Fieberbrunn – a Pillerseetal régió egyik gyöngyszeme – 1354-től ismert ezen a néven, amikor is a legenda szerint Margarethe Maultasch, Tirol fejedelemasszonya kigyógyult lázából, miután ivott a helyi forrásvízből. A gyógyító erejű kutak valószínűleg nemcsak Fieberbrunnban, de szerte Tirolban áldásosan hatottak az alpesi népre, mert a környéken csupa életerős, vidám, kiegyensúlyozott embert láttunk.
Servus, servus! – köszön előre a kisgyerektől az aggastyánig mindenki az utcán ismeretlenként. Mintha egy másik világba vagy másik korba csöppentünk volna, az a barátságos mentalitás, ami ott természetes, nekünk, nagyvárosi embereknek – főként a rosszkedvű Budapestről indulva – meglehetősen szokatlan volt. Valóban barátságosak a tiroli népek, közvetlenek is, de nem tolakodók, és nem indiszkrétek. Az egészséges szemlélethez ez is hozzátartozik. Errefelé a néhány ezer lélekszámú falvakban is hetente rendeznek utcabálokat, koncerteket, kiállításokat. Nagyobb ünnepek idején, például pünkösdkor három éjjelen át folyik a vigasság a focipálya mellett felállított, hatalmas sörsátorban, ahol 600-700 fiatal táncol és énekel hajnalig. Látogatásunkkor a legnagyobb tömeget a huszonéves fiatalokból álló hagyományőrző, bőrnadrágos népzenekar vonzotta. Ott a népies slágereket betéve fújják a 16–18 éves fiúk és lányok, nem érzik kínosnak, ódivatúnak. Szemügyre véve a közönséget, általánosan megállapíthatjuk, hogy itt nem a látszat a lényeg, hanem az, hogy milyen ember vagy valójában.
– Errefelé az emberek a szemedbe mondják nyíltan a jó és a rossz véleményt is, nincs alakoskodás, színjáték és „hátulról mellbe” történet – ezt már a falu egyik hoteljének magyar tulajdonosa mondja, aki három éve él Fieberbrunnban. A Hotel Sonnwendet 2004 óta üzemeltető magyar család dicséri az ottani vállalkozásbarát bankrendszert és államapparátust. Hazánk uniós csatlakozásakor magyar állampolgárként két hét alatt el tudta intézni a „papírmunkát”, megvásárolta a hotelt, kiváltotta a vállalkozói engedélyt, és nem mellékesen tetemes összegű bankkölcsönt kapott olyan kamatra, amely egyelőre csak álom Magyarországon a vállalkozóknak. A faluban egyébként olyan színvonalú az ellátás, mint bármelyik városban, csak a méretekben, a mennyiségben van különbség. Itt nem divat „költséghatékonyságra” hivatkozva bezárni iskolát, postát, tűzoltóállomást. Van két benzinkút, nemrég nyitott új bankfiókot az egyik nagy osztrák pénzintézet. Minden igényt kielégítő élményfürdős strand fogadja a vendégeket, válogathatunk az éttermek, fogadók és sörözők között, amelyek 10 méterenként sorjáznak a főút mentén és a központban. Este bárokban és diszkóban is szórakozhat, akinek éppen hangulata van hozzá.
A település egyébként is kiváló környezetben található, hiszen kétezres hegycsúcsok övezik Fieberbrunnt és a Pillerseetal többi részét is: télen síparadicsomként élvezhetjük a természeti adottságokat, máskor pedig izgalmas túrákat tehet az ember a hegygerinceken. A történelmi nevezetességek és régi városok szerelmesei is találnak bőséges látnivalót 50 kilométeres körzetben. Talán a legismertebb a magyar vonatkozásáról is híres Kufstein, amely középkori, hangulatos belvárosával és hatalmas erődítményével egy egész napos kirándulást mindenképpen megér. Nincs távol Kitzbühel sem, az úgynevezett prominensek kedvenc üdülőhelye, ahol olyan hírességek élnek, mint a „Kaiser”, Franz Beckenbauer, és a moszkvai főpolgármester is a villatulajdonosok között található. Érdemes átruccanni német területre és hajózni egyet a mélykék Königseen, ahonnan könnyen megközelíthető a „Sasfészek” a Kehlstein erődítmény, Hitler rezidenciája.
Amikor hazaindultunk Fieberbrunnból, biztosak voltunk benne, hogy ide hamarosan visszatérünk. Aki egyszer látta azt a tájat, belekóstolt a tiroli hangulatba, és szó szerint is megízlelte a helyi jellegzetes füstölt szalonnát és a schnapsot, no meg a finom söröket, annak hiányozni fog mindig.
Wladár Sándor újabb lépést tett az őt ért ordenáré támadás után
