Koncz Ferenc közölte, hogy mindenki számára nyilvánvaló, a szocialista–szabad demokrata koalíció saját hibáit, dilettantizmusát, felelőtlen döntéseinek következményeit a védtelenekkel kívánja megfizettetni. – Talán a tudatosság sem zárható ki, mondta az alelnök, szerinte ugyanis a vidék ellehetetlenítésével, az ellenzéki helyhatóságok látványos kiközösítésével igyekeznek elérni diszkriminatív céljaikat, már amennyiben marad rá idejük a következő parlamenti választásokig.
Koncz Ferenc hangsúlyozta: a megyei önkormányzat – az előző évekhez képest – 2007-ben 1 milliárd 210 millió forinttal kap kevesebb állami támogatást az oktatás finanszírozására a Gyurcsány-csomag miatt. A pénzügyi gondok ellenére azonban feladatuknak tekintik a megye 800 ezres lakossága fölé védőhálót feszíteni, hogy amennyire lehet, megvédjék őket a jégesőként záporozó hibás kormányzati döntésektől. Az alelnök úgy véli, a felnövekvő és a nyugdíjas generáció sorsát akarják megpecsételni Gyurcsányék antiszociális döntéseikkel, miközben milliárdokat fizetnek ki ellenőrzés nélkül. A jelenlegi hatalom legnagyobb bűne a kis iskolák és a zeneiskolák szándékos ellehetetlenítése, szétverése.
Az alelnök emlékeztetett André Kosztolányi tőzsdeguru kijelentésére, ami úgy szól: a legmegtérülőbb s legjobb befektetés minden kétséget kizáróan a gyermek. – Miközben a kormány a tandíj bevezetésén ábrándozik, mintegy a saját pazarló gazdálkodása okán elfolyt milliárdok okozta veszteségek kompenzálása címén – tette hozzá Koncz –, addig a Borsod megyei önkormányzat kétszeresére növeli az általa adható Bursa Hungarica ösztöndíj összegét. Az előző négy év vezetése egyetlen fillért sem emelt a hozzájáruláson, hiába kérte őket erre a Fidesz, mint akkori ellenzék. Úgy fogalmazott, Borsod-Abaúj-Zemplén megyéből 269 település csatlakozott az ösztöndíjrendszerhez, ráadásul itt érkezett be országosan a legtöbb pályázat, itt a legtöbb a rászoruló fiatal.
Koncz Ferenc rámutatott: a borsodi közgyűlés vezetői döntöttek, következésképpen a Bursa Hungarica immár kétszeresére emelt megyei támogatása akár negyvenezer forinttal is segítheti személyenként a diákságot éves szinten. Borsodban anyagi nehézségek miatt senkinek nem kell megszakítania felsőfokú tanulmányait, ugyanakkor az emelés a megyei önkormányzatnak több mint ötvenmillió forintjába kerül 2007-ben, noha a Gyurcsány-kormány a regionalitás fontosságát hangoztatva, a megyék ellehetetlenítését tűzte ki zászlajára.
Koncz példaként említi, miszerint az idén nem pályázhatnak az önhibáján kívül hátrányos helyzetű önkormányzatok (Önhiki) támogatására, amely 830 ezer forint kiesését jelenti, s ráadásul alkotmányellenes is.
A horvát kormányfő óva intett a vámháborútól
