni. Szenzációs edzőnek tartom, Magyarország egyik legjobbjának, de el kell ismernem, én magam sem észleltem, hogy több játékossal jelentősen megromlott a kapcsolata. Ha egyvalakiről van szó, az még kezelhető, de a csapat fele, kétharmada esetében nincs mit tenni. Pénteken fél órán át zengett-zúgott az öltöző, szombaton pedig indulás előtt negyedórával felhívott, hogy már nem is jön velünk. Kínos helyzetbe kerültünk, sürgősen edző után kell néznünk, mert a hét végén kezdődik a bajnokság. Peregnek a nevek a fejemben, mindegyik mellett szól valami, de általában ellene is. A keddi elnökségi ülésünkön meg kell találnunk a megoldást.”
Egyelőre a közeljövőre, de aztán az első riadalom csitultával nem árt majd elemezni a közelmúltat is: ki, hányszor és mekkorát hibázott? Erre Vérten Orsolya, a válogatott balszélső sem tudja a választ: „A Cornexitől elszenvedett vereség után nagyon mérges volt ránk Kálmán, de nem hittem volna, hogy amikor másnap újra Dunaújvárosba megyünk játszani, azt közlik velünk, ő már nem is jön. Számomra nem volt feltűnő, hogy hú, de rossz viszonyban lenne a játékosokkal, szerintem hirtelen felindulásból döntött így, előre nem tervezte.”
Ha a történteket és az elhangzottakat egybevetjük, sokkal okosabbak bizony nem leszünk. Még szerencse, hogy adott esetben ez nem is a mi feladatunk.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.