Reformszegénység

2007. 08. 05. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

El a kezekkel a szegényektől! A Fidesznek és főleg Orbánnak nincs joga és alapja a szegényeket említeni, sajnálni, biztatni, segíteni, mert kormányzása idején „elhanyagolta, megtagadta, magára hagyta, kifosztotta őket, felemelkedésükért, sorsuk jobbításáért nem tett semmit”, úgyhogy most ne beszéljen oly fennhangon a középosztály és a szegények történelmi szövetségéről!
Nagyjából így foglalható össze a hatalomgyakorló baloldal hangadóinak „korrekt”, „kulturált”, „visszafogott”, „tárgy- és szakszerű” reakciója Orbán Viktor tusnádfürdői beszédének a hazai szegénységgel foglalkozó részére. Politikai elemek és elemzők, publicisták és egyéb véleménytulajdonosok csaptak le a beszédre, jobban mondva a szónokra, próbálván minden alkalmasnak látszó (nemtelen) eszközzel, úgymint félremagyarázással, csúsztatással, elhallgatással, hamisítással, hazudozással diszkreditálni őt, a szegényeknek amúgy is minden mindegy alapon.
Az Orbán-kormány valóban elkövetett számos jóvátehetetlen hibát a szociálpolitika területén is. Komolyan vette, s igyekezett a gyakorlatba átültetni azt a sokat hangoztatott alapelvet, hogy a szegényeken nem segéllyel, hanem munkával és tanulással kell segíteni. Ezt az utolsó, híd alatt bűzölgő klosár is szajkózza, bár ő nem gondolja komolyan, miként a nemzetközi proletariátus felkent vezérei és azok jogutódai, a szocialisták és hű szövetségeseik a liberálisok sem. Ők ugyanis megvetik és gyűlölik a munkát, valamint a tudást, ebből következően a munkást és úgy általában az öntudatos polgárokat, mert azoktól még rettegnek is a tetejében. Ezért akarják mindenáron lumpenizálni – nem teljesen sikertelenül – a könnyebben befolyásolható rétegeket a hatalomra kerülő baloldaliak, mert nem az a baj, ha szegények egyesek, hanem az, ha ráébrednek, ki a felelős a nincstelenségükért. A Fidesz nagy naivan azt gondolta, elsősorban a dolgozó, családos embereket és a vállalkozni kész kis egzisztenciákat kell támogatni, hiszen némi segítséggel számos munkahelyet tudnak teremteni, így a munkanélkülinek alkalma s ambíciója is lesz dolgozni. Ez az elv vezérelte az Orbán-kormány szociálpolitikáját, ez a szellem volt felfedezhető a minimálbér-emelésekben, a családi támogatásokban és kedvezményekben, a Széchenyi-tervben. Nem véletlen, hogy a polgári kormány jóléti intézkedéseit a Medgyessy-kormány megszüntette, elvonta, szétverte, visszaállítva a „Minek dolgozzak, a segély is van annyi, mint a minimálbér” attitűdöt.
Azóta szegénységügyben mindenféle igazságos és lendületes dolog történik, amelynek szemmel látható eredményeként rohamosan növekszik és mélyül a nyomor. Ez ma a reform része, de az is lehet, hogy célja és értelme. Gyurcsány miniszterelnök úr szerint a megszorító intézkedések nyomán az ország népességének leggazdagabb egytizede hét-nyolc százalékkal volt kénytelen csökkenteni a fogyasztását, míg a legszegényebb tíz százalék csak egy-két százalékkal fogyaszt kevesebbet. Azt mondja a kormányfő, ez tisztességes baloldali program. Az lehet, hogy baloldali, de nem tisztességes, az biztos. Az ország legszegényebb egytizede havi 30 ezernél kevesebb forintból kénytelen megélni. Abból az egy-két százalék (300–600 forint) egy-két vizitdíj vagy egy-két napi élelemre jutó hányad. A leggazdagabb 10 százaléknál az egy főre eső havi fogyasztás több mint 110 ezer forint. (A Gyurcsány családban egymilliónál is több, így hozzájuk képest a „leggazdagabb” átlag is csak földönfutó nyomorult lehet.) A jómódúakat sújtó 8 százalék jövedelemcsökkenés napi egy pohár sör megvonását jelenti.
Félek, Gyurcsány ez esetben sem bontotta ki a teljes igazságot. Aligha hihető, hogy a gazdagok ekkora áldozatot hoznának a szegények érdekében.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.