Sok az állástalan, kevés a munkahely

Csaknem hatszor annyi volt júliusban a nyilvántartott munkakereső, mint a bejelentett álláshelyek száma – derült ki az Állami Foglalkoztatási Szolgálat (ÁFSZ) tegnap publikált adataiból. A legtöbb munkanélküli Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében él. Itt a munkaképes korúak 20,6 százaléka keres állást; az országos ráta 9,4 százalékos. A foglalkoztatási programokba mindössze 38 ezer munkanélküli kapcsolódott be az év első öt hónapjában.

Erdősi Csaba
2007. 08. 02. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kevés regisztrált munkahely, sok regisztrált álláskereső – nagyjából ez a helyzetkép rajzolódik ki az ÁFSZ júliusi munkaerő-piaci adataiból. A múlt hónapban országosan 70 013 bejelentett üres álláshely várt a 412 ezer munkát keresőre, s ebből nem egész negyvenezret töltöttek be a hónap végégig. A nyilvántartott álláskeresők száma 412,2 ezer fő volt.
A regionális adatok most sem okoztak meglepetést; az ország rendkívül felemás képet mutat. Budapesten mindössze a munkaképes korú emberek 3,1 százaléka keresett állást júliusban, Győr-Moson-Sopron megyében 3,8, Borsod-Abaúj-Zemplén megyében 19,7, Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében pedig 20,6 százalékos volt ugyanez a ráta. Országos átlagban a munkaképes korosztály 9,4 százaléka keresett állást a múlt hónapban.
Az Állami Foglalkoztatási Szolgálat hét regionális munkaügyi központjának 167 kirendeltségén keresztül összegyűjtött adatok szerint júniusról júliusra 9600 fővel ugrott meg a regisztrált álláskeresők száma. Az emelkedés fő oka az volt, hogy véget ért a tanév, s a frissen végzettek egyszerre áramlottak ki a munkaerőpiacra. Ha a 2007 júliusában regisztrált álláskeresők létszámát szezonálisan kiigazítjuk, 426,3 ezer főt kapunk, míg egy hónappal korábban 427,4 ezer főt tartott nyilván a hivatal. A szezonális kiigazításra az ÁFSZ szerint azért van szükség, mert a foglalkoztatás és a munkanélküliség alakulása nagyban függ attól, milyen hónapot írunk. Az időjárásnak kitett vagy időszakonként termelési csúcsokat elérő ágazatok – ilyen például a mezőgazdaság – munkaerőigényének változása miatt és az iskolaév által meghatározott ciklus következtében a nyilvántartott álláskeresők száma erőteljes ingadozást mutat. A múlt év azonos időszakában a regisztrált álláskeresők száma 376,6 ezer fő volt, vagyis mintegy ötvenezer fővel kevesebb, mint most.
A foglalkoztatást elősegítő támogatásokban részt vevők létszáma az első negyedév végéig csökkent, utána azonban folyamatosan emelkedett. A májusi 56,8 ezer fős létszám 5,3 százalékkal haladta meg az előző havit. A legtöbben bér és járulék jellegű támogatások (38,1 százalék) és közhasznú foglalkoztatás (28,9 százalék) révén jutottak munkához, munkaerő-piaci képzésben azonban már csak az álláskeresők 22,3 százaléka, mintegy 13 ezer ember vett részt. Az év első öt hónapjában 38 ezer fő kapcsolódott be a különböző aktív foglalkoztatási programokba, a belépők fele közhasznú munkán dolgozott, egynegyede bér jellegű támogatás igénybevételével talált állást.

Tarolnak a magánközvetítők. Több mint 600 ezer ügyfél kereste fel tavaly a főképp fővárosi magán- munkaerő-közvetítőket. Ez 71 százalékkal több, mint 2005-ben. A 600 ezer ügyfélből ezek a cégek 2006-ban 29 233 embernek találtak állást, egytizedük külföldre ment dolgozni. A sikeresen elhelyezkedők mintegy harmada a feldolgozóiparban, közel ötöde a sport, a kulturális és egyéb szolgáltatási ágban, és 12 százaléka a kereskedelemben talált munkát.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.