Mindössze három napjuk volt a jogszabály megjelenése után a kórházaknak arra, hogy felkészüljenek az új ügyeleti rendszer 2007. július 1-jei hatálybalépésére – hívta fel a figyelmet Pesti Imre. A Fidesz szakpolitikusa emlékeztetett arra, hogy a Magyar Kórházszövetség felmérte, a fekvőbeteg-ellátó intézmények miként tudták bevezetni az új munkaidőszabályokat. Mint ahogy arról lapunk is beszámolt, a felmérésből kiderült többek között, hogy 25 százalékuk nem, további 50 százalékuk pedig csak részben tudott átállni az új rendszerre a megfelelő időben. Megállapították azt is, hogy az intézmények 45 százaléka kiváltott ügyeletet készenléttel. Ez abban különbözik az ügyelettől, hogy a szakorvos általában nem tartózkodik a munkahelyén, csak riasztásra megy be. A felmérésre adott válaszok szerint egyébként a kórházak 85 százaléka nem rendelkezik elegendő munkaerővel az új szabályok betartásához, 50 százalékuknak pedig pluszkiadást okozott a változás. Pesti Imre kifogásolta, hogy sok helyen nincs ügyeleti időben szakorvos a kórházakban. Úgy látja, a behívás és a megérkezés ideje között eltelt idő egyes betegségeknél életet is veszélyeztethet.
Az ellenzéki politikus szavai szerint reform címén felelőtlen, etikátlan, az európai normákat figyelmen kívül hagyó emberkísérlet folyik az egészségügyben. Hozzátette: az utóbbi hónapok változásainak következtében ismét megjelentek a pótágyak a kórházakban, zsúfoltság van, „félgyógyultan” küldik haza az embereket, hosszabbodnak a várólisták, a képzett orvosok elhagyják az országot.
Közölte azt is, hogy a pénzhiány az egészségügyben mindenütt érezhető, amin a kórházi napidíj és a vizitdíj sem enyhít. Azt a Fidesz is elismeri, hogy a változó világban szükség van az alkalmazkodásra, ám – a politikus szerint – a mostani változások miatt egyre lejjebb csúszik az egészségügy. Pesti Imre emlékeztetett arra, hogy nemcsak az ellenzék, de már több kormánypárti politikus is bírálta a kormány egészségügyi politikáját, s káoszként értékelte az átalakítás egyes elemeit.
Schvarcz Tibor, az Országgyűlés egészségügyi bizottságának szocialista alelnöke közleményében arra hívta fel a figyelmet, hogy az egészségügyi intézményekben eddig is elláttak ügyeletet nem szakorvosok úgy, hogy a szakorvos volt készenlétben. Ebben szerinte nem változott semmi. Az ügyeleti rendszert a sürgősségi ellátás keretén belül kell megoldani, tehát nem kell minden szakmában mindenütt ügyelni – tette hozzá a kormánypárti politikus, megjegyezve, hogy erre vannak fejlesztési források. – A beteget kell oda juttatni, ahol megfelelően el tudják látni – szögezi le Schvarcz. A kormány folyamatosan nyomon követi a kórházak anyagi helyzetét, és szükség esetén beavatkozik – áll a közleményben. Schvarcz Tibor úgy fogalmazott, az orvosok itthon tartásának egyik feltétele a bérek rendezése. – Amikor a béreket emeltük, akkor azt vetették a kormányzat szemére, hogy ez volt az eladósodás egyik oka – tette hozzá, megjegyezve, hogy jelenleg is foglalkoznak átfogó humánerőforrás-stratégiával. – Ehhez várunk épkézláb, nem riogató, hanem konstruktív javaslatokat – hangsúlyozta a szocialista politikus.
Kapu Tibor édesanyja nyilatkozott a fia hazatéréséről + videó
