Az elmúlt hetekben lezajlott pályázatok nyomán kijelenthető, hogy a több mint 1,2 millió tonna kukoricához főként a kereskedők jutnak majd hozzá, akik képesek a magasabb árakat is megfizetni. Emiatt viszont komoly válságba kerülnek az állattartók, több százezerrel csökkenhet a sertésállomány.
Hiábavalónak bizonyultak a szaktárca erőfeszítései, a hazai állattartók és húsipari szervezetek tiltakozása, illetve számtalan megoldási javaslata, úgy látszik, hogy hangjuk nem ért el az Európai Unió döntéshozóihoz. A közösség gabonairányító bizottsága utasításának megfelelően ugyanis a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal pénteken meghirdette a teljes, intervenciós raktárakban még fellelhető kukoricamennyiséget, amelynek első tételeire szerdán, azaz holnap 13 óráig lehet pályázni.
*
A korábbi tenderek tapasztalatai alapján kijelenthető, hogy az összesen 1,23 millió tonnás kukoricakészletből az állattartók csak minimális mennyiségeket tudnak majd vásárolni, mivel képtelenek megfizetni a kereskedőcégek által ajánlott tonnánkénti 210-220 eurós árat. Sákán Antal, a Magyar Sertéstartók Szövetségének elnöke szerint a magyar agrárkormányzat gyengének bizonyult, nem tudták elérni, hogy az év elején még Magyarországon lévő mintegy kétmillió tonnás készletből a hazai állattartók is vásárolhassanak. Sákán szerint az utóbbi hónapokban kialakult kukoricaárral az unió mintegy 28 milliárdos haszonra tesz szert. Ennek a „profithajszának” pedig a hazai állattartók az áldozatai. Hozzátette: a mostani takarmányárak miatt jövőre jobb esetben csak ötszázezerrel, de akár egymillióval is csökkenhet a sertésállomány. – A vágóhidak visszajelzése szerint a kis és közepes termelők nagy része már a vemhes kocákat is leadja, a nagytermelők pedig előreláthatóan 20-30 százalékkal kisebb állománnyal kívánják folytatni a jövő évet – mondta Sákán Antal, aki éppen emiatt tartja úgy, hogy a hazai állattartás a rendszerváltás utáni legmélyebb válságába kerülhet.
A szakmai szervezetek egyébként több javaslattal is éltek a kormány felé, leveleikre azonban ez idáig nem kaptak választ. A Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetségének (MOSZ) titkára, Filipsz László mindazonáltal arról tájékoztatta lapunkat, hogy informális úton az agrártárca jelezte: érti az állattartók által felvetett problémákat, ám nem tud mit tenni, mivel minden egyes támogatási formához uniós jóváhagyásra lenne szükség. A MOSZ titkára is azon véleményének adott hangot, hogy az állattartók katasztrofális helyzetben vannak, s félő, hogy nemigen számíthatnak segítségre.
A kormány segíthetett volna, ha idejében figyelembe veszi a szakmai szervezetek jelzéseit, hiszen a MOSZ már áprilisi közgyűlésén beszámolt az állattartók válságos helyzetéről. Példaként hozható fel, hogy az állami kézben lévő Concordia Zrt. és TIG Kht. raktárak a saját maguk által tárolt, majd felvásárolt készletekből az elmúlt két hétben önköltségi áron – vagyis nyereség nélkül – adtak el 40 ezer tonna kukoricát az állattartóknak. Sákán Antal szerint, amennyiben a kormány kicsit is előrelátó lett volna, már korábban megbízza e két raktárat a készletek felvásárlásával, amivel lehűthették volna az árakat.
Az őzek párzási időszaka miatt van veszély az utakon
