Kevés regisztrált munkahely, sok regisztrált álláskereső – nagyjából ez a helyzetkép rajzolódik ki az ÁFSZ júliusi munkaerő-piaci adataiból. A múlt hónapban országosan 70 013 bejelentett üres álláshely várt a 412 ezer munkát keresőre, s ebből nem egész negyvenezret töltöttek be a hónap végégig. A nyilvántartott álláskeresők száma 412,2 ezer fő volt.
A regionális adatok most sem okoztak meglepetést; az ország rendkívül felemás képet mutat. Budapesten mindössze a munkaképes korú emberek 3,1 százaléka keresett állást júliusban, Győr-Moson-Sopron megyében 3,8, Borsod-Abaúj-Zemplén megyében 19,7, Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében pedig 20,6 százalékos volt ugyanez a ráta. Országos átlagban a munkaképes korosztály 9,4 százaléka keresett állást a múlt hónapban.
Az Állami Foglalkoztatási Szolgálat hét regionális munkaügyi központjának 167 kirendeltségén keresztül összegyűjtött adatok szerint júniusról júliusra 9600 fővel ugrott meg a regisztrált álláskeresők száma. Az emelkedés fő oka az volt, hogy véget ért a tanév, s a frissen végzettek egyszerre áramlottak ki a munkaerőpiacra. Ha a 2007 júliusában regisztrált álláskeresők létszámát szezonálisan kiigazítjuk, 426,3 ezer főt kapunk, míg egy hónappal korábban 427,4 ezer főt tartott nyilván a hivatal. A szezonális kiigazításra az ÁFSZ szerint azért van szükség, mert a foglalkoztatás és a munkanélküliség alakulása nagyban függ attól, milyen hónapot írunk. Az időjárásnak kitett vagy időszakonként termelési csúcsokat elérő ágazatok – ilyen például a mezőgazdaság – munkaerőigényének változása miatt és az iskolaév által meghatározott ciklus következtében a nyilvántartott álláskeresők száma erőteljes ingadozást mutat. A múlt év azonos időszakában a regisztrált álláskeresők száma 376,6 ezer fő volt, vagyis mintegy ötvenezer fővel kevesebb, mint most.
A foglalkoztatást elősegítő támogatásokban részt vevők létszáma az első negyedév végéig csökkent, utána azonban folyamatosan emelkedett. A májusi 56,8 ezer fős létszám 5,3 százalékkal haladta meg az előző havit. A legtöbben bér és járulék jellegű támogatások (38,1 százalék) és közhasznú foglalkoztatás (28,9 százalék) révén jutottak munkához, munkaerő-piaci képzésben azonban már csak az álláskeresők 22,3 százaléka, mintegy 13 ezer ember vett részt. Az év első öt hónapjában 38 ezer fő kapcsolódott be a különböző aktív foglalkoztatási programokba, a belépők fele közhasznú munkán dolgozott, egynegyede bér jellegű támogatás igénybevételével talált állást.
Tarolnak a magánközvetítők. Több mint 600 ezer ügyfél kereste fel tavaly a főképp fővárosi magán- munkaerő-közvetítőket. Ez 71 százalékkal több, mint 2005-ben. A 600 ezer ügyfélből ezek a cégek 2006-ban 29 233 embernek találtak állást, egytizedük külföldre ment dolgozni. A sikeresen elhelyezkedők mintegy harmada a feldolgozóiparban, közel ötöde a sport, a kulturális és egyéb szolgáltatási ágban, és 12 százaléka a kereskedelemben talált munkát.
A horvát kormányfő óva intett a vámháborútól
