Republikánus hendikep

Míg a demokrata aspiránsok mozgalmas kampánya teli van reménységgel és optimizmussal, addig az amerikai republikánus párt 2008-as elnökjelöltségére pályázó politikusokról ez nem mondható el. Ha legszívesebben meg is szabadulnának tőle, „hátizsákjukban” magukkal cipelik a jelenlegi államfő súlyos örökségét.

2007. 08. 02. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

George W. Bush és kabinetjének népszerűsége az iraki háború nyomán a mélybe zuhant, s ez – mint a tavalyi félidős törvényhozási választásokon elszenvedett vereség is mutatta – magával rántotta a republikánus pártot. Az elnök, akinek a felmérések szerinti elutasítottsága megközelíti a kétharmados arányt (július végén 62 százalékon állt), rendkívül megnehezíti az utódlására vállalkozó párttársai dolgát, akik azonban bizonyos határokon túl nem távolodhatnak el tőle, ha szeretnének is.
A republikánus kampányok nem túl rózsás helyzetét talán John McCain szenátor már-már tragikus helyzete illusztrálja a legjobban. A veterán politikus 2000-ben csak paraszthajszállal maradt el Bush mögött a jelöltségéért folyó versenyben, most pedig lojális, következetes, de sokak szerint teljességgel rugalmatlan álláspontjával idejekorán vesztes helyzetbe hozta magát. Kampánytárcája a szinte nevetséges egymillió dollárra apadt, amiben minden bizonnyal nagy szerepet játszik az a tény, hogy máig az iraki háború megnyerhetőségét hirdeti, amennyiben azt a „megfelelő módon” vívnák.
Nem áll jól a szénája Rudolph Giuliani volt New York-i polgármesternek, a terrortámadások utáni munkálatok hősének sem. Bár elég szépen gyűjti az adományokat, és vezeti a republikánusok népszerűségi listáját is, már most látszik, hogy (McCainhez hasonlóan) a párt liberális szárnyáról aligha hódíthatja meg a konzervatív támogatói magot, akik számára az abortusz és a melegházasság vörös posztó. A kampány előrehaladtával márpedig az ő befolyásuk fokozottan érvényesül majd, ami lassan erodálhatja majd Giuliani előnyét.
A republikánusok reményét jelenleg két személy táplálja. Egyfelől a százmilliós nagyságrendű összeget mozgósítani képes Mitt Romney, Massachusetts volt kormányzója, aki 2002-ben kötelező egészségbiztosítási rendszert hívott életre államában, és ráncba szedte a Salt Lake Cityben megrendezett téli olimpia ügyeit – kár, hogy mormon vallása sokakat elidegenít tőle. Másfelől az üstökösként berobbant, ám jelöltségét egyelőre nem deklaráló kőkemény konzervatív Fred Thompson, korábbi szenátor és színész, akit a Törvény és rend című sorozat tett rendkívül népszerűvé Amerika-szerte.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.