Pécs: nyílt színi MSZP-s harc

Sajátos belharc jelei körvonalazódnak a pécsi szocialisták berkein belül: a várost korábban irányítók megelégelni látszanak az elmúlt hónapokban a kiszorításukra tett, az új – ugyancsak MSZP-s – csapat kísérleteit, s korábbi pozícióik visszaszerzésére törekednek. Forrásaink szerint az utóbbi hetekben a sajtóban kiszivárogtatott, botrányosnak látszó, de még az előző városvezetés idejére datálható gazdasági ügyek a jelenleg hatalmon lévők visszacsapásaként értékelhetők. Kérdés, nyílt színi harcra is sor kerül-e, vagy továbbra is a háttérben próbálják legyűrni egymást az érintett felek.

Bóka Máté Ciprián
2007. 08. 02. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Toller László volt pécsi polgármester balesete óta nagyot fordult a világ a pécsi MSZP-ben: az addig vaskézzel irányított szervezet az elmúlt egy évben előbb – az új érdekek mentén – atomjaira bomlott, majd újrarendeződtek az erőviszonyok. Sokak szerint jelenleg a Tollerhez köthető korábbi szereplők végleges ellehetetlenítése zajlik, ennek jele legalábbis, hogy az utóbbi hetekben egyre több csontváz hullik ki az MSZP-s szekrényekből. Forrásaink elmondása alapján azonban az is egyértelmű, hogy a háttérbe szorulni látszók sem adják egykönnyen bőrüket. A belharc mögött nemcsak a politikai érdekek érvényesítésének szándéka áll, de az Európa kulturális fővárosa (EKF-) projekt révén a városba érkező tízmilliárdok feletti rendelkezés lehetősége is komoly mozgatóerőt jelent.
Két erőcsoport
Lényegében két erőcsoport áll egymással szemben. A Tasnádi Péter körül gyülekező garnitúra, az „újak” – akik egyre inkább Budapesthez és Gyurcsány Ferenchez, mintsem a helyi erőkhöz köthetők – a tolleristák végleges kiszorítását ambicionálják, míg a jelenleg is kómában fekvő volt városvezető csapatának tagjai, a „régiek” védeni, esetleg erősíteni próbálják megmaradt pozícióikat. Ennek egyik jele, hogy nyáron felröppent a hír: az év elején megyei elnökké is megválasztott Tasnádi párttisztségéből való leváltását készítik elő.
A régiek egzisztenciájukat is félthetik: néhányuk, mint például Juhász István volt városi MSZP-elnök vagy Soó László képviselő városi tulajdonú cégek vezetői állását köszönhetik az előző érának, s intő jel kell hogy legyen számukra Soó volt főnöke, Kelemen László PVV-vezér minapi rapid eltávolítása is.
A Kelemen László leváltásával kapcsolatos nyilatkozatok – bár a sajtóban nem kaptak különösebb visszhangot – furcsa helyzetet teremtettek. A volt vezérigazgató ugyanis június 16-án a városi tévében volt kénytelen meghazudtolni a városvezetést, akik azt kommunikálták: Kelemen maga kezdeményezte távozását. Ez azonban a vezérigazgató nyilatkozata szerint nem volt igaz. De mi is történt valójában?
A Pécsi Városüzemelési és Vagyonkezelő (PVV) Zrt. éves beszámolójának tárgyalásakor még mindent rendben találtak a többségben lévő szocialista képviselők, ám nem sokkal később, az új polgármester, Tasnádi Péter bejelentette: megegyezett a városi megacég vezérigazgatójával, s Kelemen távozik posztjáról. Akkor még úgy tűnt, akár hihető is lehet a polgármesteri indoklás: a cég átalakítás előtt áll, amelyet majd más vezényel le – erre jött azonban a volt vezér több mint kínos televíziós nyilatkozata.
Mint említettük, a sajtó nem kapta fel a botrányszagú cáfolatot, a Városházán azonban voltak, akik megjegyezték. Néhány nappal később a megyei napilapban a zrt. ingatlaneladásai kerültek célkeresztbe.
Az Új Dunántúli Napló, hogy, hogy nem, részletes cikkben számolt be a cég korábbi, addig üzleti titokként kezelt – sokszor valóban könnyelműnek nevezhető – szerződéseiről. A kiszivárgott információk alapján például a múlt évben a PVV Zrt. egy magántársasággal úgy kötött szerződést, hogy egy újonnan épült irodaház mélygarázsában 180 parkolóból 132-t megvásárolt közel 316 millióért – kérdés, hogy az ez idáig kihasználatlan parkolóházban mi szüksége volt a cégnek ennyi férőhelyre? Bár a vezér-igazgatóhelyettes, Soó László – a költségvetési bizottság cikkünkben már említett, a „régiekhez” sorolt, azaz Toller-hű szocialista elnöke – szerint hat-hét év alatt megtérült volna az üzlet, a parkolóbiznisz mégsem a legjobb befektetésnek mutatkozik. Ám a városháza számára a gépkocsibeállók vásárlása mellett a PVV Zrt. más ingatlanügyei is is figyelemre méltók. Az ugyancsak a helyi sajtóhoz kikerült információ alapján a társaság 2002-ben megvásárolt egy ingatlant, a vételár 120 millió volt, majd ugyanezt az idén 84 millióért adták tovább.
