Megszüntette a Budai Központi Kerületi Bíróság annak az öt személynek az előzetes letartóztatását, akik ellen az Egymásért Egy-Másért Kiemelten Közhasznú Alapítványnál történt bűncselekmények miatt indult eljárás. Morvai Attila, a Fővárosi Főügyészség (FF) szóvivője lapunknak elmondta: a vádhatóság fellebbezett a végzés ellen, mert bár a kényszerintézkedés enyhítésével egyetértenek, úgy vélik, házi őrizetbe kell helyezni a gyanúsítottakat. A bíróság lakhelyelhagyási tilalmat rendelt el.
A főügyészség magánjogi osztálya a büntetőügytől függetlenül törvényességi felügyeleti eljárást is lefolytatott az alapítvány működésével kapcsolatban, 16 pontban tettek javaslatot a törvényes működés helyreállítására. A vizsgálat során többek között javasolják a szervezet kuratóriumának, hogy „haladéktalanul kezdjék meg” kiemelten közhasznú feladataik ellátását, vagy kezdeményezzék az illetékes bíróságnál az alapítvány átsorolását. Az ügyészség „felszólalása” tartalmazza azt is, hogy az Egymásért Alapítvány a jövőben bevételeit közérdekű célra fordítsa, tartsák be a számviteli törvény rendelkezéseit, konzervadományaikat befektetési szabályzatuk szerint osszák szét, illetve szervezeti és működési szabályzatukat hozzák összhangba a polgári törvénykönyvvel. Az FF szerint több kuratóriumi határozatot is hatályon kívül kell helyezni, illetve a kuratóriumnak a későbbiekben előzetesen döntenie kell működési és vagyonfelhasználási kérdésekben, és együttműködési szerződések megkötése vonatkozásában. Az ügyészség javaslatait az Egymásért Alapítvány kuratóriumának harminc napon belül el kell bírálnia. Ha nem értenek egyet az FF álláspontjával, a vádhatóság bírósági eljárást is kezdeményezhet a kiemelten közhasznú szervezet ellen.
Az Egymásért-ügyben Földesi-Szabó Lászlót és hat társát azzal gyanúsítják, hogy a Hongkongból kapott élelmiszer-adományokat a Herba Zrt.-n keresztül jogellenesen értékesítettek magyarországi üzletláncoknak. A vámosok szerint a hatályos jogszabályok alapján az adományok ilyen jellegű értékesítését be kellett volna jelenteni, illetve áfát és importvámot kellett volna fizetni. A gyanúsításban szereplő csempészettel a vámnyomozók szerint a meg nem fizetett vám, illetve áfa összege 1,22 milliárd forint. Az ügyre azt követően derült fény, hogy a vám- és pénzügyőrség április 13-án több budapesti vállalkozásnál és az Egymásért Egy-Másért Kiemelten Közhasznú Alapítványnál házkutatást tartott. Az alapítványnak kuratóriumi tagja volt Gyarmati György, a Nemzetbiztonsági Hivatal (NBH) műveleti osztályvezetője – ő azóta lemondott kuratóriumi tisztségéről – és Simon Ibolya, aki az NBH jogásza volt. Szilvásy György akkori kancelláriaminiszter az alapítvány és az NBH közötti kapcsolat kivizsgálását követően azt közölte: egyértelművé vált, hogy nem volt az NBH fedőszerve az alapítvány.
Lapunk korábban megírta, hogy az alapítvány elnöke, Földesi-Szabó László nyugalmazott rendőrtiszt pártot is alapított, a Magyarok Egymásért Szövetség indult a 2006-os országgyűlési választásokon.
Hajléktalanokat dolgoztattak, még csak ki sem fizették őket
