Tanévkezdés átszervezésekkel, elbocsátásokkal

Szinte minden megyét érintenek az iskolaátszervezések és a pedagóguselbocsátások az idei tanévkezdéskor. Az önkormányzatok a finanszírozási feltételek változásával, a kötelező órák emelésével és a gyermeklétszám csökkenésével magyarázzák döntésüket.

Hírösszefoglaló
2007. 08. 28. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tizenegy iskola és egy óvoda zárta be kapuit Borsod-Abaúj-Zemplénben, több helyen pedig tagiskolává vált az eddigi önálló intézmény. Miskolcon két iskola szűnt meg, és két-két oktatási intézmény integrációjára volt szükség – közölte Óvári Zsuzsanna, a megyei önkormányzat oktatási osztályának vezetője. Húsz pedagógus maradt állás nélkül. Az MTI összeállításából kiderül: Zalaegerszegen húsznál kevesebb iskolai dolgozót bocsátanak el.
Szekszárdon idén nem történt összevonás – közölte Majnay Gábor művelődési osztályvezető. A kötelező óraszám emeléséből fakadóan azonban 54 pedagógus-álláshely szűnt meg, tízen maradtak állás nélkül. Debrecenben két iskolát vonnak össze, és összesen 116 pedagógust bocsátanak el az intézményekből. Pécsett nem zár be iskola, osztályok összevonására és pedagógusok elbocsátására azonban számítani kell. Tóth Bertalan szocialista alpolgármester elmondta: szeptemberben a város öt társulásba tömörült 22 általános iskolájának a tavalyinál 43-mal kevesebb, 434 osztályában kezdődik a tanítás. 64 pedagógus-álláshely szűnik meg, azon belül 20 aktív tanártól kénytelenek megválni.
Székesfehérváron az alsó- és a középfokú oktatásban összesen 24 pedagógus állása szűnt meg. A leépítés hat aktív pedagógust érintett. Salgótarjánban nyolc általános iskolát összevontak, a hat középiskolából pedig csak kettő maradt önálló. Salgótarján hat középiskolájából kettőt-kettőt összevontak, két iskola maradt önálló. Összesen 33 általános és négy középiskolai tanár állása szűnt meg.
Békésben a 15 megyei fenntartású, önálló oktatási intézményből három maradt, ám egyetlen iskolát sem zárnak be. A költségtakarékosság jegyében mezőkovácsházi székhellyel alakult meg a Hunyadi János, békésivel a Farkas Gyula és gyulai központtal a Harruckern János közoktatási intézmény. Az integráció miatt valamivel több mint 100 dolgozó veszti el állását.
A Komárom-Esztergom megyei önkormányzat 16 oktatási intézményének mindegyike tovább működik, egy gimnáziumot vett át Esztergom. A megyei intézményekből 23 pedagógust bocsátottak el. Oroszlányban volt a legnagyobb létszámleépítés, 71 álláshely szűnt meg az oktatási területen, ami az összes állás mintegy 14 százaléka.
Stickel Péter, a kaposvári önkormányzat illetékesének tájékoztatása szerint az önkormányzat tíz városkörnyéki településsel kötött társulási szerződést, ami több százas nagyságrendű tanulói létszámtöbbletet jelent a kaposvári iskolákban. A kötelező óraszám emelése miatt az alsó- és a középfokú oktatásban 60 pedagógus állása szűnt meg, közülük 30 aktív korú. Mezőtúr önkormányzata az új tanévre egy intézménnyé vonta össze három általános iskoláját, ezzel a pedagógusok száma 90-ről 71-re csökkent. Két iskolát szüntetett meg a nyíregyházi önkormányzat, három külterületit pedig összevont belvárosi oktatási intézményekkel, 114 tanár és tanító, illetve 37 szakdolgozó állása szűnt meg.
Egerben 39 pedagógusstátussal lesz kevesebb: 21-en nyugdíjba vonulnak, 7 oktatónak lejár a munkaszerződése, 11 tanárt és tanítót elküldenek. A Heves megyei önkormányzatnál 60 álláshely szűnik meg az oktatási intézményekben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.