Neokon játékok

Munkatársunktól
2007. 08. 02. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A videojátékokról a legtöbb embernek az erőszak gerjesztése jut az eszébe, s emellett kissé háttérbe szorul az a tény, hogy azok markánsan kifejeznek egy bizonyos világszemléletet is. Manapság főképp a neokonzervatív ideológiákkal és szeptember 11. erőteljes jelképiségével vannak átitatva. Mindemellett szembetűnő a legfőképpen a dél-amerikai kontinensre jellemző alternatív politikai megoldások kriminalizálása. Egy, az év végén piacra kerülő játék forgatókönyve például (mily véletlen!) Hugo Chávez Venezueláját jelöli meg helyszínként. Mint az új video-játékokról tanulmányokat közlő honlap, a Planetjeux.net szerkesztője, Tony Fortin a Le Monde diplomatique című lapban ismertetett írásában fogalmaz, ezekből a korántsem ideológiamentes realitásábrázolásokból olyan világ képe rajzolódik ki, amelyben nincs se jog, se erkölcs, és amelyben a legnagyobb világhatalom feladata a rend fenntartása.
A videojátékokra egészen a kilencvenes évek végéig a geopolitikai viszonyok bipoláris felfogása volt jellemző. Az Egyesült Államok hol Kínával, hol Iránnal, hol pedig Oroszországgal került szembe. Mostanra egy harmadik tábor is felsejlett, az „iszlám terrorizmusé”, amely a jók táborába tolja át az egykori ellenfeleket. Új jelenség az is, hogy míg a korábbi játékokban mindig paramilitáris erők az akadályai a jogrend megvalósulásának, az Act of War: Direct Action (Atari, 2005) játékban már a paramilitáris milíciák a jók táborának képviselői. Az is szembetűnő, hogy a legújabb háborús szimulációkban menynyire visszatükröződik a Bush-adminisztráció preventív és antiterrorista háborújának doktrínája. A Splinter Cell (Ubisoft, 2003) elnevezésű játékban a játékos már egyenesen a National Security Agency ügynöke, s a demokrácia nevében felfüggesztve minden morális konvenciót, a nemzetközi jogot, büntetlenül gyilkolhatja a külföldi ügynököket. Mint a játék reklámja is hirdeti, „az ötödik szabadsággal csak én rendelkezem – jogom van akár kémkedni, lopni, rombolni és gyilkolni is az Egyesült Államok védelmében. És ha foglyul ejtenek, a kormány azt mondja, fogalma sincs, hogy ki vagyok.” Bizony, ebben a harcban a valóságot meghazudtolva még a konvencionális háború is tisztának látszik, állapítja meg szomorúan Fortin.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.