Az ingatlanügyek kirobbanása után az ellenzék rögtön vizsgálatot követelt, a polgármester pedig azon nyomban kezdeményezte is azt. Időközben egy magánszemély is feljelentést tett a PVV Zrt. ügyei kapcsán, a Baranya Megyei Rendőr-főkapitányság pedig munkába állt: jelentős vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés bűntette elkövetésének gyanúja miatt kezdődött nyomozás. A napokban – szintén a megyei lapban – napvilágot látott újabb ügy már csak hab a tortán: e héten egy tíz évre szóló hóekézéssel és síkosságmentesítéssel kapcsolatos PVV Zrt.-szerződés borzolta a kedélyeket. Az önkormányzati cég ugyanis az idei enyhe tél ellenére 140 milliót fizetett ki a feladatok ellátásra egy vállalkozóval kötött szerződés alapján. Miskolcon mindez csaknem százmillióval kevesebbe került.
A tét negyvenmilliárd forint
Mint írásunk elején említettük, az elmúlt hónap történései mögött tehát a szocialisták új, pécsi hatalmi viszonyai körvonalazódnak. A mára szinte menetrend szerint, lényegében hetente érkező újabb botrányok hátterében a várost vezető pártszervezet belső megosztottsága áll, a szekrényből kizuhanó csontvázak pedig az „újak” két céljának elérését is jól segíthetik. Egyrészt a Toller-érától – egyesek szerint régóta esedékes – elhatárolódást, másrészt a korábbi garnitúra kiszorítását a közéletből, s ezzel a közeljövőben Pécsre érkező fejlesztési források feletti kizárólagos rendelkezés esélyét. Nem kicsi a tét: mintegy negyvenmilliárd forint felhasználásáról elosztásáról van szó.
A volt polgármester tavaly nyári balesete után az egységet ilyen-olyan módszerekkel garantáló Toller helyén hatalmi űr keletkezett. Az új polgármester csapatához tartozik Tóth Bertalan alpolgármester, az úgynevezett „ifjú törökök”, azaz a fiatal baloldaliak helyi vezetője, aki jó érzékkel – és egy háttéralkunak köszönhetően – még decemberben lemondott Tasnádi javára listás országgyűlési képviselői helyéről. Lapunk úgy tudja, hogy a mostani, illetve az előző ciklusban is alpolgármesteri tisztséget betöltő Gonda Tibor szintén a Tasnádi-kört erősíti.
Gonda és Tasnádi Péter két évtizede kerültek közelebbi kapcsolatba: mindketten – csakúgy, mint Gyurcsány Ferenc – a pécsi KISZ-élet ismert alakjaiként élték meg a rendszerváltozást. Az MSZMP bukása után egy időre a magángazdaságban helyezkedtek el, majd újra közéleti szerepben láthattuk őket viszont. Az, hogy Gyurcsányt e körben is megemlíthetjük, persze nem véletlen. Feltűnő ugyanis, hogy az utóbbi hónapokban egyre több budapesti jelenik meg Pécsett – elsősorban az EKF-projekt kapcsán jutnak komoly szerephez a városhoz eddig semmiben sem köthető emberek. A helyi, az EKF-cím elnyerésében komoly érdemeket szerző értelmiség egy része szerint azonban nem véletlen, hogy Tasnádiék fővárosiaknak adják a húsosfazék körüli legjobb helyeket. Helyi csapatuk ugyanis – köszönhetően Toller László MSZP-n belüli nimbuszának – meglehetősen létszámhiányos, így a pesti pártközpont erős emberei nélkül – akiknek valószínűleg sokat köszönhet Tasnádi, hiszen a polgármester-jelölési folyamatban az utolsó napokig Juhász István és Gonda Tibor látszottak befutónak – nehezen tarthatnák pozícióikat.
Szili pécsi pozíciója
A mostani történések közepette különösen érdekes Szili Katalin helyzete. Bár közkeletű vélekedés szerint tavaly Szili segítette Tasnádit a polgármesteri székbe, az ez év eleji megyei tisztújításon a baranyai elnöki pozíciót nem az Országgyűlés elnöke, hanem pártfogoltja, Tasnádi Péter szerezte meg. Mégpedig úgy, hogy a polgármester – vannak, akik szerint a Szilit nem különösebben kedvelő Gyurcsány-csapat sugalmazására – a pécsi szervezetet használta fel a cél érdekében: a maga mellett korteskedni hazaérkező parlamenti elnök egy váratlanul megszervezett szimpátiaszavazáson volt kénytelen tudomásul venni, hogy a lapokat a távollétében már leosztották, s a megyei elnökválasztáson nem érdemes elindulnia, esélye sem lenne Tasnádival szemben.
Most viszont új helyzet adódhat: a „régiek” egy része, mint korábban említettük, Tasnádinak a megyei elnöki posztról történő leváltásában látja pozíciói megerősítésének lehetőségét, s ha lesz tisztújítás, Szili Katalint szeretnék megnyerni jelöltjüknek. Kérdés persze, belemehet-e egy ilyen játszmába az MSZP legnépszerűbb politikusa, s az is kérdés, eljuthat-e ebbe a fázisba a belharc Baranyában – vagy jobbnak látják az érintettek, ha mégiscsak kiegyeznek egymással a jövedelmezőség érdekében.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.