Romló előrejelzések a magyar gazdaságról

Egymás után rontják előrejelzéseiket a gazdaságkutató intézetek és az elemzők a magyar gazdaság kilátásaival kapcsolatban. Közös vonás, hogy valamennyi a vártnál jóval alacsonyabb gazdasági növekedésre és magasabb inflációra számít ebben az évben.

Munkatársunktól
2007. 08. 28. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Sorra változtatják meg a magyar gazdaságra vonatkozó előrejelzéseiket a gazdaságkutató intézetek, valamint a hazai és külföldi elemzők. Az új prognózisok arra számítanak, hogy a megszorítások az idén a vártnál nagyobb mértékben vetik vissza a magyar gazdaságot, s leállítják hazánk felzárkózását az Európai Unióhoz. Nem számít kivételnek ez alól az Ecostat Kormányzati Gazdaság- és Társadalomstratégiai Kutató Intézet tegnap közzétett jelentése sem, amely a többiekhez hasonlóan alacsonyabb gazdasági növekedést jósol erre az évre. A kutatók szerint a bővülés átlagos üteme az idén akkor is csak 2,1 százalékos lesz, ha az utolsó negyedévben már megkezdődik az élénkülés a gazdaságban. Lassulhat az előrejelzés szerint az infláció korábban tervezett csökkenése is: főként az élelmiszerek drágulása és a magas olajárak miatt decemberre az intézet 5,5 százalékos, éves átlagban pedig 7,5 százalékos inflációra számít. A kutatók ezzel kapcsolatban arra hívják fel a figyelmet, hogy a vártnál magasabb pénzromlási ütem segíteni fogja az idei államháztartási hiány csökkenését. Ennek alapja, hogy a kormány 6,2 százalékos átlagos inflációval tervezte az idei büdzsét, ám a jelenlegi előrejelzések többsége – beleértve a Magyar Nemzeti Bank (MNB) hétfőn közzétett inflációs jelentését – éves átlagban már 7,6 százalékos pénzromlást vetít előre. Márpedig a költségvetési törvényben rögzítettnél magasabb infláció több áfabevételt eredményez a büdzsének, s nagyobb bérkiáramlás esetén a járulékbevételek is növekednek. Az alultervezett pénzromlás jól ismert mentőöv: 1995-ben, a Bokros-csomag idején az infláció elsősorban a forint leértékelése miatt ugrott meg, s bár az államháztartás helyzete gyorsan javult, a bérek és a nyugdíjak elértéktelenedtek.

Exportban a remény. Szinte kizárólag csak az export húzza az idén a magyar gazdaságot – derül ki a MNB legfrissebb jelentéséből. A kivitelt most a kedvező külső konjunktúra is támogatja, ám a jegybank szerint kapacitásgondok jelentkezhetnek az exportra termelő vállalatoknál, amelyek ezért nem biztos, hogy kellően ki tudják használni az előnyös külpiaci lehetőségeket. A lakosság fogyasztásának emelkedésére a reálbérek csökkenése miatt az idén nem lehet számítani. Az MNB kimutatása értelmében a háztartások fogyasztása a hitelfelvételek miatt nem esett vissza erőteljesen, ám a lakosság eladósodásának korlátjai vannak, s ez a jövő évi mutatókon már meglátszik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.