Olcsón vennék a keveset

Nem nyerte el a kereskedők tetszését az, hogy a méhészek tavasszal kimutatták: az áruházláncokban található méz mintegy hetven százaléka hamisnak nevezhető, s jelenleg még a korábbi évekhez képest kevesebb mézet is olcsóbban vagy egyáltalán nem kívánják átvenni a termelőktől. A méhészek egyesülete a hamisítás ellen zárcímkével védené a hazai termelőket.

Dénes Zoltán
2007. 08. 28. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Úgy tűnik, a kereskedők vissza akarnak vágni a méhészeknek a tavaszi akciózásukért, amikor is rávilágítottak, hogy a kereskedelmi láncokban forgalmazott termékek java része, mintegy hetven százaléka hamisított terméknek titulálható, mivel abba cukrot vagy más édesítőszert is kevernek, vagy éppenséggel csak nyomokban lelhető fel bennük a nevükben szereplő virágpollen – mondta megkeresésünkre Gyepesi Béla, a Palóctáj Méhész és Környezetvédő Egyesület elnöke. Tájékoztatása szerint az aszály miatt elmaradt virágzások nyomán igen kevés méztermésre lehet az idén számítani, ám a kereskedők még így is alig 530–620 forintot kínálnak az akácméz kilójáért, a vegyesért pedig mindössze 350 forintot. Ráadásul – tette hozzá – még ez az ár is inkább ígéret, hiszen a kevés termés átvételére sem igen mutatnak hajlandóságot. Véleménye szerint az akácméz átvételi ára legalább a 800 forintot el kellene érje, a vegyes mézé pedig a 600–650 forintot, ami épphogy biztosítaná a termelőknek a veszteség elkerülését.
Az Országos Magyar Méhészeti Egyesület tavasszal kilenc áruházláncban 45 mézmintát vett, s azokat az unió által akkreditált brémai laboratóriumba küldte. A vizsgálatok arra derítettek fényt, hogy az e boltokban forgalmazott méz mintegy 70 százaléka hamisított. A hazai hivatalok viszont az európai szinten elfogadott brémai Applica laboratórium vizsgálatát nem fogadták el, és saját ellenőrzést is lefolytattak. Ez természetesen enyhébb megállapításokat tudott megfogalmazni, mivel a magyar laboratóriumok nem alkalmasak olyan vizsgálatok elvégzésére, mint amelyeket a szakma által széles körben elfogadott Applica képes. Így a vihar elült, a kifogásolt termékek maradtak.
Noha az Országos Magyar Méhészeti Egyesület (OMME) korábban is foglalkozott a témával, az idei eseményeket követően a méz esetében ismét felvetődött a zárjegy bevezetése. A hírverés nyomán a folyamatok felgyorsultak, s egy egyedi jelölésekkel foglalkozó céggel megállapodtak zárszalag elkészítésében, amit a jövőben csak azon vállalkozások használhatnak, amelyek alávetik magukat a méhészszervezet ellenőrzéseinek. Az OMME tájékoztatása szerint a mára nyomdakész címkét az állami nyomda fémszállal látja el, s így a szervezet garantálni tudja, hogy a vásárlók eredeti magyar mézhez jutnak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.