Puha diplomácia

Munkatársunktól
2007. 08. 03. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Líbia visszatérését a nemzetközi vérkeringésbe mindenki várta, de senki sem tudta, hogyan kezdjen hozzá a visszacsalogatáshoz. Franciaország történelmi szempontból mindig otthon érezte magát Észak-Afrikában, s manapság diplomáciája is az egykori gyarmatokon a legsikeresebb. A helyi arab lakosság valaha elnyomóként gondolt a franciákra, mára némileg nosztalgikusabb a hangulatuk. Líbia ugyan nem volt sokáig Párizs uralma alatt, s kulturális hatása sem mérhető az algériai vagy tunéziai helyzethez, ám Tripoli nem utasítja el a francia közeledést. Tony Blair volt az első, aki a nagy líbiai nyitás után ellátogatott Moammer el-Kadhafi sirtei sátrába, legitimizálva ezzel az ezredest és megfoghatatlan rendszerét.
Az Egyesült Államok 2004-ben oldotta fel az embargót Tripolival szemben, ám Nicolas Sarkozy volt az, aki komoly üzleti megállapodásokkal szinte a nemzetközi közösségbe rángatja Líbiát. A kétoldalú kapcsolatok egy pillanatra sem szűntek meg létezni. A franciáknak szükségük volt a líbiai olajra, így már a kilencvenes években voltak tárgyalások és üzleti megállapodások a két ország között, persze áttételesen, nehogy a nemzetközi embargót megsértsék. Az akkori „puha diplomácia” eredményei értek be mára, előnyt adva a francia cégeknek versenytársaikkal szemben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.